WPLMS Front End - en to fr_FR translation catalogue (341 entries)

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
fr_FR: Veuillez entrer votre nom d'utilisateur Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
fr_FR: Veuillez entrer votre clé API Envato Marketplace.

en: The API "set" is a required parameter.
fr_FR: L'API "set" est un paramètre obligatoire.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
fr_FR: L'Envato Marketplace "item ID" est un paramètre obligatoire.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
fr_FR: Une erreur HTTP inattendue s'est produite lors de la demande de l'API.

en: Try again
fr_FR: Veuillez réessayer

en: An unknown error occurred
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
fr_FR: Le plugin a été mis à jour, mais ne peut pas être réactivé. S'il vous plaît le réactiver manuellement.

en: Plugin reactivated successfully.
fr_FR: Plugin réactivé avec succès.

en:  Plugin Updates
fr_FR: Mises à jour du Plugin

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur:

en: Key:
fr_FR: Clé:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
fr_FR: <p> Votre mise à jour du plug-in est <span style="color:green">actif</span> </p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
fr_FR: <p> Votre entrée <span style="color:red">n'</span> est <span style="color:red">pas valide.</span> La mise à jour automatique <span style="color:red">n'</span> est <span style="color:red">pas active.</span> </p>

en: Edit Key
fr_FR: Modifier la clé

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
fr_FR: <p> Impossible de valider l&#39;activation des mises à jour. </p>

en: Add Key
fr_FR: Ajouter une clé

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
fr_FR: Nom d'utilisateur Themeforest (pour Mises à jour automatiques)

en: EDIT COURSE
fr_FR: Modifier le cours

en: CREATE COURSE
fr_FR: Créer un cours

en: Course title
fr_FR: Titre de Formation

en: ENTER A COURSE TITLE
fr_FR: COURS CONNECTE

en: Course Category
fr_FR: Catégorie de la formation

en: Select a Course Category
fr_FR: Sélectionner une Catégorie de Formation

en: Set as Course Image
fr_FR: Créer un cours

en: SAVE COURSE
fr_FR: Enregistrer le cours

en: SETTINGS
fr_FR: Paramètres

en: Course settings
fr_FR: Paramètres du Cours

en: Course duration
fr_FR: Paramètre visuel d'affichage de la durée de la formation

en: Course duration parameter
fr_FR: Paramètre de durée de formation

en: Set Course Duration parameter
fr_FR: Choix de la durée de cours

en: Prerequisite Course
fr_FR: Créer un cours

en: NO
fr_FR: NON

en: YES
fr_FR: OUI

en: Course Type
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Set Course Type
fr_FR: Créer un cours

en: ONLINE
fr_FR: En ligne

en: OFFLINE
fr_FR: Hors ligne

en: HIDE
fr_FR: MASQUER

en: SHOW
fr_FR: Afficher :

en: Time based Course progress
fr_FR: Créer un cours

en: Post Course reviews from Course Home
fr_FR: Article restauré depuis la révision %s

en: Course Evaluation
fr_FR: Inclure les poins obtenus dans l'évaluation des cours

en: Course Evaluation Mode
fr_FR: Compris dans l'évaluation du cours

en: MANUAL
fr_FR: MANUEL

en: AUTOMATIC
fr_FR: Automatique

en: Drip Feed
fr_FR: Planification (Intervalle entre 2 cours)

en: Course Drip Feed
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: DISABLE
fr_FR: Désactivé

en: ENABLE
fr_FR: Activé

en: Drip Feed Origin
fr_FR: Durée du Chapitre

en: PREVIOUS UNIT
fr_FR: Chapitre Précédent

en: UNIT
fr_FR: CHAPITRE

en: SECTION
fr_FR: Section ajoutée par crochet

en: Drip Feed Duration Type
fr_FR: Durée du Chapitre

en: STATIC
fr_FR: STATIQUE

en: UNIT DURATION
fr_FR: Durée du chapitre

en: Drip Duration
fr_FR: Durée du Chapitre

en: Set Drip Duration parameter
fr_FR: Durée du Chapitre

en: Course Certificate
fr_FR: Certificat de Formation

en: Passing Percentage
fr_FR: Pourcentage requis pour passer

en:  out of 100
fr_FR:  sur 100

en: Certificate Template
fr_FR: Modèle d'attestation

en: Select Certificate template
fr_FR: Sélectionner un modèle d'attestation

en: Course Badge
fr_FR: Badge de Formation

en: Badge Percentage
fr_FR: Pourcentage pour la médaille

en: Badge Title
fr_FR: Titre de la Médaille

en: Course Badge Title
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Course Retakes
fr_FR: Cours repris

en: Student Course Retakes
fr_FR: Créer un cours

en: Set number of times a student can re-take the course (0 to disable)
fr_FR: Définir le nombre de fois qu'un participant peut reprendre la formation (0 pour désactiver)

en: Course Start Date
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: Course Instructions
fr_FR: Formateur invalide ou inexistant.

en: Course Completion Message
fr_FR: Message d'achèvement de cours

en: Completion Message
fr_FR: Entrer un message de Fin de Quiz

en: SAVE SETTINGS
fr_FR: ENREGISTRER PARAMETRES

en: COMPONENTS
fr_FR: Composants

en: Course Group
fr_FR: Groupe du cours

en: Set a Course Group
fr_FR: Créer un cours

en: Set a course specific group.
fr_FR: Créer un cours

en: Course Forum
fr_FR: Forum du cours

en: Set a Course Forum
fr_FR: Créer un cours

en: Set a course forum.
fr_FR: Créer un cours

en: SAVE COMPONENTS
fr_FR: Enregistrer les composants

en: Curriculum
fr_FR: Programme

en: ADD SECTION
fr_FR: Ajouter une Partie

en: ADD UNIT
fr_FR: AJOUTER UNE QUESTION

en: ADD QUIZ
fr_FR: AJOUTER UNE QUESTION

en: Set Price for Course
fr_FR: Créer un cours

en: Free
fr_FR: GRATUIT

en: Free Course
fr_FR: Cours gratuit

en: No
fr_FR: Aucun

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Product
fr_FR: Article

en: Set a Course Product
fr_FR: Créer un cours

en: SAVE PRICING
fr_FR: ENREGISTRER PARAMETRES

en: MODIFY COURSE
fr_FR: COURS CONNECTE

en: Change Course status
fr_FR: Le Formateur a changé le bilan de la Formation

en: View Course
fr_FR: Voir le Cours

en: Add new
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: edit
fr_FR: Editer

en: change
fr_FR: changer

en: Select a Group
fr_FR: Sélectionner un groupe utilisateur

en: Set
fr_FR: Programme de cours non défini

en: Create New Group
fr_FR: Créer un nouveau groupe

en: Group Name
fr_FR: Nom du groupe

en: Private
fr_FR: Privé

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Group Description
fr_FR: Description du groupe de champs

en: Select a Forum
fr_FR: Connecter un forum

en: Create New Forum
fr_FR: Créer un cours

en: Seconds
fr_FR: Secondes

en: Hours
fr_FR: Heures

en: Days
fr_FR: Jours

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Months
fr_FR: Mois

en: Years
fr_FR: Années

en: Title
fr_FR: Titre

en: Price
fr_FR: Prix

en: Subscription
fr_FR: INSCRIPTION

en: Subscription Type
fr_FR: Type de Question

en: FULL DURATION
fr_FR: DUREE DU QUIZ

en: Subscription Duration
fr_FR: Durée d'Abonnement

en: Set subscription duration
fr_FR: Durée du Chapitre

en: Subscription Duration Parameter
fr_FR: Durée du Chapitre

en: Set subscription duration parameter
fr_FR: Durée du Chapitre

en: Change
fr_FR: Changer [Changer le niveau de visibilité du profil de champ ]

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Create new product
fr_FR: Créer un cours

en: Create Product
fr_FR: Créer un cours

en: Edit Product
fr_FR: Modifier le cours

en: Modify Course
fr_FR: Modifier le cours

en: Back to course
fr_FR: RETOUR A L'ACCEUIL

en: DELETE COURSE
fr_FR: COURS CONNECTE

en: SHOW OPTIONS
fr_FR: AJOUTER UNE OPTION

en: Delete Units
fr_FR: Supprimer

en: Delete Quizzes
fr_FR: Supprimer

en: Delete Assignments
fr_FR: Sélectionner un devoir pour le cours

en: Delete Product
fr_FR: Créer un cours

en: Course not set
fr_FR: Liste des cours pas réglés

en: ADD DYNAMIC QUESTION SECTION TAGS
fr_FR: ENREGISTRER LES PARAMETRES DE QUESTION

en: Remove
fr_FR: Effacer

en: ADD OPTION
fr_FR: AJOUTER UNE OPTION

en: Preview
fr_FR: Prévisualisation du logo du groupe

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Select existing assignment
fr_FR: Sélectionner un devoir pour le cours

en: Search an assignment
fr_FR: Oui, créer un nouveau devoir

en: Set Assignment
fr_FR: Edition du devoir

en: Create new Assignment
fr_FR: Oui, créer un nouveau devoir

en: Reference title
fr_FR: Titre de référence

en: Create Assignment
fr_FR: Edition du devoir

en: Marks
fr_FR: NOTES:

en: Search a question
fr_FR: Oui, créer une nouvelle question

en: Set Question
fr_FR: Modifier la Question

en: Create new Question
fr_FR: Oui, créer une nouvelle question

en: Question Tags
fr_FR: Mots-clés question quiz dynamique

en: Select a Tag
fr_FR: Selectionnez le Type de Chapitre

en: True or False
fr_FR: Vrai ou Faux

en: Multiple Choice
fr_FR: Choix multiple

en: Multiple Correct
fr_FR: Plusieurs réponses possibles

en: Sort Answers
fr_FR: Trier les réponses

en: Match Answers
fr_FR: Réponses correspondantes

en: Fill in the Blank
fr_FR: Compléter le(s) champ(s) vide(s)

en: Dropdown Select
fr_FR: Menu déroulant

en: Small Text
fr_FR: Texte court

en: Large Text
fr_FR: Grand texte

en: Survey Type
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Create question
fr_FR: Modifier la Question

en: Edit Unit
fr_FR: Modifier le chapitre/unité

en: Edit Quiz
fr_FR: Modifier le Quiz

en: Enter Section Title
fr_FR: Titre de la Question :

en: Search a unit
fr_FR: Rechercher

en: Set Unit
fr_FR: Modifier le chapitre/unité

en: Create new unit
fr_FR: Oui, créer un nouveau chapitre

en: Unit title
fr_FR: (sans titre)

en: Create Unit
fr_FR: Chapitre/Unité Gratuit(e)

en: Search a quiz
fr_FR: Rechercher

en: Set Quiz
fr_FR: Modifier le Quiz

en: Create new quiz
fr_FR: Oui, créer un nouveau quiz

en: Quiz title
fr_FR: Saisir un sous-titre de Quiz

en: Create Quiz
fr_FR: Créer un cours

en: Course Level
fr_FR: Montrer du même Niveau de la Formation

en: Select a Course Level
fr_FR: Définir un niveau de formation

en: Course Location
fr_FR: Voir de la même Location de la Formation

en: Select a Course location
fr_FR: Définir l'emplacement de la formation

en: Security check Failed. Contact Administrator.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué. Veuillez contacter l'Administrateur.

en: Unable to create course, contact admin !
fr_FR: Impossible de créer un cours, veuillez contacter l'administrateur !

en: Invalid Course id, please edit a course
fr_FR: Id de Cours invalide, veuillez modifier le cours

en: Invalid Course Instructor
fr_FR: Formateur invalide ou inexistant.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: CONTENT
fr_FR: CONTENU

en: Enter title
fr_FR: Saisir un sous-titre de Quiz

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Select Category
fr_FR: Sélectionner une Catégorie de Cours

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Dynamic Quiz
fr_FR: Quiz dynamique

en: Dynamic quiz automatically selects questions.
fr_FR: Quiz dynamique sélectionne automatiquement des questions.

en: Assignments
fr_FR: Devoirs/exercices

en: Unit assignments
fr_FR: Devoirs pour le chapitre

en: Select assignment for Unit
fr_FR: Sélectionner un devoir pour le cours

en: ADD ASSIGNMENT
fr_FR: AJOUTER UN NOUVEAU DEVOIR

en: Quiz Questions
fr_FR: Questions du Quiz

en: Static Quiz questions
fr_FR: Gérer les Questions du Quizz

en: ADD QUESTION
fr_FR: AJOUTER UNE QUESTION

en: SAVE
fr_FR: SAUVEGARDER

en: PREVIEW
fr_FR: Prévisualisation du logo du groupe

en: Settings Saved
fr_FR: Paramètres Enregistrés

en: Can not delete element
fr_FR: Impossible de supprimer

en: Course Edit slug
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en:  True
fr_FR: VRAI

en: Second Order
fr_FR: Secondes

en: Create a Course
fr_FR: Créer un cours

en: COURSE CREATION ONLY ALLOWED FOR INSTRUCTORS & ADMINISTRATORS
fr_FR: CREATION DE COURS SEULEMENT AUTORISEE AUX INSTRUCTEURS ET AUX ADMINISTRATEURS

en: Unable to edit Course, please contact Site Administrator
fr_FR: Impossible de modifier le cours, veuillez contacter l'Administrateur.

en: Incorrect Action, please contact Site Administrator
fr_FR: Action incorrecte, veuillez contacter l'Administrateur

en: Edit Course
fr_FR: Modifier le cours

en: Unable to create a new Course Category. Contact Admin !
fr_FR: Impossible de créer une nouvelle catégorie de cours. Veuillez Contacter l'Administrateur !

en: Can not have a blank Unit
fr_FR: Un chapitre/unité de cours ne peut être vide

en: Preview Unit
fr_FR: Chapitre/Unité Gratuit(e)

en: Can not have a Blank Quiz
fr_FR: Le contenu du quiz ne peut être vide.

en: Can not delete
fr_FR: Impossible de supprimer

en: Instructor can not delete this unit/quiz
fr_FR: Le professeur ne peut pas supprimer ce chapitre/quiz

en: Unable to delete
fr_FR: Impossible de supprimer

en: Invalid Product specs
fr_FR: Spécifications de produit incorrectes.

en: Unable to create product and pricing for course
fr_FR: Impossible de créer un produit et/ou prix pour le cours.

en: Course successfully updated.
fr_FR: Cours mis à jour avec succès.

en: Unable to update Course, contact Site admin
fr_FR: Impossible de mettre à jour le Cours, Veuillez contacter l'Administrateur

en: Unable to delete curriclum
fr_FR: Impossible de supprimer

en: Course Deleted.
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Unit Settings
fr_FR: Paramètres du Chapitre

en: Unit Type
fr_FR: Type de Chapitre

en: Select Unit Type
fr_FR: Selectionnez le Type de Chapitre

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: General
fr_FR: Général

en: Free Unit
fr_FR: Chapitre/Unité Gratuit(e)

en: Make Unit Free
fr_FR: Rendre le Chapitre/Unité Gratuit(e)

en: Unit Duration
fr_FR: Durée du Chapitre

en: Duration of Unit
fr_FR: Durée du Chapitre

en: Connect Assignments
fr_FR: Connecter les excercices/devoirs à faire

en: Edit Assignment
fr_FR: Edition du devoir

en: Preview Assignment
fr_FR: Edition du devoir

en: None
fr_FR: Aucun

en: ADD EXISTING ASSIGNMENT
fr_FR: AJOUTER UN NOUVEAU DEVOIR

en: ADD NEW ASSIGNMENT
fr_FR: AJOUTER UN NOUVEAU DEVOIR

en: Add the Assignment title
fr_FR: Ajouter le titre du devoir

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Unit Forum
fr_FR: Forum du Chapitre/Unité

en: Connect a Forum
fr_FR: Connecter un forum

en: Add new child forum in Course forum
fr_FR: Créer un sous-forum dans le forum de cours

en: Add new forum
fr_FR: Ajouter un nouveau forum

en: SAVE UNIT SETTINGS
fr_FR: ENREGISTRER LES PARAMETRES DU CHAPITRE

en: Invalid Unit id, please edit a course
fr_FR: ID de Chapitre invalide, veuillez modifier un cours

en: Invalid Unit Instructor
fr_FR: Formateur incorrect pour le chapitre

en: Unable to save settings
fr_FR: Impossible d'enregistrer les paramètres

en: Manage Quiz Questions
fr_FR: Gérer les Questions du Quizz

en: Edit Question
fr_FR: Modifier la Question

en: Preview Question
fr_FR: Modifier la Question

en: MARKS :
fr_FR: NOTES :

en: ADD A NEW QUESTION
fr_FR: AJOUTER UNE NOUVELLE QUESTION

en: Marks :
fr_FR: Notes :

en: Question Title :
fr_FR: Titre de la Question :

en: Enter title for reference
fr_FR: Entrer un titre de référence

en: Publish Question
fr_FR: Pubier une question

en: SAVE QUIZ SETTINGS
fr_FR: ENREGISTRER LES PARAMETRES DU QUIZ

en: Enter a Quiz sub-title
fr_FR: Saisir un sous-titre de Quiz

en: Enter a Quiz Completion message
fr_FR: Entrer un message de Fin de Quiz

en: Quiz Settings
fr_FR: Réglage du Quizz

en: QUIZ SUB-TITLE
fr_FR: SOUS-TITRE DU QUIZ

en: CONNECTED COURSE
fr_FR: COURS CONNECTE

en: QUIZ DURATION
fr_FR: DUREE DU QUIZ

en: QUIZ EVALUATION
fr_FR: EVALUATION DU QUIZ

en: QUIZ QUESTIONS TYPE
fr_FR: TYPES DE QUESTIONS DU QUIZ

en: DYNAMIC
fr_FR: DYNAMIQUE

en: SELECT QUESTION TAGS
fr_FR: SELECTIONNER LES LABELS DE QUESTIONS

en: NUMER OF QUESTIONS
fr_FR: NOMBRE DE QUESTIONS

en: MARKS PER QUESTION
fr_FR: POINTS PAR QUESTION

en: QUIZ RETAKES
fr_FR: REPRISES DE QUIZ

en:  Retakes
fr_FR: Reprises

en: QUESTIONS ORDER
fr_FR: ORDRE DES QUESTIONS

en: RANDOM
fr_FR: ALEATOIRE

en: SEQUENTIAL
fr_FR: SEQUENTIEL

en: QUIZ COMPLETION MESSAGE
fr_FR: MESSAGE DE FIN DE QUIZ

en: Add Content for %s
fr_FR: Ajouter du contenu pour %s

en: Invalid Quiz
fr_FR: Quiz Invalide

en: Quiz Settings saved
fr_FR: Paramètres de Quiz enregistrés

en: QUESTION SETTINGS
fr_FR: PARAMETRES DE QUESTION

en: Question Type
fr_FR: Type de Question

en: Click to select as Correct answer
fr_FR: Cliquer pour sélectionner la réponse correcte

en: Correct Answer
fr_FR: Réponse correcte

en: Answer Hint
fr_FR: Astuce :

en: Answer Explanation
fr_FR: Voir

en: SAVE QUESTION SETTINGS
fr_FR: ENREGISTRER LES PARAMETRES DE QUESTION

en: Unable to save, incorrect question
fr_FR: Impossible d'enregistrer, question incorrecte

en: Question settings successfully saved
fr_FR: Paramètres de questions enregistrées avec succès

en: Unable to save, incorrect unit
fr_FR: Impossible d'enregistrer, chapitre incorrect

en: ASSIGNMENT SETTINGS
fr_FR: PARAMETRES DE DEVOIRS

en: ASSIGNMENT SUB-TITLE
fr_FR: SOUS-TITRES DE DEVOIR

en: ASSIGNMENT MARKS
fr_FR: NOTES DE DEVOIR

en: Assignment Maximum Marks
fr_FR: Note max de devoir

en: MARKS
fr_FR: NOTES:

en: ASSIGNMENT DURATION
fr_FR: DURÉE :

en: Enter Assignment Duration
fr_FR: Saisir la durée pour le devoir

en: ASSIGNMENT EVALUATION
fr_FR: EVALUATION DU DEVOIR

en: Include in Course Evaluation
fr_FR: Compris dans l'évaluation du cours

en: ASSIGNMENT COURSE
fr_FR: DEVOIR ASSOCIE

en: Select Assignment Course
fr_FR: Sélectionner un devoir pour le cours

en: ASSIGNMENT SUBMISISON TYPE
fr_FR: TYPE DE DEVOIR

en: UPLOAD
fr_FR: Télécharger

en: TEXTAREA
fr_FR: ZONE DE TEXTE

en: ATTACHMENT TYPE
fr_FR: TYPE DE PIECE JOINTE

en: Attachment Size
fr_FR: Taille de la pièce jointe

en: Maximum attachment size
fr_FR: Taille maximale autorisée

en:  MBs
fr_FR: Mo

en: Invalid details
fr_FR: Infos invalides

en: Invalid Assignment author
fr_FR: Auteur de devoir incorrect

en: SETTINGS SAVED
fr_FR: PARAMETRES ENREGISTRES

en: ADD PACKAGE
fr_FR: AJOUT D4UN PAQUET

en: Please change the course title
fr_FR: SVP, changez le titre de cours

en: This will create a new course in the site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci créera un nouveau cours sur le site, voulez-vous continuer ?

en: Yes, create a new course
fr_FR: Oui, créer un nouveau cours

en: This will overwrite the previous course settings, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va remplacer les paramètres de cours actuels, voulez-vous continuer ?

en: Save course
fr_FR: Enregistrer le cours

en: This will create a new unit in the site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va créer un nouveau chapitre, voulez-vous continuer ?

en: Yes, create a new unit
fr_FR: Oui, créer un nouveau chapitre

en: This will overwrite the existing unit settings, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va remplacer les paramètres de chapitre actuels, voulez-vous continuer ?

en: Yes, save unit settings
fr_FR: Oui, enregistrer les paramètres du chapitre

en: This will create a new question in the site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va va créer une nouvelle question, voulez-vous continuer ?

en: Yes, create a new question
fr_FR: Oui, créer une nouvelle question

en: This will create a new quiz in the site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va va créer un nouveau quiz, voulez-vous continuer ?

en: Yes, create a new quiz
fr_FR: Oui, créer un nouveau quiz

en: This will overwrite the existing quiz settings, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va remplacer les paramètres de quiz actuels, voulez-vous continuer ?

en: Yes, save quiz settings
fr_FR: Oui, enregistrer le paramètres du quiz

en: This will delete the element from your site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va supprimer le chapitre/quiz de votre site, voulez-vous continuer ?

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: This will overwrite the previous settings, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci va remplacer vos paramètres actuels, voulez-vous continuer ?

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: This will create a new assignment in the site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci créera une nouvelle formation sur le site, voulez-vous continuer ?

en: Yes, create a new assignment
fr_FR: Oui, créer un nouveau devoir

en: This will create a new group in the site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci créera un nouveau cours sur le site, voulez-vous continuer ?

en: This will create a new forum in the site, do you want to continue ?
fr_FR: Ceci créera un nouveau cours sur le site, voulez-vous continuer ?
