WPLMS Front End - en to it_IT translation catalogue (469 entries)

en:  Option 1 and Option 4
it_IT: Opzione 1 e Opzione 4

en:  Plugin Updates
it_IT: Plugin Aggiornato

en:  Retakes
it_IT: Ripretizioni

en:  The answer to this quesiton is 2,3
it_IT: La risposta a questa domanda è 2,3

en:  True
it_IT: Vero

en:  out of 100
it_IT:  su 100

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
it_IT: <p> Impossibile convalidare aggiornamento attivazione. </p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
it_IT: <p>Il tuo input è <span style="color:red">non valido</span>, aggiornamenti automatici sono <span style="color:red">inattivi</span>.</p>

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
it_IT: <p>L'aggiornamento plugin è <span style="color:green">attivo</span></p>

en: A continent is one of several very large landmasses on Earth. They are generally identified by convention rather than any strict criteria, with up to seven regions commonly regarded as continents.
it_IT: Un continente è una delle diverse grandi masse sulla Terra. Essi sono in genere identificati per convenzione, piuttosto che da criteri rigorosi, con un massimo di sette regioni comunemente considerate come continenti.

en: ADD A NEW QUESTION
it_IT: INSERISCI UNA NUOVA DOMANDA

en: ADD ASSIGNMENT
it_IT: AGGIUNGI ASSEGNAZIONE

en: ADD DYNAMIC QUESTION SECTION TAGS
it_IT: Aggiungi Tags Sezione Domanda dinamica

en: ADD EXISTING ASSIGNMENT
it_IT: Aggiungi Assegnazione esistente

en: ADD NEW ASSIGNMENT
it_IT: AGGIUNGI UNA NUOVA ASSEGNAZIONE

en: ADD OPTION
it_IT: AGGIUNGI OPZIONE

en: ADD PACKAGE
it_IT: AGGIUNGI PACCHETTO

en: ADD QUESTION
it_IT: AGGIUNGI DOMANDA

en: ADD QUIZ
it_IT: AGGIUNGI TEST

en: ADD SECTION
it_IT: AGGIUNGI SEZIONE

en: ADD UNIT
it_IT: AGGIUNGI CAPITOLO

en: ASSIGNMENT COURSE
it_IT: ASSEGNAZIONE DEL CORSO

en: ASSIGNMENT DURATION
it_IT: DURATA ASSEGNAZIONE

en: ASSIGNMENT EVALUATION
it_IT: VALUTAZIONE ASSEGNAZIONE

en: ASSIGNMENT MARKS
it_IT: ASSEGNAZIONE VOTI

en: ASSIGNMENT SETTINGS
it_IT: SETTAGGIO ASSEGNAZIONE

en: ASSIGNMENT SUB-TITLE
it_IT: SOTTO TITOLO ASSEGNAZIONE

en: ASSIGNMENT SUBMISISON TYPE
it_IT: PRESENTAZIONE TIPO ASSEGNAZIONE

en: ATTACHMENT TYPE
it_IT: TIPO ALLEGATO

en: AUTOMATIC
it_IT: AUTOMATICO

en: Add Content for %s
it_IT: Aggiungi contenuto per %s

en: Add Course badge.
it_IT: Aggiungi un badge

en: Add Course specific instructions
it_IT: Aggiungi istruzioni specifiche del corso

en: Add Key
it_IT: Aggiungi chiave

en: Add Units and Quizzes
it_IT: Aggiungi Capitoli e Test

en: Add full description
it_IT: Aggiungi descrizione compelta

en: Add new
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add new child forum in Course forum
it_IT: Aggiungi un nuovo child forum nel Forum del Corso

en: Add new forum
it_IT: Aggiungi nuovo forum

en: Add the Assignment title
it_IT: Aggiungi titolo assegnazione

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
it_IT: Si è verificato un errore HTTP inaspettato durante la richiesta API.

en: An unknown error occurred
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Answer Explanation
it_IT: Spiegazione Risposta

en: Answer Hint
it_IT: Risposta Suggerimento

en: Any user achieving more marks (weighted average of Quizzes/assignments in course) than this gets the Course Badge.
it_IT: Ogni utente che ottiene più punteggi (media ponderata di test/assegnazioni nel corso) di questo ottiene il Badge

en: Any user achieving more marks (weighted average of Quizzes/assignments in course) than this gets the Course certificate.
it_IT: Ogni utente che ottiene più punteggio (media ponderata di test/assegnazioni nel corso) di questo ottiene il certificato del Corso

en: Are you sure you want to delete this course ?
it_IT: Sicuro di voler eliminare questo corso ?

en: Are you sure you want to take course offline, this will remove the course from course directory and it will not be visible to your students
it_IT: Sicuro di voler mettere offline il corso, questo rimuoverà il corso dalla directory e non sarà più visibile agli studenti

en: Assignment Maximum Marks
it_IT: Assegnazione massima dei voti

en: Assignments
it_IT: Assegnazione

en: Attachment Size
it_IT: Grandezza allegato

en: Auto Progress (Offline Courses)
it_IT: Progresso auto (offline)

en: Automatically calculate progress based on Time elapsed in Course / Total course duration.
it_IT: Calca automaticamente il progresso basandosi sul tempo passato sulla durata totale del corso

en: Award Course completion Certificates to student on course completion.
it_IT: Aggiudica con certificato di completamento lo studente che completa il corso

en: Award Excellence badges to student on course completion.
it_IT: Aggiudica badge di eccellenza allo studente quando completa il corso.

en: Back to course
it_IT: Ritorna al Corso

en: Badge Percentage
it_IT: Percentuale Badge

en: Badge Title
it_IT: Titolo Badge

en: Blank if product not in sale
it_IT: Vuoto se prodotto non in vendita

en: Build Course curriculum
it_IT: Costruisci programma del Corso

en: By pass any purchase process.
it_IT: Bypassa tutti i processi di pagamento

en: COMPONENTS
it_IT: COMPONENTI

en: CONNECTED COURSE
it_IT: CORSO COLLEGATO

en: CONTENT
it_IT: CONTENUTO

en: COURSE CREATION ONLY ALLOWED FOR INSTRUCTORS & ADMINISTRATORS
it_IT: CREAZIONE DEL CORSO CONSENTITO SOLO A DOCENTI E AMMINISTRATORI

en: CREATE COURSE
it_IT: CREA CORSO

en: Can not delete
it_IT: Impossibile eliminare

en: Can not delete element
it_IT: Impossibile eliminare

en: Can not have a Blank Quiz
it_IT: Non si può avere un Quiz vuoto

en: Can not have a blank Unit
it_IT: Non si può avere un capitolo vuoto

en: Category
it_IT: Categoria

en: Certificate Template
it_IT: Template Certificato

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change Course status
it_IT: Cambia lo stato del Corso

en: Click to select as Correct answer
it_IT: Fare clic per selezionare risposta come corretta

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Completion Message
it_IT: Messaggio di Completamento

en: Completion message is shown to the student when she finishes the course.
it_IT: Il messaggio di completamento viene mostrato agli studenti quando finiscono un corso

en: Connect Assignments
it_IT: Collegare Assegnazioni

en: Connect a Forum
it_IT: Collega forum al corso

en: Connect a Product with this course.
it_IT: Collega un prodotto con questo corso.

en: Connect a custom Certificate template for this Course.
it_IT: Collega un template Certificato personale a questo corso

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Continent with Russia
it_IT: Continente con Russia

en: Continue
it_IT: Continua

en: Correct Answer
it_IT: Risposta Corretta

en: Course Badge
it_IT: Badge

en: Course Badge Title
it_IT: Titolo badge Corso

en: Course Button (Offline Courses)
it_IT: Pulsante Corso (offline)

en: Course Category
it_IT: Categoria Corso

en: Course Certificate
it_IT: Certificato Corso

en: Course Completion Message
it_IT: Messaggio Completamento Corso

en: Course Deleted.
it_IT: Corso cancellato.

en: Course Drip Feed
it_IT: Drip Feed corso

en: Course Edit slug
it_IT: Slug modifica Corso

en: Course Evaluation
it_IT: Valutazione Corso

en: Course Evaluation Mode
it_IT: Metodo Valutazione Corso

en: Course Forum
it_IT: Forum Corso

en: Course Group
it_IT: Gruppo del Corso

en: Course Image
it_IT: Immagine Corso

en: Course Instructions
it_IT: Istruzioni Corso

en: Course Level
it_IT: Livello Corso

en: Course Location
it_IT: Località

en: Course Offline.
it_IT: Corso offline.

en: Course Pricing
it_IT: Prezzo Corso

en: Course Progress (Offline Courses)
it_IT: Progresso Corso (offline)

en: Course Retakes
it_IT: Ripetizioni Corso

en: Course Short Description
it_IT: Descrizione breve

en: Course Start Date
it_IT: Data inizio Corso

en: Course Type
it_IT: Tipologia Corso

en: Course deletion not allowed
it_IT: Eliminazione corso non permessa

en: Course duration
it_IT: Durata Corso

en: Course duration parameter
it_IT: Parametri durata Corso

en: Course instructions are displayed when the user starts a course.
it_IT: Le istruzioni del corso sono mostrate quando lo studente inizia un corso

en: Course not set
it_IT: Corso non impostato

en: Course settings
it_IT: Impostazioni Corso

en: Course successfully updated.
it_IT: Corso aggiornato con successo.

en: Course title
it_IT: Titolo Corso

en: Create Assignment
it_IT: Crea un assegnazione

en: Create New Forum
it_IT: Crea nuovo Forum

en: Create New Group
it_IT: Crea nuovo Gruppo

en: Create Product
it_IT: Crea Prodotto

en: Create Quiz
it_IT: Crea Test

en: Create Unit
it_IT: Crea un capitolo

en: Create a Course
it_IT: Crea un corso

en: Create new Assignment
it_IT: Crea una nuova assegnazione

en: Create new Question
it_IT: Crea una nuova domanda

en: Create new product
it_IT: Crea nuovo prodotto

en: Create new quiz
it_IT: Crea un nuovo test

en: Create new unit
it_IT: Crea un nuovo capitolo

en: Create question
it_IT: Crea una domanda

en: DELETE COURSE
it_IT: ELIMINA CORSO

en: DISABLE
it_IT: DISATTIVA

en: DYNAMIC
it_IT: DINAMICO

en: Days
it_IT: Giorni

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete Assignments
it_IT: Elimina assegnazione

en: Delete Product
it_IT: Elimina prodotto

en: Delete Quizzes
it_IT: Cancella Test

en: Delete Units
it_IT: Cancella Capitolo

en: Display Course progress on Course home page.
it_IT: Mostra il progresso del corso nella pagina del Corso

en: Drip Duration
it_IT: Durata Drip

en: Drip Feed Duration Type
it_IT: Tipologi di durata del drip feed

en: Drip Feed Origin
it_IT: Origine Drip Feed

en: Drip Feed Type
it_IT: Tipologia drip feed

en: Drip Feed courses, units are released one by one after certain duration of time.
it_IT: Corsi drip feed, le unità/capitoli vengono rilasciate una ad una dupo un certo tempo

en: Drip Feed duration parameter
it_IT: Parametro durata drip feed

en: Drip Feed origin, count time from Previous Unit Access Time (default) OR Course starting date/time (if start date not set) .
it_IT: Origine drip feed, tempo trascorso dall'ora di accesso all'unità precedente (default) O data/ora inizio corso

en: Drip Feed type, release units or sections.
it_IT: Tipologia di drip feed, rilascio unità/capitolo o sessio

en: Dropdown Select
it_IT: Selezione a tendina

en: Duration of Unit
it_IT: Durata del capitolo

en: Dynamic Quiz
it_IT: Test dinamico

en: Dynamic quiz automatically selects questions.
it_IT: TEst dinamici selezionano automaticamente le domande.

en: EDIT COURSE
it_IT: MODIFICA CORSO

en: EDIT IN ADMIN
it_IT: MODIFICA IN ADMIN

en: ENABLE
it_IT: ATTIVA

en: ENTER A COURSE TITLE
it_IT: TITOLO CORSO

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Assignment
it_IT: Modifica Assegnazione

en: Edit Course
it_IT: Modifica Corso

en: Edit Key
it_IT: Modifica chiave

en: Edit Product
it_IT: Modifica Prodotto

en: Edit Question
it_IT: Modifica domanda

en: Edit Quiz
it_IT: Modifica Quiz

en: Edit Unit
it_IT: Modifica capitolo

en: Edit in WP Admin
it_IT: Modifica in Admin WP

en: Email
it_IT: Email:

en: Empty title.
it_IT: Titolo vuoto.

en: Enable course subscribed students to post reviews from Course home.
it_IT: Abilita gli studenti iscritti al corso a lasciare una recensione nella pagina del corso

en: Enter Section Title
it_IT: Inserire Titolo Sezione

en: Enter a Quiz Completion message
it_IT: Inserire un messagigo di completametno Test

en: Enter a Quiz sub-title
it_IT: Inserisci sotto titolo test

en: Enter a new
it_IT: Inserisci nuovo

en: Enter a short description of the course.
it_IT: Inserisci una breve descrizione del corso

en: Enter first 3 letters to search course template
it_IT: Inserisci le prime tre lettere per cercare il template del corso

en: Enter first 4 letters of course for search
it_IT: Inserisci 4 lettere per cercare un corso

en: Enter full description of the course.
it_IT: Inserisci la descrizione completa del corso

en: Enter the drip duration for the course in %s. This is the duration after which the next unit/section unlocks for the user after viewing the previous unit/section.
it_IT: Inserisci la durata del drip per il corso in %s. Questa è la durata dopo la quale la prossima unità/capitolo/sessione si sblocca per l'utente che ha visionato l' unità/capitolo/sessione precedente

en: Enter the maximum duration for the course in %s. This is the maximum duration within which the student should complete the course. Use 9999 for unlimited access to course.
it_IT: Inserisci la durata massima del corso in %s. Questa è la durata massima entro la quale lo studente può completare il corso. Usa 9999 per un accesso illimitato al corso.

en: Enter title
it_IT: Inserisci titolo

en: Enter title for reference
it_IT: Inserire il titolo di riferimento

en: Europe
it_IT: Europa

en: FULL DURATION
it_IT: FULL

en: FULL PREVIEW & STATS
it_IT: ANTEPRIMA E STAT

en: Fill in the Blank
it_IT: Riempi i campi vuoti

en: First Order
it_IT: Primo Ordine

en: Force previous unit access lock.
it_IT: Forza il blocco all'accesso all'unità precedente

en: Forum Description
it_IT: Descrizione forum

en: Forum Name
it_IT: Nome Forum

en: Fourth Order
it_IT: Quarto Ordine

en: Free
it_IT: Gratis

en: Free Course
it_IT: Corso Gratis

en: Free Unit
it_IT: Capitolo gratuito

en: Full Description
it_IT: Descrizione Completa

en: Full Unit content is available for users subscribed to the course, directly from Course curriculum. Recommended for Offline Courses.
it_IT: Il contenuto integrale delle unità/capitoli è disponibile per gli utenti iscritti al corso, direttamente nel programma del Corso. Raccomandato per corsi offline

en: Full units in Curriculum
it_IT: Unità complete nel Programma

en: GO LIVE
it_IT: PUBBLICA

en: General
it_IT: Generale

en: Go Live
it_IT: Pubblica

en: Go Live !
it_IT: Pubblica !

en: Group Description
it_IT: Descrizione Gruppo

en: Group Name
it_IT: Nome Gruppo

en: HIDE
it_IT: NASCONDI

en: Help text for survey question. Each choice has marks used to end result
it_IT: Aiuto di testo per domanda del sondaggio. Ogni scelta ha un punteggio utilizzato per il risultato finale

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Hide Course Button after subscription
it_IT: Nascondi il pulsante del corso dopo iscrizione

en: Hide the Course button after user is subscribed to the Course.
it_IT: Nascondi il pulsante del corso dopo l'iscrizione al corso

en: Hours
it_IT: Ore

en: Include in Course Evaluation
it_IT: Includere nella valutazione del corso

en: Incorrect Action, please contact Site Administrator
it_IT: Azione non corretta, contattate l'amministratore del sito

en: Instructor can not delete this unit/quiz
it_IT: Docente non può eliminare questo capitolo / quiz

en: Invalid Assignment author
it_IT: Assegnazione autore non valida

en: Invalid Course Instructor
it_IT: Corso istruttore non valido

en: Invalid Course id, please edit a course
it_IT: Id Corso non valido, si prega di modificare il corso

en: Invalid Product specs
it_IT: Specifiche di prodotto non valide

en: Invalid Quiz
it_IT: Quiz non valido

en: Invalid Unit Instructor
it_IT: Capitolo Docente non valido

en: Invalid Unit id, please edit a course
it_IT: Capitolo ID non valido, si prega di modificare il corso

en: Invalid details
it_IT: dettagli non validi

en: Key:
it_IT: Chiave:

en: LIMITED
it_IT: LIMITATO

en: Large Text
it_IT: Testo largo

en: MANUAL
it_IT: MANUALE

en: MARKS
it_IT: VOTI:

en: MARKS :
it_IT: VOTI:

en: MARKS PER QUESTION
it_IT: VOTI PER DOMANDA

en: MODIFY COURSE
it_IT: Modifica Corso

en: Make Unit Free
it_IT: Rendi Capitolo gratuito

en: Manage Quiz Questions
it_IT: Gestisti le Domande del Test

en: Marks
it_IT: Voti

en: Marks :
it_IT: Voti:

en: Match Answers
it_IT: Controlla Risposte

en: Maximum Course Duration
it_IT: Durata Massima Corso

en: Maximum attachment size
it_IT: Dimensione massima allegati

en: Maximum number of seats in course (blank to disable, 9999 for infinite)
it_IT: Numero massimo di posti (vuoto per disabilitare, 9999 per infinito)

en: Maximum students that can join the Course
it_IT: Numero massimo studenti che possono partecipare ad un corso

en: Maxium Seats in Course
it_IT: Numero massimo posti nel corso

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Modify Course
it_IT: Modifica Corso

en: Months
it_IT: Mesi

en: Multiple Choice
it_IT: Risposta multipla

en: Multiple Correct
it_IT: Corrette una o più

en: Must not be 0
it_IT: Non può essere 0

en: NUMER OF QUESTIONS
it_IT: NUMERO DI DOMANDE

en: None
it_IT: Nessuno

en: OFFLINE
it_IT: Offline

en: ONLINE
it_IT: Online

en: Offline Courses can be filtered in the Course directory.
it_IT: I corsi offline possono essere filtrati nella directory dei corsi

en: Option 1
it_IT: Opzione 1

en: Option 2
it_IT: Opzione 2

en: Option 3
it_IT: Opzione 3

en: Option 4
it_IT: Opzione 4

en: Option 5
it_IT: Opzione 5

en: Option 6
it_IT: Opzione 6

en: PREVIEW
it_IT: ANTEPRIMA

en: PREVIEW & STATS
it_IT: ANTEPRIMA E STAT

en: PREVIOUS UNIT
it_IT: UNITA PRECEDENTE

en: PRICING
it_IT: PREZZO

en: PUBLISH COURSE
it_IT: Pubblica Corso

en: Passing Percentage
it_IT: Percentuale per passare

en: Please change the course title
it_IT: Si prega di cambiare il titolo del corso

en: Plugin reactivated successfully.
it_IT: Plugin riattivato con successo.

en: Post Course reviews from Course Home
it_IT: Inserisci Recensoni del Corso nella Pagina Del Corso

en: Post Reivews (Offline Courses)
it_IT: Lascia Recensione (Corsi offline)

en: Pre-required course which the user needs to complete before subscribing to this course.
it_IT: Corsi propedeutici necessari allo studente per potersi iscrivere a questo corso

en: Prerequisite Course
it_IT: Prerequisiti Corso

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview Assignment
it_IT: Anteprima Assegnazione

en: Preview Question
it_IT: Anteprima domanda

en: Preview Unit
it_IT: Anteprima Capitolo

en: Previous Unit Completion Lock
it_IT: Blocco Completamento unità precedente

en: Previous Units/Quiz must be Complete before next unit/quiz access
it_IT: Unità/Test precedenti devono essere Completati prima di poter accedere a quelli successivi

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Private
it_IT: Privato

en: Product
it_IT: Produtto

en: Product Title
it_IT: Titolo Prodotto

en: Product title is useful to identify courses connected to this product.
it_IT: Il titolo del prodotto è utile per identificare il corso connesso con questo prodotto

en: Progress on Course home
it_IT: Progresso nella pagina del corso

en: Public
it_IT: Publica

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Publish Question
it_IT: Pubblica domanda

en: QUESTION SETTINGS
it_IT: IMPOSTAZIONI DOMANDA

en: QUESTIONS
it_IT: DOMANDE

en: QUESTIONS ORDER
it_IT: Ordine Domande

en: QUIZ COMPLETION MESSAGE
it_IT: MESSAGGIO DI COMPLETAMENTO QUIZ

en: QUIZ DURATION
it_IT: DURATA QUIZ

en: QUIZ EVALUATION
it_IT: VALUTAZIONE TEST

en: QUIZ QUESTIONS TYPE
it_IT: Domande quiz TIPO

en: QUIZ RETAKES
it_IT: RIPETIZIONI TEST

en: QUIZ SUB-TITLE
it_IT: SOTTO TITOLO TEST

en: Question
it_IT: Domanda

en: Question Statement : Arrange the below options in following order: 4,3,2,1
it_IT: Domanda ad affermazione : Ordina le opzioni sottostanti nel seguente ordine : 4,3,2,1

en: Question Statement : Enter the answer in below text box
it_IT: Domanda ad Affermazione : Inserire la risposta nel campo sottostante

en: Question Statement : Fill in the blank
it_IT: Domanda ad Affermazione : Riempire i vuoti

en: Question Statement : Select correct answer out of the following
it_IT: Affermazione : Seleziona le risposte corretti tra le seguenti

en: Question Statement : This question can have multiple answers.
it_IT: Affermazione : Questa domanda può avere più risposte corrette

en: Question Statement : True and False question type.
it_IT: Affermazione : Domande Vero Falso

en: Question Statement : Which is the largest continent in the World ?
it_IT: Domanda : Qual è il più grande continente ?

en: Question Statement :Enter the answer in below text area
it_IT: Affermazione Domanda :Inserire la risposta nel campo sotto

en: Question Tags
it_IT: Tags Domanda

en: Question Title :
it_IT: Titolo domanda:

en: Question Type
it_IT: Tipo di domanda

en: Question settings successfully saved
it_IT: Impostazioni domanda salvate correttamente:

en: Quiz Questions
it_IT: Domanda Test

en: Quiz Settings
it_IT: Impostazioni Test

en: Quiz Settings saved
it_IT: Impostazioni quiz salvate

en: Quiz title
it_IT: Inserisci titolo test

en: Reference title
it_IT: Titolo

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: SAVE
it_IT: SALVA

en: SAVE COMPONENTS
it_IT: Salva i componenti

en: SAVE COURSE
it_IT: SALVA

en: SAVE CURRICULUM
it_IT: SALVA CURRICULUM

en: SAVE PRICING
it_IT: SALVA PREZZO

en: SAVE QUESTION SETTINGS
it_IT: SALVA IMPOSTAZIONI DOMANDA

en: SAVE QUIZ SETTINGS
it_IT: SALVA IMPOSTAZIONI TEST

en: SAVE SETTINGS
it_IT: SALVA IMPOSTAZIONI

en: SAVE UNIT SETTINGS
it_IT: SALVA IMPOSTAZIONI CAPITOLO

en: SECTION
it_IT: SESSIONE

en: SELECT QUESTION TAGS
it_IT: SELEZIONA TAG DOMANDA

en: SEND FOR APPROVAL
it_IT: Invia per l'approvazione

en: SEQUENTIAL
it_IT: SEQUENZIALE

en: SET CURRICULUM
it_IT: Imposta Il Programma

en: SETTINGS
it_IT: IMPOSTAZIONI

en: SETTINGS SAVED
it_IT: IMPOSTAZIONI SALVATE

en: SHOW
it_IT: MOSTRA

en: SHOW OPTIONS
it_IT: MOSTRA OPZIONI

en: STARTING POINT
it_IT: PUNTO DI INIZIO

en: STATIC
it_IT: STATICO

en: Sale
it_IT: Sconto

en: Sale Price
it_IT: Prezzo scontato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save course
it_IT: Salva corso

en: Scores are connected with the marked answer
it_IT: I punteggi sono connessi alle risposte segnate

en: Search a product
it_IT: Cerca un prodotto

en: Search a question
it_IT: Cerca una domanda

en: Search a quiz
it_IT: Cerca un test

en: Search a unit
it_IT: Cerca capitolo

en: Search an assignment
it_IT: Cerca assegnazione

en: Second Order
it_IT: Ordine secondo

en: Seconds
it_IT: Secondi

en: Security check Failed. Contact Administrator.
it_IT: Controllo di sicurezza non riuscita.

en: Select Assignment Course
it_IT: Selezionare assegnazione corso

en: Select Category
it_IT: Seleziona categoria

en: Select Certificate template
it_IT: Seleziona template Certificato

en: Select Existing Forum
it_IT: Seleziona Forum esistente

en: Select Existing Group
it_IT: Seleziona gruppo esistente

en: Select Unit Type
it_IT: Selezione Tipologia capitolo

en: Select a Course Category
it_IT: Seleziona una categoria

en: Select a Course Level
it_IT: Selezionare il livello

en: Select a Course location
it_IT: Seleziona una località

en: Select a Forum
it_IT: Collega forum a corso

en: Select a Group
it_IT: Seleziona un gruppo

en: Select a Tag
it_IT: Selezione un tag

en: Select assignment for Unit
it_IT: Selezionare assegnazione per il capitolo

en: Select existing assignment
it_IT: Selezionare assegnazione corso

en: Select existing product
it_IT: Seleziona prodotto esistente

en: Select existing question
it_IT: Seleziona domanda esistente

en: Select existing quiz
it_IT: Seleziona test esistente

en: Select existing unit
it_IT: Seleziona capitolo esistente

en: Select or Upload a Course badge.
it_IT: Seleziona o carica un badge

en: Set
it_IT: Imposta

en: Set Assignment
it_IT: Modifica Assegnazione

en: Set Badge title
it_IT: Imposta titolo Badge

en: Set Certificate Percentage
it_IT: Imposta la percentuale per il certificato

en: Set Course Duration parameter
it_IT: Imposta i parametri di durata del corso

en: Set Course Memberships
it_IT: Imposta una sottoscrizione al corso

en: Set Course Type
it_IT: Imposta tipologia Corso

en: Set Drip Duration parameter
it_IT: Imposta i parametri di durata drip

en: Set Duration between two successive Course elements
it_IT: Imposta la durata tra due elementi successivi del corso

en: Set Excellence Badge Percentage
it_IT: Impostare percentuale di eccellenza per il Badge

en: Set Price for Course
it_IT: Imposta il prezzo del corso

en: Set Product
it_IT: Imposta un prodotto

en: Set Question
it_IT: Modifica domanda

en: Set Quiz
it_IT: Imposta Test

en: Set Unit
it_IT: Imposta Capitolo

en: Set a Course Forum
it_IT: Imposta il Forum del Corso

en: Set a Course Group
it_IT: Imposta un Gruppo del Corso

en: Set a Course Product
it_IT: Imposta un Prodotto Corso

en: Set a Course start date.
it_IT: Imposta una data di inizio del corso.

en: Set a course forum.
it_IT: Imposta un Forum del corso.

en: Set a course specific group.
it_IT: Imposta uno specifico gruppo del corso.

en: Set a prerequisite Course
it_IT: Imposta un corso propedeutico

en: Set as Course Image
it_IT: Imposta una immagine del Corso

en: Set course drip feed duration parameter for this course.
it_IT: Imposta i parametri per la durata del drip feed

en: Set course duration parameter for this course.
it_IT: Imposta il parametro di durata del corso

en: Set number of times a student can re-take the course (0 to disable)
it_IT: Imposta il numero di volte che uno studente può ri-partecipare ad un corso (0 per disabilitare)

en: Set price of the course
it_IT: Prezzo del corso

en: Set subscription duration
it_IT: Imposta durata iscrizione

en: Set subscription duration parameter
it_IT: Impostare parametri durata iscrizione

en: Set subscription type of product.
it_IT: Imposta tipo di sottoscrizione per il prodotto

en: Settings Saved
it_IT: Impostazioni Salvate

en: Small Text
it_IT: Testo piccolo

en: Some explaination to this question.
it_IT: Alcune spiegazioni a questa domanda

en: Sort Answers
it_IT: Ordina Risposte

en: Start building a course
it_IT: Inizia ad impostare un corso

en: Start date
it_IT: Data inizio

en: Static Quiz questions
it_IT: Domande Test statico

en: Student Course Retakes
it_IT: Ripetizioni del corso per gli Studenti

en: Subscription
it_IT: Iscrizione

en: Subscription Duration
it_IT: Durata Iscrizione

en: Subscription Duration Parameter
it_IT: Parametri durata iscrizione

en: Subscription Type
it_IT: Tipo di iscrizione

en: Survey Question : How likely are you to going to pick the number 7 out of 0 to 10 ?
it_IT: Domanda di controllo : Con che probabilità pescherai il numero 7 tra 0 e 10?

en: TAKE OFFLINE
it_IT: Prendi offline

en: TEXTAREA
it_IT: AREA DI TESTO

en: Take Offline
it_IT: Offline

en: The API "set" is a required parameter.
it_IT: L' API "set" è un parameter richiesto

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
it_IT: L' Envato Marketplace "item ID" è un parametro obbligatorio

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
it_IT: Il plugin è stato aggiornato, ma non poteva essere riattivato. Si prega di riattivare manualmente.

en: Third order
it_IT: Terzo Ordine

en: This is the title of the course which is displayed on top of every course
it_IT: Questo è il titolo del corso che sarà mostrato su ogni corso

en: This will create a new assignment in the site, do you want to continue ?
it_IT: Questo creerà una nuova assegnazione nel sito, vuoi continuare?

en: This will create a new course in the site, do you want to continue ?
it_IT: Questo creerà un nuovo corso nel sito, vuoi continuare?

en: This will create a new forum in the site, do you want to continue ?
it_IT: Questo creerà un nuovo forum nel sito, vuoi continuare?

en: This will create a new group in the site, do you want to continue ?
it_IT: Questo creerà un nuovo gruppo nel sito, vuoi continuare?

en: This will create a new question in the site, do you want to continue ?
it_IT: Questo creerà una nuova domanda nel sito, vuoi continuare?

en: This will create a new quiz in the site, do you want to continue ?
it_IT: Questo creerà un nuovo test nel sito, vuoi continuare?

en: This will create a new unit in the site, do you want to continue ?
it_IT: Questo creerà uno nuovo capitolo nel sito, vuoi continuare?

en: This will delete the element from your site, do you want to continue ?
it_IT: In questo modo si elimina il capitolo / quiz dal tuo sito, vuoi continuare?

en: This will overwrite the existing quiz settings, do you want to continue ?
it_IT: Questo sovrascriverà le impostazioni del test precedente, vuoi continuare?

en: This will overwrite the existing unit settings, do you want to continue ?
it_IT: Questo sovrascriverà le impostazioni del capitolo precedente, vuoi continuare?

en: This will overwrite the previous course settings, do you want to continue ?
it_IT: Questo sovrascriverà le impostazioni del corso precedente, vuoi continuare?

en: This will overwrite the previous settings, do you want to continue ?
it_IT: Ciò sovrascrive le impostazioni precedenti, vuoi continuare?

en: Time based Course progress
it_IT: Progressione Corso a tempo

en: Time gap between adjacent Units/Sections release.
it_IT: Tempo tra il rilascio di unità/sessioni adiacenti

en: Title
it_IT: Titolo

en: True or False
it_IT: Vero o Falso

en: Try again
it_IT: Ritenta

en: UNIT
it_IT: CAPITOLO

en: UNIT DURATION
it_IT: Durata Capitolo

en: UPLOAD
it_IT: CARICA

en: Unable to create a new Course Category. Contact Admin !
it_IT: Impossibile creare una nuova categoria del corso. Contatta l'amministratore del sito!

en: Unable to create course, contact admin !
it_IT: Impossibile creare il corso, contattare l'amministratore del sito!

en: Unable to create product and pricing for course
it_IT: Impossibile creare prodotti e prezzi per il corso

en: Unable to delete
it_IT: Impossibile eliminare

en: Unable to delete curriclum
it_IT: Impossibile eliminare il curriculum

en: Unable to edit Course, please contact Site Administrator
it_IT: Impossibile modificare Corso, si prega di contattare l'amministratore del sito

en: Unable to save settings
it_IT: Salvataggio non riuscito

en: Unable to save, incorrect question
it_IT: Salvataggio non riuscito, domanda non corretta

en: Unable to save, incorrect unit
it_IT: Salvataggio non riuscito, capitolo non corretto

en: Unable to update Course, contact Site admin
it_IT: Impossibile aggiornare il Corso, contattare l'Amministratore

en: Unit Content (Offline Courses)
it_IT: Contenuto unità/capitolo (Offline)

en: Unit Duration
it_IT: Durata capitolo

en: Unit Forum
it_IT: Forum Capitolo

en: Unit Settings
it_IT: Impostazioni capitolo

en: Unit Type
it_IT: Tipologia capitolo

en: Unit assignments
it_IT: Assegnazione capitolo

en: Unit title
it_IT: Titolo Capitolo

en: Upload Course Badge
it_IT: Carica un Badge

en: Upload a Course Image
it_IT: Carica l'immagine del corso

en: Upload a course badge.
it_IT: Carica un badge

en: User gets the course result instantly upon submission.
it_IT: Lo studente ottiene il risultato del corso istantaneamente dopo l'invio

en: View Course
it_IT: Vedi corso

en: Weeks
it_IT: Settimane

en: YES
it_IT: SI

en: Years
it_IT: Anni

en: Yes
it_IT: Si

en: Yes, create a new assignment
it_IT: Si, crea una nuova assegnazione

en: Yes, create a new course
it_IT: Si, crea un nuovo corso

en: Yes, create a new question
it_IT: Si, crea una nuova domanda

en: Yes, create a new quiz
it_IT: Si, crea un nuovo test

en: Yes, create a new unit
it_IT: Si, crea un nuovo capitolo

en: Yes, save quiz settings
it_IT: Sì, salvare le impostazioni del tet

en: Yes, save unit settings
it_IT: Sì, salvare le impostazioni del capitolo

en: change
it_IT: cambia

en: edit
it_IT: modifica

en: some hint
it_IT: alcuni aiuti

en: some value
it_IT: alcuni valori
