WPLMS Dashboard - en to es-ES translation catalogue (211 entries)

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
es-ES: Por favor, ingrese su usuario de Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
es-ES: Por favor, ingrese su API Key de Envato Marketplace.

en: The API "set" is a required parameter.
es-ES: La API "set" es un parámetro requerido.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
es-ES: El "item ID" de Envato Marketplace es un parámetro requerido.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
es-ES: Un error HTTP inesperado ocurrió durante la solicitud de la API.

en: Try again
es-ES: Intente nuevamente

en: An unknown error occurred
es-ES: Un error desconocido ocurrió

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
es-ES: El plugin ha sido actualizado pero no pudo ser reactivado. Por favor, reactívelo manualmente.

en: Plugin reactivated successfully.
es-ES: Plugin reactivado exitosamente.

en:  Plugin Updates
es-ES:  Actualización de Plugin

en: Username:
es-ES: USuario:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
es-ES: <p>La actualización de plugin esta <span style="color:green">activo</span></p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
es-ES: <p>Su ingreso no es <span style="color:red">valido</span>, actualizaciones automáticas no estan <span style="color:red">activas</span>.</p>

en: Edit Key
es-ES: Editar Key

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
es-ES: <p>No se puede validar la activación de actualizaciones.</p>

en: Add Key
es-ES: Agregar Key

en: User name
es-ES: Usuario

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
es-ES: Usuario de Themeforest (para actualizaciones automáticas)

en: Dashboard
es-ES: Escritorio

en: Earnings
es-ES: Ganancias

en: Payout
es-ES: Pagar

en: # Students
es-ES: # Alumnos

en: SAVED
es-ES: GUARDADO

en: SAVING ...
es-ES: GRABANDO...

en: Select recipients...
es-ES: Seleccionar destinatarios ...

en: Stats Calculated, reloading page ...
es-ES: Estadísticas calculadas, recargando página ...

en: Student Sidebar
es-ES: Barra Lateral Alumno

en: This is the dashboard sidebar for Students
es-ES: Este es el escritorio de la barra lateral del Alumno

en: Instructor Sidebar
es-ES: Barra Lateral Profesor

en: This is the dashboard sidebar for Instructors
es-ES: Este es el escritorio de la barra lateral del Profesor

en: announcement Widget for Dashboard
es-ES: Widget Anuncio de Dashboard

en:  DASHBOARD : Instructor announcement Widget
es-ES: TABLERO: Instructor anuncio Widget

en: Add announcement
es-ES: Añadir anuncio

en: Send announcement to student in courses
es-ES: Enviar aviso a alumnos del curso

en: All Students
es-ES: Todos los Estudiantes

en: Students who are pursuing the course
es-ES: Los Estudiantes que estan llevando a cabo el curso

en: Students who finished the course
es-ES: Alumnos que han finalizado el curso

en: Submit
es-ES: Enviar

en: announcement
es-ES: anuncio

en: Title:
es-ES: Título:

en: Select Width
es-ES: Seleccionar Ancho

en: One Fourth
es-ES: Un Cuarto

en: One Third
es-ES: Un Tercio

en: One Half
es-ES: Una Mitad

en: Two Third
es-ES: Dos Tercios

en: Three Fourth
es-ES: Tres Cuartos

en: Full
es-ES: Completo

en: Security error
es-ES: Error de seguridad

en: Please enter some text for announcement
es-ES: Por favor, ingrese algún texto para anunciar

en: Course list not set
es-ES: Lista de curso no establecido

en: announcement successfully delivered
es-ES: anuncio entregado con éxito

en: CLICK TO EXPAND
es-ES: CLICK PARA AMPLIAR

en: You have %s announcements
es-ES: Tienes %s anuncios

en: Unable to remove annoucement
es-ES: No se puede remover anuncio

en: Line Widget for Dashboard
es-ES: Línea Widget para Escritorio

en:  DASHBOARD : Line Break
es-ES:  ESCRITORIO: Salto de Línea

en: Line Break : New Line
es-ES: Salto de Línea : Nueva Línea

en: Simple stats scores for instructors
es-ES: Estadísticas calificaciones simples para instructores

en:  DASHBOARD : Instructor Simple Stats
es-ES:  ESCRITORIO : Profesores Estadísticas Simples

en: Total Commission Earned
es-ES: Comisiones Obtenidas

en: Courses Instructing
es-ES: Cursos Enseñando

en: Quizzes Created
es-ES: Exámenes Creados

en: Units Created
es-ES: Unidades Creadas

en: Assignments Created
es-ES: Tareas Creadas

en: Questions Created
es-ES: Preguntas Creadas

en: Badges Awarded
es-ES: Medallas Otorgadas

en: Certificates awarded
es-ES: Certificados Otorgados

en: Total Students in Courses
es-ES: Alumnos totales en el curso

en: Instructor Stats
es-ES: Estadísticas del Profesor

en: Select Stats
es-ES: Seleccionar Estadísticas

en: WooCommerce Earnings
es-ES: Ganancias

en: Number of courses
es-ES: Número de cursos

en: Number of Quizzes
es-ES: Número de Exámenes

en: Number of assignments
es-ES: Número de Tareas

en: Number of questions
es-ES: Número de Preguntas

en: Number of units
es-ES: Número de Unidades

en: Number of badges
es-ES: Número de Medallas

en: Number of certificates
es-ES: Número de Certificados

en: Number of Students
es-ES: Número de alumnos

en: Instructing Modules  Widget for Dashboard
es-ES: Widget de Módulo de Instrucciones para el Panel de Control

en:  DASHBOARD : Instructing Modules
es-ES: PANEL DE CONTROL: Módulos de Instrucciones

en: No %s found
es-ES: Ninguna % encontrada

en: Instructing Modules
es-ES: Módulos de instrucción

en: Select Post Types:
es-ES: Seleccione los tipos de publicación:

en: Number of items
es-ES: Número de artículos

en: Order by
es-ES: Ordenar por

en: Publish Date
es-ES: Fecha de publicación

en: Alphabetical
es-ES: Alfabético

en: Menu order
es-ES: Orden del menú

en: Order
es-ES: Orden

en: WooCommerce Commission Stats  for instructors
es-ES: Estadísticas de Comisiones

en:  DASHBOARD : Instructor Commission Stats
es-ES:  Escritorio: Profesor Comisiones

en: No data found
es-ES: No hay datos

en: Course
es-ES: Curso

en: Commissions Paid
es-ES: Pago de comisiones

en: No courses found for Instructor
es-ES: No hay cursos para el profesor

en: Instructor Statistics widget
es-ES: Widget de Estadísticas del Profesor

en:  DASHBOARD : Instructor Stats
es-ES:  ESCRITORIO: Profesor Estadisticas

en: Courses
es-ES: Cursos

en: No courses created by instructor
es-ES: No hay cursos creados por el profesor

en: Show Stats
es-ES: Mostrar Estadísticas

en: Re-calculate Stats
es-ES: Re-Calcular Estadísticas

en: List Quiz / Assignments
es-ES: Lista de Exámenes / Tareas

en: Average Score
es-ES: Promedio de Notas

en: Instructor Statistics
es-ES: Estadísticas de Profesor

en: Set Range value (10 for 1/10)
es-ES: Ajustar el Valor del Rango (10 para 1/10)

en: Set Max course limit
es-ES: Ajustar el límite máximo curso

en: No data available
es-ES: No hay datos disponibles

en: Quiz
es-ES: Exámenes

en: Assignment
es-ES: Tarea

en: Recent activity from Student
es-ES: Actividad reciente del Alumno

en:  DASHBOARD : Recent Activity
es-ES:  ESCRITORIO: Actividad Reciente

en: Unread Messages
es-ES: Mensajes no leídos

en: No messages found
es-ES: No hay mensajes

en: Friends Online
es-ES: Amigos Conectados

en: No friends online
es-ES: No hay amigos conectados

en: Recent Activity
es-ES: Actividad Reciente

en: AGO
es-ES: ATRÁS

en: No activity found
es-ES: No hay actividad

en: Student Activity
es-ES: Actividad del Alumno

en: Show recent messages
es-ES: Mostrar mensajes recientes

en: Show recent activity
es-ES: Mostrar actividad reciente

en: Show online Friends
es-ES: Mostrar Amigos Conectados

en:  DASHBOARD : Calendar
es-ES:  ESCRITORIO: Calendario

en: VIEW ALL
es-ES: VER TODOS

en: Number of activities in one screen
es-ES: Número de actividades en una sola pantalla

en: Show Me & My Friends Activity
es-ES: Mostrar mi actividad y la de mis amigos

en: Contact form Widget
es-ES: Widget Formulario de Contacto

en:  DASHBOARD : Contact Form
es-ES:  ESCRITORIO: Formulario de Contacto

en: Select User group
es-ES: Seleccione Grupo de Usuarios

en: Select a user group
es-ES: Seleccionar Grupo

en: Friends
es-ES: Amigos

en: Instructor
es-ES: Profesores

en: Administrator
es-ES: Administrador

en: Course Students
es-ES: Curso de Alumno

en: Type name to auto-complete
es-ES: Escriba el nombre para autocompletar

en: Enter Subject
es-ES: Asunto

en: Enter Message
es-ES: Mensaje

en: Send Message
es-ES: Enviar Mensaje

en: Contact Instructors
es-ES: Contactar Profesores

en: Show User select dropdown
es-ES: Mostrar desplegable de selección de usuario

en: Please enter to/subject/message
es-ES: Por favor ingresar para/asunto/mensaje

en: Message sent to %s members
es-ES: Mensaje enviado a %s miembros

en: Student Progress in Courses
es-ES: Progreso de Alumno en Cursos

en:  DASHBOARD : Course Progress
es-ES:  ESCRITORIO: Progreso de Curso

en: Course Progress
es-ES: Progreso de Curso

en: Show Finished Courses
es-ES: Mostrar Cursos Finalizados

en: Security check failed !
es-ES: Control de Seguridad falló !

en:  Incorrect User selected.
es-ES:  Usuario seleccionado incorrecto.

en: Simple stats scores for students
es-ES: Estadísticas de Notas de Alumno

en:  DASHBOARD : Simple Stats
es-ES:  ESCRITORIO: Estadísticas Simples

en: Courses Completed
es-ES: Cursos Completados

en: Assignments Completed
es-ES: Tareas Completadas

en: Quizzes Completed
es-ES: Exámenes Completados

en: Units Completed
es-ES: Unidades Completados

en: Finished Courses
es-ES: Cursos Finalizados

en: Finished Quizes
es-ES: Exámenes Finalizados

en: Finished Assignments
es-ES: Tareas Finalizadas

en: Finished Units
es-ES: Unidades Finalizadas

en:  DASHBOARD : My Modules Widget
es-ES: PANEL DE CONTROL: El widget de mis módulos

en: Quizzes
es-ES: Cuestionarios

en: Assignments
es-ES: Tareas

en: Units
es-ES: Unidades

en: Downloads
es-ES: Descargas

en: No Courses found
es-ES: Ningún curso encontrado

en: No quizzes found
es-ES: No se encontraron cuestionarios

en: No assignments found
es-ES: No se encontraron tareas

en: No units found
es-ES: No se encontraron unidades

en: No downloads found
es-ES: No se encontraron descargas

en: Show My Courses
es-ES: Muestra mis cursos

en: Show My Quizzes
es-ES: Mostrar mis cuestionarios

en: Show My Assignments
es-ES: Muestras mis tareas

en: Show My Units
es-ES: Mostrar mis unidades

en: Show My Downloads
es-ES: Mostrar mis descargas

en: News for Members
es-ES: Noticias para Miembros

en:  DASHBOARD : Member News
es-ES:  ESCRITORIO: Noticias a Miembros

en: No news for you !
es-ES: No hay noticias para usted!

en: News
es-ES: Noticias

en: Maximum Number of New blocks in carousel
es-ES: Número máximo de nuevos bloques en el carrusel

en: Notes & Discussion Widget for Dashboard
es-ES: Notas & Discusiones Widget para Dashboard

en:  DASHBOARD : Notes & Discussion
es-ES: DASHBOARD : Recordatorios

en: SEE ALL
es-ES: VER TODOS

en: My Notes
es-ES: Mis Notas

en: My Discussions
es-ES: Mis Discusiones

en: Notes& Discussion
es-ES: Notas& Discusiones

en: Number of Notes/Dicussions
es-ES: Numero de Notas/Dicusiones

en: Student Statistics widget
es-ES: Widget Estadísticas de Alumno

en:  DASHBOARD : Student Stats
es-ES:  ESCRITORIO: Estadísticas de Alumno

en: MY MARKS
es-ES: MIS CALIFICACIONES

en: AVERAGE
es-ES: MEDIA

en: Student Statistics
es-ES: Estadísticas de Alumno

en: Show Course statistics
es-ES: Mostrar estadísticas de curso

en: Course Chart Style
es-ES: Estilo Gráfico del Curso

en: LINE CHART
es-ES: GRAFICO LINEA

en: AREA CHART
es-ES: GRAFICO AREA

en: BAR CHART
es-ES: GRÁFICO BARRA

en: Show Quiz statistics
es-ES: Mostrar Estadísticas de Exámen

en: Quiz Chart Style
es-ES: Estilo Gráfico de Exámen

en: Show Assignments statistics
es-ES: Mostrar estadísticas de tareas

en: Text Widget for Dashboard
es-ES: Widget de Texto para Escritorio

en:  DASHBOARD : Text Widget
es-ES:  ESCRITORIO: Widget de Texto

en: Text Content
es-ES: Contenido de Texto

en: To Do list Widget
es-ES: Widget Recordatorios

en:  DASHBOARD : To Do Tasks
es-ES:  ESCRITORIO : Recordatorios

en: ADD NEW TASK
es-ES: AGREGAR NUEVO RECORDATORIO

en: SAVE
es-ES: GUARDAR

en: To do List
es-ES: Recordatorios

en: Show task date
es-ES: Mostrar fecha de recordatorio

en: Enable task priority
es-ES: Activar Prioridad de Recordatorio

en: Security issue.
es-ES: Problema de seguridad.

en: Unable to Save
es-ES: No se puede guardar
