WPLMS Dashboard - en to fr_FR translation catalogue (173 entries)

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
fr_FR: Veuillez entrer votre Nom d'utilisateur Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
fr_FR: Veuillez entrer votre Clé API Envato Marketplace.

en: The API "set" is a required parameter.
fr_FR: L'API "set" est un paramètre obligatoire.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
fr_FR: The Envato Marketplace "item ID" est un paramètre requis

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
fr_FR: Une erreur HTTP inattendue s'est produite lors de la demande de l'API.

en: Try again
fr_FR: Réessayer

en: An unknown error occurred
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
fr_FR: Le plugin a été mis à jour, mais ne peut pas être réactivé. Veuillez le réactiver manuellement.

en: Plugin reactivated successfully.
fr_FR: Plugin réactivé avec succès.

en:  Plugin Updates
fr_FR: Mises à jour du Plugin

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur:

en: Key:
fr_FR: Clé:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
fr_FR: <p> Votre mise à jour du plug-in est <span style="color:green">actif</span> </p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
fr_FR: <p> Votre entrée <span style="color:red">n'</span> est <span style="color:red">pas valide.</span> La mise à jour automatique <span style="color:red">n'</span> est <span style="color:red">pas active.</span> </p>

en: Edit Key
fr_FR: Editer Clé

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
fr_FR: <p> Impossible de valider l&#39;activation des mises à jour. </p>

en: Add Key
fr_FR: Ajouter une clé

en: User name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
fr_FR: Nom d'utilisateur Themeforest (Pour les MAJ automatiques)

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Earnings
fr_FR: Gains

en: Student Sidebar
fr_FR: Barre latérale Participants

en: This is the dashboard sidebar for Students
fr_FR: Ceci est le tableau de bord Participants

en: Instructor Sidebar
fr_FR: Barre latérale Formateurs

en: This is the dashboard sidebar for Instructors
fr_FR: Ceci est le tableau de bord Formateurs

en:  DASHBOARD : Instructor announcement Widget
fr_FR: TABLEAU DE BORD: instructeur annonce Widget

en: Add announcement
fr_FR: Ajouter une annonce

en: Send announcement to student in courses
fr_FR: Envoyer message aux élèves en formation

en: All Students
fr_FR: Tous les participants

en: Students who are pursuing the course
fr_FR: Participants inscrits au cours

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: announcement
fr_FR: annonce

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: Select Width
fr_FR: Taille

en: One Fourth
fr_FR: Un quart

en: One Third
fr_FR: Un tiers

en: One Half
fr_FR: Un demi

en: Two Third
fr_FR: Deux tiers

en: Three Fourth
fr_FR: Trois quarts

en: Full
fr_FR: Complet

en: Security error
fr_FR: Erreur de sécurité

en: Please enter some text for announcement
fr_FR: Merci d'entrer le texte de l'annonce

en: Course list not set
fr_FR: Liste des cours pas réglés

en: announcement successfully delivered
fr_FR: annonce envoyée avec succès

en: CLICK TO EXPAND
fr_FR: CLIQUER POUR ELARGIR

en: You have %s announcements
fr_FR: Vous avez %s annonces

en: Unable to remove annoucement
fr_FR: Impossible de supprimer l'annonce

en: Line Widget for Dashboard
fr_FR: Widget Ligne pour Dashboard

en:  DASHBOARD : Line Break
fr_FR: TABLEAU DE BORD : saut de ligne

en: Line Break : New Line
fr_FR: Saut de ligne: Nouvelle ligne

en: Simple stats scores for instructors
fr_FR: Statistiques basiques pour les formateurs

en:  DASHBOARD : Instructor Simple Stats
fr_FR: TABLEAU DE BORD : Statistiques Formateurs

en: Total Commission Earned
fr_FR: Total des commissions perçues

en: Courses Instructing
fr_FR: Cours dispensés

en: Quizzes Created
fr_FR: Quiz créés

en: Units Created
fr_FR: Chapitres/unités créés

en: Assignments Created
fr_FR: Devoirs créés

en: Questions Created
fr_FR: Questions créées

en: Badges Awarded
fr_FR: Badges attribués

en: Certificates awarded
fr_FR: Certificats attribués

en: Instructor Stats
fr_FR: Statistiques formateurs

en: Select Stats
fr_FR: Sélectionner les Stats

en: WooCommerce Earnings
fr_FR: WooCommerce bénéfice

en: Number of courses
fr_FR: Nombre de cours

en: Number of Quizzes
fr_FR: Nombre de quiz

en: Number of assignments
fr_FR: Nombre de devoirs

en: Number of questions
fr_FR: Nombre de questions

en: Number of units
fr_FR: Nombre de chapitres/unités

en: Number of badges
fr_FR: Nombre de badges

en: Number of certificates
fr_FR: Nombre de certificats

en: Number of items
fr_FR: Nombre d'éléments

en: WooCommerce Commission Stats  for instructors
fr_FR: WooCommerce Commission Stats pour les formateurs

en:  DASHBOARD : Instructor Commission Stats
fr_FR: Tableau de bord : Stats commissions formateur

en: Course
fr_FR: Cours

en: No data found
fr_FR: Pas de données

en: No courses found for Instructor
fr_FR: Pas de cours pour ce formateur

en: Instructor Statistics widget
fr_FR: Widget statistiques formateur

en:  DASHBOARD : Instructor Stats
fr_FR: Tableau de bord : Stats formateur

en: Courses
fr_FR: Cours

en: No courses created by instructor
fr_FR: Aucun cours créé par le formateur

en: Show Stats
fr_FR: Afficher les Stats

en: Re-calculate Stats
fr_FR: Recalculer les Stats

en: List Quiz / Assignments
fr_FR: Lister Quiz & Devoirs

en: Average Score
fr_FR: Note moyenne

en: Instructor Statistics
fr_FR: Statistiques formateur

en: Set Range value (10 for 1/10)
fr_FR: Réglez la valeur (10  pour 1/10)

en: Set Max course limit
fr_FR: Définir la limite de cours Max

en: No data available
fr_FR: Pas de donnée disponible

en: Assignment
fr_FR: Devoir

en: Recent activity from Student
fr_FR: Activité récente du participant

en:  DASHBOARD : Recent Activity
fr_FR: TABLEAU DE BORD : Activité récente

en: Unread Messages
fr_FR: Messages non lus

en: No messages found
fr_FR: Aucun message

en: Friends Online
fr_FR: Contacts en ligne

en: No friends online
fr_FR: Aucun contact en ligne

en: Recent Activity
fr_FR: Activité récente

en: AGO
fr_FR: DEPUIS

en: No activity found
fr_FR: Aucune activité

en: Student Activity
fr_FR: Activité Participant

en: Show recent messages
fr_FR: Afficher les messages récents

en: Show recent activity
fr_FR: Afficher les activités récentes

en: Show online Friends
fr_FR: Afficher les contacts en ligne

en:  DASHBOARD : Calendar
fr_FR: TABLEAU DE BORD : Calendrier

en: VIEW ALL
fr_FR: TOUT VOIR

en: Number of activities in one screen
fr_FR: Nombre d&#39;activités dans un seul écran

en: Show Me & My Friends Activity
fr_FR: Afficher mes activités et celles de mes contacts

en: Contact form Widget
fr_FR: Widget Formulaire contact

en:  DASHBOARD : Contact Form
fr_FR: TABLEAU DE BORD : Formulaire contact

en: Select User group
fr_FR: Sélectionner un groupe utilisateur

en: Select a user group
fr_FR: Sélectionner un groupe utilisateur

en: Friends
fr_FR: Contacts

en: Instructor
fr_FR: Formateur

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Course Students
fr_FR: Participants du cours

en: Type name to auto-complete
fr_FR: Commencez par saisir un nom (complétion automatique)

en: Enter Subject
fr_FR: Saisir un objet

en: Enter Message
fr_FR: Saisir un message

en: Send Message
fr_FR: Envoi du message

en: Contact Instructors
fr_FR: Contacter les formateurs

en: Show User select dropdown
fr_FR: Voir les utilisateurs liste déroulante

en: Please enter to/subject/message
fr_FR: Se il vous plaît entrer pour / sujet / message

en: Message sent to %s members
fr_FR: Message envoyé aux %s membres

en: Student Progress in Courses
fr_FR: les progrès des élèves dans les cours

en:  DASHBOARD : Course Progress
fr_FR: TABLEAU DE BORD : Progression du cours

en: Course Progress
fr_FR: Progression du cours

en: Show Finished Courses
fr_FR: Afficher les cours achevés

en: Simple stats scores for students
fr_FR: Stats simples pour les participants

en:  DASHBOARD : Simple Stats
fr_FR: TABLEAU DE BORD : Stats

en: Courses Completed
fr_FR: Cours finis

en: Assignments Completed
fr_FR: Devoirs effectués

en: Quizzes Completed
fr_FR: Quiz effectués

en: Units Completed
fr_FR: Chapitres réalisés

en: Finished Courses
fr_FR: Cours validés

en: Finished Quizes
fr_FR: Quizz terminés

en: Finished Assignments
fr_FR: Devoirs terminés

en: Finished Units
fr_FR: Unités terminées

en: Assignments
fr_FR: Devoirs/exercices

en: News for Members
fr_FR: Actualités pour les membres

en:  DASHBOARD : Member News
fr_FR: TABLEAU DE BORD: Actualités des membres

en: No news for you !
fr_FR: Pas de nouvelles pour l'instant

en: News
fr_FR: Nouveautés

en: Maximum Number of New blocks in carousel
fr_FR: Nombre maximum de nouveaux blocs en carrousel

en: Notes & Discussion Widget for Dashboard
fr_FR: Widget Notes et de discussion pour Dashboard

en:  DASHBOARD : Notes & Discussion
fr_FR: TABLEAU DE BORD: Notes et Discussion

en: SEE ALL
fr_FR: TOUT VOIR

en: My Notes
fr_FR: Mes notes

en: My Discussions
fr_FR: Mes discussions

en: Notes& Discussion
fr_FR: Notes et Discussion

en: Number of Notes/Dicussions
fr_FR: Nombre de Notes / dicussions

en: Student Statistics widget
fr_FR: Widget de Statistique étudiants

en:  DASHBOARD : Student Stats
fr_FR: TABLEAU DE BORD: Statistiques étudiants

en: Student Statistics
fr_FR: Statistiques étudiants

en: Show Course statistics
fr_FR: Voir les statistiques des cours

en: Course Chart Style
fr_FR: Style graphique des formations

en: LINE CHART
fr_FR: GRAPHIQUE EN LIGNE

en: AREA CHART
fr_FR: GRAPHIQUE CAMEMBERT

en: BAR CHART
fr_FR: GRAPHIQUE EN BARRES

en: Show Quiz statistics
fr_FR: Voir statistiques Quizz

en: Quiz Chart Style
fr_FR: Style Graphique du Quizz

en: Show Assignments statistics
fr_FR: Afficher les statistiques des cours

en: Text Widget for Dashboard
fr_FR: Widget de texte pour le tableau de bord

en:  DASHBOARD : Text Widget
fr_FR: TABLEAU DE BORD : Widget texte

en: Text Content
fr_FR: Contenu du texte

en: To Do list Widget
fr_FR: Widget liste de tâches

en:  DASHBOARD : To Do Tasks
fr_FR: TABLEAU DE BORD: Liste des tâches

en: ADD NEW TASK
fr_FR: AJOUTER NOUVELLE TÂCHE

en: SAVE
fr_FR: SAUVEGARDER

en: To do List
fr_FR: Liste des tâches

en: Show task date
fr_FR: Afficher date de la tâche

en: Enable task priority
fr_FR: Activer priorité de la tâche

en: Security issue.
fr_FR: Problème de sécurité.

en: Unable to Save
fr_FR: Impossible de sauvegarder.
