WPLMS Dashboard - en to de_DE translation catalogue (155 entries)

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
de_DE: Bitte geben Sie Ihren Envato-Marktplatz Benutzernamen ein.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
de_DE: Bitte geben Sie Ihren Envato-Marktplatz API Key ein.

en: The API "set" is a required parameter.
de_DE: Der API Parameter "set" ist erforderlich.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
de_DE: Die  Envato Marketplace "item ID" ist erforderlich

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
de_DE: Eine unerwarteter HTTP-Fehler trat während der API-Anfrage auf.

en: Try again
de_DE: Bitte versuchen Sie es erneut

en: An unknown error occurred
de_DE: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
de_DE: Das Plugin wurde aktualisiert, es konnte aber nicht wieder reaktiviert werden. Bitte reaktivieren Sie es manuell.

en: Plugin reactivated successfully.
de_DE: Plugin erfolgreich reaktiviert.

en: Username:
de_DE: Benutzername:

en: Email:
de_DE: E-Mail:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
de_DE: <p>Ihr Plugin-Update ist <span style ="color: green ">aktiv</span> </p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
de_DE: <p>Ihre Eingabe ist <span style ="color: red "> nicht gültig </span>, automatische Updates sind <span style="color: red ">nicht aktiv </span> </p>

en: Edit Key
de_DE: Key bearbeiten

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
de_DE: <p>Kann Update-Aktivierung nicht bestätigen. </p>

en: Add Key
de_DE: Key hinzufügen

en: User name
de_DE: Benutzername

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
de_DE: Themeforest Benutzername (für Auto-Updates)

en: Earnings
de_DE: Ertrag

en: Student Sidebar
de_DE: Studenten Sidebar

en: This is the dashboard sidebar for Students
de_DE: Dies ist die Dashboard Sidebar für Trainer

en: Instructor Sidebar
de_DE: Trainer Sidebar

en: This is the dashboard sidebar for Instructors
de_DE: Dies ist die Dashboard Sidebar für Trainer

en: Send announcement to student in courses
de_DE: Sende Ankündigung an alle Teilnehmer im Kurs

en: All Students
de_DE: Alle Teilnehmer

en: Students who are pursuing the course
de_DE: Teilnehmer, die den Kurs besuchen

en: Submit
de_DE: Absenden

en: Title:
de_DE: Titel:

en: Select Width
de_DE: Breite wählen

en: One Fourth
de_DE: Ein Viertel

en: One Third
de_DE: Ein Drittel

en: One Half
de_DE: Eine Hälfte

en: Two Third
de_DE: Zwei Drittel

en: Three Fourth
de_DE: Drei Viertel

en: Full
de_DE: Voll

en: Security error
de_DE: Sicherheitsfehler

en: Course list not set
de_DE: Kursliste nicht gesetzt

en: CLICK TO EXPAND
de_DE: KLICKEN ZUM ERWEITERN

en: Line Widget for Dashboard
de_DE: Linie Widget für Dashboard

en:  DASHBOARD : Line Break
de_DE:  DASHBOARD: Zeilenumbruch

en: Line Break : New Line
de_DE: Zeilenumbruch: Neue Linie

en: Simple stats scores for instructors
de_DE: Einfache Statistiken für Trainer

en:  DASHBOARD : Instructor Simple Stats
de_DE:  DASHBOARD: Trainer einfache Statistiken

en: Total Commission Earned
de_DE: Gesamtbetrag Kommissionen

en: Courses Instructing
de_DE: Anzahl der Kurse

en: Quizzes Created
de_DE: Quizzes erstellt

en: Units Created
de_DE: Lektionen erstellt

en: Assignments Created
de_DE: Aufgaben erstellt

en: Questions Created
de_DE: Fragen erstellt

en: Badges Awarded
de_DE: Abzeichen verliehen

en: Certificates awarded
de_DE: Zertifikate verliehen

en: Instructor Stats
de_DE: Trainer Statistiken

en: Select Stats
de_DE: Statistiken auswählen

en: WooCommerce Earnings
de_DE: WooCommerce Ertrag

en: Number of courses
de_DE: Anzahl an Kursen

en: Number of Quizzes
de_DE: Anzahl an Quizzes

en: Number of assignments
de_DE: Anzahl an Aufgaben

en: Number of questions
de_DE: Anzahl an Fragen

en: Number of units
de_DE: Anzahl an Lektionen

en: Number of badges
de_DE: Anzahl an Abzeichen

en: Number of certificates
de_DE: Anzahl an Zertifikaten

en: Number of items
de_DE: Anzahl der Elemente

en: WooCommerce Commission Stats  for instructors
de_DE: WooCommerce Kommission Statistiken für Trainer

en:  DASHBOARD : Instructor Commission Stats
de_DE:  DASHBOARD: Trainer Kommission Statistiken

en: Course
de_DE: Kurs

en: No data found
de_DE: Keine Daten gefunden

en: No courses found for Instructor
de_DE: Keine Kurse vom Trainer gefunden

en: Instructor Statistics widget
de_DE: Trainer Statistik-Widget

en:  DASHBOARD : Instructor Stats
de_DE:  DASHBOARD: Trainer Statistik

en: Courses
de_DE: Kurse

en: No courses created by instructor
de_DE: Keine Kurse vom Trainer verfügbar

en: Show Stats
de_DE: Statistiken anzeigen

en: Re-calculate Stats
de_DE: Statistik neu berechnen

en: List Quiz / Assignments
de_DE: Liste Quiz / Aufgaben

en: Average Score
de_DE: Durchschnittliche Punktzahl

en: Instructor Statistics
de_DE: Trainer Statistik

en: Set Range value (10 for 1/10)
de_DE: Bereichswert (10 für 1/10)

en: Set Max course limit
de_DE: Maximale Kurs Grenze setzen

en: No data available
de_DE: Keine Daten vorhanden

en: Assignment
de_DE: Aufgabe

en: Recent activity from Student
de_DE: Aktuelle Aktivität von Studenten

en:  DASHBOARD : Recent Activity
de_DE:  DASHBOARD: Letzte Aktivitäten

en: Unread Messages
de_DE: Ungelesene Nachrichten

en: No messages found
de_DE: Keine Nachrichten gefunden

en: Friends Online
de_DE: Freunde Online

en: No friends online
de_DE: Keine Freunde online

en: Recent Activity
de_DE: Letzte Aktivitäten

en: AGO
de_DE: SEIT

en: No activity found
de_DE: Keine Aktivitäten gefunden

en: Student Activity
de_DE: Teilnehmer Aktivität

en: Show recent messages
de_DE: Die Letzten Nachrichten anzeigen

en: Show recent activity
de_DE: Zeige aktuelle Aktivität

en: Show online Friends
de_DE: Zeige Freunde online

en:  DASHBOARD : Calendar
de_DE:  DASHBOARD: Kalender

en: VIEW ALL
de_DE: ALLE ANZEIGEN

en: Number of activities in one screen
de_DE: Anzahl der Aktivitäten pro Bildschirm

en: Show Me & My Friends Activity
de_DE: Meine Aktivität und die meiner Freunde

en: Contact form Widget
de_DE: Kontaktformular Widget

en:  DASHBOARD : Contact Form
de_DE:  DASHBOARD: Kontaktformular

en: Select User group
de_DE: Wählen Sie eine Benutzergruppe

en: Select a user group
de_DE: Wählen Sie eine Benutzergruppe

en: Friends
de_DE: Freunde

en: Instructor
de_DE: Trainer

en: Course Students
de_DE: Kurs Studenten

en: Type name to auto-complete
de_DE: Name eingeben (Autovervollständigung)

en: Enter Subject
de_DE: Betreff eingeben

en: Enter Message
de_DE: Nachricht eingeben

en: Send Message
de_DE: Nachricht senden

en: Contact Instructors
de_DE: Trainer Kontakt

en: Show User select dropdown
de_DE: Benutzer Dropdown zeigen

en: Please enter to/subject/message
de_DE: Bitte Empfänger / Betreff / Nachricht eingeben

en: Message sent to %s members
de_DE: Nachricht versandt an %s Mitglieder

en: Student Progress in Courses
de_DE: Studenten Kurs Fortschritte

en:  DASHBOARD : Course Progress
de_DE:  DASHBOARD: Kurs Fortschritt

en: Course Progress
de_DE: Kurs Fortschritt

en: Show Finished Courses
de_DE: Abgeschlossene Kurse anzeigen

en: Simple stats scores for students
de_DE: Einfache Statistik für Studenten

en:  DASHBOARD : Simple Stats
de_DE:  DASHBOARD: Einfache Statistiken

en: Courses Completed
de_DE: Abgeschlossene Kurse

en: Assignments Completed
de_DE: Abgeschlossene Aufgaben

en: Quizzes Completed
de_DE: Abgeschlossene Quizzes

en: Units Completed
de_DE: Abgeschlossene Lektionen

en: Finished Courses
de_DE: Beendete Kurse

en: Finished Quizes
de_DE: Beendete Quizes

en: Finished Assignments
de_DE: Beendete Aufgaben

en: Finished Units
de_DE: Beendete Lektionen

en: Assignments
de_DE: Aufgaben

en: News for Members
de_DE: Nachrichten für Mitglieder

en:  DASHBOARD : Member News
de_DE:  DASHBOARD: Member Nachrichten

en: No news for you !
de_DE: Keine Neuigkeiten für Sie!

en: Maximum Number of New blocks in carousel
de_DE: Maximale Anzahl der neuen Blöcke im Karussell

en: Student Statistics widget
de_DE: Student Statistiken Widget

en:  DASHBOARD : Student Stats
de_DE:  DASHBOARD: Studentenstatistiken

en: Student Statistics
de_DE: Studentenstatistiken

en: Show Course statistics
de_DE: Kurs Statistiken anzeigen

en: Course Chart Style
de_DE: Kurstabellen Stil

en: LINE CHART
de_DE: Liniendiagramm

en: AREA CHART
de_DE: Flächendiagramm

en: BAR CHART
de_DE: Balkendiagramm

en: Show Quiz statistics
de_DE: Quiz Statistiken anzeigen

en: Quiz Chart Style
de_DE: Quiz Diagrammstil

en: Show Assignments statistics
de_DE: Zeige Aufgaben Statistiken

en: Text Widget for Dashboard
de_DE: Text-Widget für Dashboard

en:  DASHBOARD : Text Widget
de_DE:  DASHBOARD: Text Widget

en: Text Content
de_DE: Text-Inhalt

en: To Do list Widget
de_DE: Aufgabenliste Widget

en:  DASHBOARD : To Do Tasks
de_DE:  DASHBOARD: Aufgabenliste

en: ADD NEW TASK
de_DE: Neue Aufgabe hinzufügen

en: SAVE
de_DE: SPEICHERN

en: To do List
de_DE: Aufgabenliste

en: Show task date
de_DE: Aufgabendatum anzeigen

en: Enable task priority
de_DE: Aktivieren Sie Task-Priorität

en: Security issue.
de_DE: Sicherheitsproblem.

en: Unable to Save
de_DE: Speichern nicht möglich
