WPLMS Front End - en to ar translation catalogue (335 entries)

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
ar: الرجاء إدخال اسم المستخدم لسوق Envato.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
ar: الرجاء ادخال مفتاح API لـ Envato Marketplace .

en: The API "set" is a required parameter.
ar: ال API "set" مطلوب.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
ar: ال "item ID" الخاص بـEnvato Marketplace مطلوب.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
ar: حدث خطأ HTTP غير متوقع أثناء طلب API.

en: Try again
ar: حاول مرة اخرى

en: An unknown error occurred
ar: خطأ غير معروف

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
ar: تم تحديث البرنامج المساعد، ولكن لا يمكن تنشيط. الرجاء إعادة تنشيطه يدويا.

en: Plugin reactivated successfully.
ar: تفعيل البرنامج المساعد بنجاح.

en:  Plugin Updates
ar: تحديثات الاضافة

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Email:
ar: بريد الكتروني:

en: Key:
ar: مفتاح:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
ar: <P> تحديث البرنامج المساعد الخاص بك هو <تمتد نمط =  "اللون:  الأخضر"> نشط </ SPAN> </ P>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
ar: <p> والمدخلات الخاص بك هو <تمتد على غرار =  "اللون:  أحمر"> غير صحيح </ SPAN> والتحديثات التلقائية هو <تمتد نمط =  "اللون:  أحمر">. غير نشطة </ SPAN> </ P >

en: Edit Key
ar: تعديل المفتاح

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
ar: <p> وغير قادر على التحقق من صحة تفعيل التحديث. </ P>

en: Add Key
ar: اضف مفتاح

en: User name
ar: اسم مستخدم

en: Email
ar: بريد الكتروني

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
ar: Themeforest اسم المستخدم (لصناعة السيارات في التحديثات)

en: EDIT COURSE
ar: تعديل الدورة

en: CREATE COURSE
ar: دورة متصلة

en: Course title
ar: عنوان الدورة

en: ENTER A COURSE TITLE
ar: دورة متصلة

en: Course Category
ar: حدد فئة الدورة

en: Select a Course Category
ar: حدد فئة الدورة

en: Set as Course Image
ar: عمل دورة

en: SAVE COURSE
ar: احفظ الدورة

en: SETTINGS
ar: اعدادات

en: Course settings
ar: اعدادات الدورة

en: Course duration
ar: معامل مدة الدورة لعرض الهدف

en: Course duration parameter
ar: تحديد معامل مدة الدورة

en: Set Course Duration parameter
ar: تحديد معامل مدة الدورة

en: Prerequisite Course
ar: عمل دورة

en: NO
ar: لا

en: YES
ar: نعم

en: Course Type
ar: حذف الحقل المخصص.

en: Set Course Type
ar: عمل دورة

en: ONLINE
ar: على النت

en: OFFLINE
ar: ليس على الن

en: HIDE
ar: اخفاء

en: SHOW
ar: اظهر:

en: Time based Course progress
ar: عمل دورة

en: Post Course reviews from Course Home
ar: آخر استعادة للمراجعة من %s

en: Course Evaluation
ar: تضمين في تقييم الدورة

en: Course Evaluation Mode
ar: تدرج في تقييم المقرر

en: MANUAL
ar: يدوي

en: AUTOMATIC
ar: STATIC

en: Drip Feed
ar: الإستفادة

en: Course Drip Feed
ar: حذف الحقل المخصص.

en: DISABLE
ar: عدم تمكين

en: ENABLE
ar: تمكين

en: PREVIOUS UNIT
ar: الدرس السابق

en: UNIT
ar: الوحدة

en: SECTION
ar: قسم تمت اضافته من خلال الhook

en: Drip Feed Duration Type
ar: مدة الدرس

en: UNIT DURATION
ar: مدة الدرس

en: Drip Duration
ar: مدة الدرس

en: Set Drip Duration parameter
ar: مدة الدرس

en: Course Certificate
ar: شهادة الدورة

en: Passing Percentage
ar: نسبة القبول

en:  out of 100
ar: من 100

en: Certificate Template
ar: قالب الشهادة

en: Select Certificate template
ar: تحديد قالب الشهادة

en: Course Badge
ar: وسام الامتياز

en: Badge Percentage
ar: نسبة الوسام

en: Badge Title
ar: عنوان الوسام

en: Course Badge Title
ar: حذف الحقل المخصص.

en: Course Retakes
ar: اعادة الاخذ

en: Student Course Retakes
ar: عمل دورة

en: Course Start Date
ar: حذف الحقل المخصص.

en: Start date
ar: وقت البداية

en: Course Instructions
ar: مدرس دورة غير صالح

en: Course Completion Message
ar: رسالة اكتمال الدورة

en: Completion Message
ar: رسالة اكتمال الاختبار

en: SAVE SETTINGS
ar: حفظ الاعدادات

en: Course Group
ar: مجموعة الدورة:

en: Set a Course Group
ar: عمل دورة

en: Set a course specific group.
ar: عمل دورة

en: Course Forum
ar: منتدى الدورة

en: Set a Course Forum
ar: عمل دورة

en: Set a course forum.
ar: عمل دورة

en: Curriculum
ar: المنهاج

en: ADD SECTION
ar: اضف قسم

en: ADD UNIT
ar: أضف سؤال

en: ADD QUIZ
ar: أضف سؤال

en: Set Price for Course
ar: عمل دورة

en: Free
ar: مجاني

en: Free Course
ar: الدورة مجانية

en: No
ar: بلا

en: Yes
ar: نعم

en: Product
ar: منتج

en: Set a Course Product
ar: عمل دورة

en: SAVE PRICING
ar: حفظ اعدادات الوحدة

en: MODIFY COURSE
ar: دورة متصلة

en: Change Course status
ar: تغيير وضع الدورة

en: View Course
ar: اظهار الدورة

en: Add new
ar: إضافة وسم جديد

en: edit
ar: تعديل

en: change
ar: تغيير

en: Select a Group
ar: تحديد نوع الوحدة

en: Set
ar: العلامات القصوى للتعيين

en: Create New Group
ar: عمل دورة

en: Public
ar: عام

en: Private
ar: خاص

en: Group Description
ar: تفاصيل المجموعة (متطلب)

en: Select a Forum
ar: توصيل منتدى

en: Create New Forum
ar: عمل دورة

en: Seconds
ar: ثواني

en: Minutes
ar: دقائق

en: Hours
ar: ساعات

en: Days
ar: أيام

en: Weeks
ar: أسابيع

en: Months
ar: أشهر

en: Years
ar: سنو

en: Title
ar: عنوان

en: Price
ar: السعر

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Subscription Type
ar: نوع السؤال

en: FULL DURATION
ar: مدة الاختبار

en: Subscription Duration
ar: مدة الاشتراك

en: Set subscription duration
ar: مدة الدرس

en: Subscription Duration Parameter
ar: مدة الدرس

en: Set subscription duration parameter
ar: مدة الدرس

en: Change
ar: تغيير

en: Edit
ar: تعديل

en: Create new product
ar: عمل دورة

en: Create Product
ar: عمل دورة

en: Edit Product
ar: تعديل الدورة

en: Modify Course
ar: تعديل الدورة

en: Back to course
ar: الرجوع الى صفحة الدورة

en: DELETE COURSE
ar: دورة متصلة

en: SHOW OPTIONS
ar: اضافة خيار

en: Delete Units
ar: حذف

en: Delete Quizzes
ar: حذف

en: Delete Assignments
ar: ربط تعيين

en: Delete Product
ar: عمل دورة

en: Course not set
ar: حذف الحقل المخصص.

en: ADD DYNAMIC QUESTION SECTION TAGS
ar: حفظ اعدادات السؤال

en: Remove
ar: حذف

en: ADD OPTION
ar: اضافة خيار

en: Preview
ar: الوحدة مجانية

en: Delete
ar: حذف

en: Select existing assignment
ar: ربط تعيين

en: Search an assignment
ar: نعم، لعمل وحدة جديد

en: Set Assignment
ar: تعيين الوحدة

en: Create new Assignment
ar: نعم، لعمل وحدة جديد

en: Reference title
ar: عنوان مرجع

en: Create Assignment
ar: تعيين الوحدة

en: Marks
ar: علامات:

en: Search a question
ar: نعم، اصنع سؤال جديد

en: Set Question
ar: تعديل السؤال

en: Create new Question
ar: نعم، اصنع سؤال جديد

en: Question Tags
ar: السؤال

en: Select a Tag
ar: تحديد نوع الوحدة

en: True or False
ar: صحيح أو خطأ

en: Multiple Choice
ar: إختيار من متعدد

en: Multiple Correct
ar: إختيار متعدد من متعدد

en: Sort Answers
ar: تصنيف الاجوبة

en: Match Answers
ar: تطابق الأجوبة

en: Fill in the Blank
ar: ملء الفراغ

en: Dropdown Select
ar: المنسدلة اختر

en: Small Text
ar: نص صغير

en: Large Text
ar: خط كبير

en: Survey Type
ar: حذف الحقل المخصص.

en: Create question
ar: تعديل السؤال

en: Edit Unit
ar: تعديل الدرس

en: Edit Quiz
ar: تعديل الاختبار

en: Enter Section Title
ar: عنوان السؤال:

en: Search a unit
ar: بحث

en: Set Unit
ar: تعديل الدرس

en: Create new unit
ar: نعم، لعمل وحدة جديد

en: Unit title
ar: (بدون عنوان)

en: Create Unit
ar: الوحدة مجانية

en: Search a quiz
ar: بحث

en: Set Quiz
ar: تعديل الاختبار

en: Create new quiz
ar: نعم، اصنع اختبار جديد

en: Quiz title
ar: ادخل عنوان فرعي للاختبار

en: Create Quiz
ar: عمل دورة

en: Course Level
ar: تحدد صنف الدورة

en: Select a Course Level
ar: تحدد صنف الدورة

en: Select a Course location
ar: تدرج في تقييم المقرر

en: Security check Failed. Contact Administrator.
ar: التفتيش الأمني ​​فشل. اتصل بالمسؤول.

en: Unable to create course, contact admin !
ar: غير قادر على إنشاء بالطبع، الاتصال الإداري!

en: Invalid Course id, please edit a course
ar: رقم الدورة غير صالحة، يرجى تعديل مسار

en: Invalid Course Instructor
ar: مدرس دورة غير صالح

en: Close
ar: اغلاق

en: CONTENT
ar: محتوى

en: Enter title
ar: ادخل عنوان فرعي للاختبار

en: Category
ar: التصنيف

en: Content
ar: محتوى

en: Dynamic Quiz
ar: ديناميكية مسابقة

en: Dynamic quiz automatically selects questions.
ar: مسابقة ديناميكية تختار الأسئلة تلقائيا.

en: Assignments
ar: اعدادات التعيينات WPLMS

en: Unit assignments
ar: تعيين الوحدة

en: Select assignment for Unit
ar: ربط تعيين

en: ADD ASSIGNMENT
ar: اضف سؤال جديد

en: QUESTIONS
ar: تعديل اسئلة الاختبار

en: Quiz Questions
ar: اسئلة الاختبار

en: Static Quiz questions
ar: تعديل اسئلة الاختبار

en: ADD QUESTION
ar: أضف سؤال

en: SAVE
ar: حفظ

en: Settings Saved
ar: تم حفظ الاعدادات

en: Can not delete element
ar: لا يمكن الحذف

en: Course Edit slug
ar: حذف الحقل المخصص.

en:  True
ar: نعم

en: Second Order
ar: ثواني

en: Create a Course
ar: عمل دورة

en: COURSE CREATION ONLY ALLOWED FOR INSTRUCTORS & ADMINISTRATORS
ar: دورة الخلق فقط يسمح للمدربين والإداريين

en: Unable to edit Course, please contact Site Administrator
ar: غير قادر على تعديل دورة، يرجى الاتصال بمسؤول الموقع

en: Incorrect Action, please contact Site Administrator
ar: عمل غير صحيح، يرجى الاتصال بمسؤول الموقع

en: Edit Course
ar: تعديل الدورة

en: Unable to create a new Course Category. Contact Admin !
ar: غير قادر على إنشاء الفئة دورة جديدة. الاتصال الادارية!

en: Can not have a blank Unit
ar: لا يمكن  جعل الوحدة فارغة

en: Preview Unit
ar: الوحدة مجانية

en: Can not have a Blank Quiz
ar: لا يمكن عمل اختبار فارغ

en: Can not delete
ar: لا يمكن الحذف

en: Instructor can not delete this unit/quiz
ar: المدرس لا يقدر ان يحذف هذه الوحدة أو الاختبار

en: Unable to delete
ar: غير قادر على الحذف

en: Invalid Product specs
ar: خصائص منتج غير مقبولة

en: Unable to create product and pricing for course
ar: غير قادر على عمل منتج وتسعيرة لهذه الدورة

en: Course successfully updated.
ar: تم تحديث الدورة بنجاح.

en: Unable to update Course, contact Site admin
ar: غير قادر على تحديث الدورة، تواصل مع المدير

en: Unable to delete curriclum
ar: غير قادر على الحذف

en: Course Deleted.
ar: حذف الحقل المخصص.

en: Unit Settings
ar: اعدادات الوحدة

en: Unit Type
ar: نوع الوحدة

en: Select Unit Type
ar: تحديد نوع الوحدة

en: Video
ar: فيديو

en: Audio
ar: الصوت

en: Podcast
ar: بودكاست

en: General
ar: المهام

en: Free Unit
ar: الوحدة مجانية

en: Make Unit Free
ar: جعل الوحدة مجانية

en: Unit Duration
ar: مدة الدرس

en: Duration of Unit
ar: مدة الدرس

en: Connect Assignments
ar: ربط تعيين

en: Edit Assignment
ar: تعيين الوحدة

en: Preview Assignment
ar: تعيين الوحدة

en: None
ar: بلا

en: ADD EXISTING ASSIGNMENT
ar: اضف سؤال جديد

en: ADD NEW ASSIGNMENT
ar: اضف سؤال جديد

en: Add the Assignment title
ar: إضافة عنوان الواجب

en: Publish
ar: نشر

en: Unit Forum
ar: منتدى الدرس

en: Connect a Forum
ar: توصيل منتدى

en: Add new child forum in Course forum
ar: اضف منتدى فرعي لمنتدى الدورة

en: Add new forum
ar: أضف منتدى جديد

en: SAVE UNIT SETTINGS
ar: حفظ اعدادات الوحدة

en: Invalid Unit id, please edit a course
ar: اي دي وحدة غير مقبولة، الرجاء تعديل الدورة

en: Invalid Unit Instructor
ar: وحدة مدرس غير مقبولة

en: Unable to save settings
ar: غير قادر على حفظ الاعدادات

en: Manage Quiz Questions
ar: تعديل اسئلة الاختبار

en: Question
ar: السؤال

en: Edit Question
ar: تعديل السؤال

en: Preview Question
ar: تعديل السؤال

en: MARKS :
ar: علامات:

en: ADD A NEW QUESTION
ar: اضف سؤال جديد

en: Marks :
ar: علامات:

en: Question Title :
ar: عنوان السؤال:

en: Enter title for reference
ar: ادخل عنوان للمرجع

en: Publish Question
ar: انشر السؤال

en: SAVE QUIZ SETTINGS
ar: حفظ اعدادات الاختبار

en: Enter a Quiz sub-title
ar: ادخل عنوان فرعي للاختبار

en: Enter a Quiz Completion message
ar: ادخل رسالة اكتمال الاختبار

en: Quiz Settings
ar: اعدادات الاختبار

en: QUIZ SUB-TITLE
ar: عنوان فرعي اختبار

en: CONNECTED COURSE
ar: دورة متصلة

en: QUIZ DURATION
ar: مدة الاختبار

en: QUIZ EVALUATION
ar: تقييم الاختبار

en: AUTO
ar: تلقائي

en: QUIZ QUESTIONS TYPE
ar: مدة الاختبار

en: SELECT QUESTION TAGS
ar: حفظ اعدادات السؤال

en: NUMER OF QUESTIONS
ar: اضف سؤال جديد

en: MARKS PER QUESTION
ar: أضف سؤال

en: QUIZ RETAKES
ar: اعادات الاختبار

en:  Retakes
ar: اعادة الاخذ

en: QUESTIONS ORDER
ar: اعدادات السؤال

en: QUIZ COMPLETION MESSAGE
ar: رسالة اكتمال الاختبار

en: Invalid Quiz
ar: اختبار غير مقبول

en: Quiz Settings saved
ar: تم حفظ اعدادات الاختبار

en: QUESTION SETTINGS
ar: اعدادات السؤال

en: Question Type
ar: نوع السؤال

en: Click to select as Correct answer
ar: اضغظ لتحديد الجواب الصحيح

en: Correct Answer
ar: تصحيح السؤال

en: Answer Hint
ar: الجواب تلميح

en: Answer Explanation
ar: الإجابة كسبلايناتيون

en: SAVE QUESTION SETTINGS
ar: حفظ اعدادات السؤال

en: Unable to save, incorrect question
ar: غير قادر على الحفظ، سؤال غير صحيح

en: Question settings successfully saved
ar: تم حفظ اعدادات السؤال

en: Unable to save, incorrect unit
ar: غير قادر على الحفظ، سؤال غير صحيح

en: ASSIGNMENT SETTINGS
ar: حفظ اعدادات الوحدة

en: ASSIGNMENT SUB-TITLE
ar: عنوان الفرعي للتعيين

en: ASSIGNMENT MARKS
ar: علامات التنازل

en: Assignment Maximum Marks
ar: احالة ماركس القصوى

en: MARKS
ar: علامات:

en: ASSIGNMENT DURATION
ar: مدة الاختبار

en: Enter Assignment Duration
ar: مدة الدرس

en: ASSIGNMENT EVALUATION
ar: تقييم الاختبار

en: Include in Course Evaluation
ar: تدرج في تقييم المقرر

en: ASSIGNMENT COURSE
ar: دورة متصلة

en: Select Assignment Course
ar: ربط تعيين

en: ASSIGNMENT SUBMISISON TYPE
ar: التنازل SUBMISISON نوع

en: ATTACHMENT TYPE
ar: مرفق نوع

en: Attachment Size
ar: مرفق الحجم

en: Maximum attachment size
ar: تم تحديث مرفق

en:  MBs
ar:  ميجا

en: Invalid details
ar: اختبار غير مقبول

en: Invalid Assignment author
ar: وحدة مدرس غير مقبولة

en: SETTINGS SAVED
ar: الإعدادات المحفوظة

en: ADD PACKAGE
ar: أضف PACKAGE

en: Please change the course title
ar: الرجاء تغيير عنوان الدورة التدريبية

en: This will create a new course in the site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم اضافة دورة جديدة في الموقع، هل تريد الاستمرار؟

en: Yes, create a new course
ar: نعم، لعمل دورة جديدة

en: This will overwrite the previous course settings, do you want to continue ?
ar: سوف يتم استبدال اعدادات الدورة السابقة، هل تريد الاستمرار؟

en: Save course
ar: احفظ الدورة

en: This will create a new unit in the site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم عمل وحدة جديدة، هل تريد الاستمرار؟

en: Yes, create a new unit
ar: نعم، لعمل وحدة جديد

en: This will overwrite the existing unit settings, do you want to continue ?
ar: سوف يتم استبدال اعدادات الوحدة الحالية، هل تريد الاستمرار؟

en: Yes, save unit settings
ar: نعم، احفظ اعدادات الوحدة

en: This will create a new question in the site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم عمل سؤال جديد في الموقع، هل تريد الاستمرار؟

en: Yes, create a new question
ar: نعم، اصنع سؤال جديد

en: This will create a new quiz in the site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم عمل اختبار جديد في الموقع، هل تريد الاستمرار؟

en: Yes, create a new quiz
ar: نعم، اصنع اختبار جديد

en: This will overwrite the existing quiz settings, do you want to continue ?
ar: سوف يتم استبدال اعدادات الاختبار الحالي, هل تريد الاستمرار؟

en: Yes, save quiz settings
ar: نعم، احفظ اعدادات الاختبار

en: This will delete the element from your site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم حذف الوحدة او الاختبار من موقعك, هل تريد الاستمرار؟

en: Continue
ar: استمرار

en: This will overwrite the previous settings, do you want to continue ?
ar: سوف يتم استبدال الاعدادات السابقة، هل تريد الاستمرار؟

en: Save
ar: حفظ

en: This will create a new assignment in the site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم عمل وحدة جديدة، هل تريد الاستمرار؟

en: Yes, create a new assignment
ar: نعم، لعمل وحدة جديد

en: This will create a new group in the site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم اضافة دورة جديدة في الموقع، هل تريد الاستمرار؟

en: This will create a new forum in the site, do you want to continue ?
ar: سوف يتم اضافة دورة جديدة في الموقع، هل تريد الاستمرار؟
