WPLMS Assignments - en to fr_FR translation catalogue (104 entries)

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
fr_FR: Veuillez entrer votre Nom d'utilisateur Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
fr_FR: Veuillez entrer votre Clé API Envato Marketplace.

en: The API "set" is a required parameter.
fr_FR: L'API "set" est un paramètre obligatoire.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
fr_FR: L'Envato Marketplace "item ID" est un paramètre obligatoire.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
fr_FR: Une erreur HTTP inattendue s'est produite lors de la demande de l'API.

en: Try again
fr_FR: Réessayer

en: An unknown error occurred
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
fr_FR: Le plugin a été mis à jour, mais ne peut pas être réactivé. Veuillez le réactiver manuellement.

en: Plugin reactivated successfully.
fr_FR: Plugin réactivé avec succès.

en:  Plugin Updates
fr_FR: MAJ du plugin

en: Username:
fr_FR: Nombre d'utilisateur:

en: Key:
fr_FR: Clé:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
fr_FR: <p> Votre mise à jour du plug-in est <span style="color:green">actif</span> </p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
fr_FR: <p> Votre entrée <span style="color:red">n'</span> est <span style="color:red">pas valide.</span> La mise à jour automatique <span style="color:red">n'</span> est <span style="color:red">pas active.</span> </p>

en: Edit Key
fr_FR: Modifier la clé

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
fr_FR: <p> Impossible de valider l&#39;activation des mises à jour. </p>

en: Add Key
fr_FR: Ajouter Clé

en: User name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
fr_FR: Nom d'utilisateur Themeforest (Pour les MAJ automatiques)

en: Security check failed !
fr_FR: Le Contrôle de sécurité a échoué!

en:  Incorrect User selected.
fr_FR: Utilisateur sélectionné incorrect.

en:  Incorrect Assignment
fr_FR: Devoir incorrect

en: SUBMISSION
fr_FR: REMISES

en: Download Attachment
fr_FR: Télécharger la pièce jointe

[ctx: Assignment submission by User]
en: %s submission by %s
fr_FR: %s remis par %s

en: REMARKS (if any)
fr_FR: REMARQUES (le cas échéant)

en: Allowed file types
fr_FR: Type de fichiers autorisés

en: maximum file size
fr_FR: taille maximale du fichier

en: GIVE MARKS
fr_FR: NOTER

[ctx: Assignment Submissions in course/admin/submissions]
en: Assignment Submissions <span>%d</span>
fr_FR: Devoir Remis <span>%d</span>

[ctx: assignment status]
en: Pending evaluation
fr_FR: En cours d'évaluation

[ctx: assignment status]
en: Evaluation complete
fr_FR: Evaluation complète

[ctx: get assignment submissions button]
en: Get
fr_FR: Voir

[ctx: No assignments in course, error on course submissions]
en: No assignments found !
fr_FR: Aucun devoir trouvé !

en: Security check Failed. Contact Administrator.
fr_FR: Le Contrôle de sécurité a échoué !

en: Reset Assignment for User
fr_FR: Réinitialiser le devoir pour l'utilisateur

en: Evaluate Assignment :
fr_FR: Evaluer un devoir :

en: No submissions found !
fr_FR: Aucun devoir trouvé !

en: Assignment Results
fr_FR: Résultats devoirs

en: Viewing %d out of %d
fr_FR: Page %d sur %d

en: Results Available
fr_FR: Résultats disponibles

en: Results Awaited
fr_FR: Résultats en attente

[ctx: assignment submission time]
en: Submitted %s
fr_FR: Remis %s

en: My Submission
fr_FR: Mes remises

en: See Instructor Remarks
fr_FR: Voir les remarques du formateur

en: Marks Obtained
fr_FR: Notes obtenues

en: Assignment Attachment deleted.
fr_FR: Pièce jointe du devoir supprimé

en: Upload Assignment
fr_FR: Charger le devoir

en: ERROR:
fr_FR: ERREUR:

en: File you upload must be valid file type
fr_FR: Le fichier doit être d'un type reconnu

en: , and under
fr_FR: , et sous

en: Invalid ID
fr_FR: ID invalide

en: Unable to remove previous submissions
fr_FR: Impossible de supprimer les soumissions précédentes

en: RECENTLY UPLOADED
fr_FR: RECEMENT MISE EN LIGNE

en: Please upload an Attachment.
fr_FR: SVP, joindre un fichier

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr_FR: Le fichier choisi dépasse le paramètre de taille upload_max_filesize

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr_FR: Le fichier choisi dépasse le paramètre MAX_FILE_SIZE défini dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded. Please try again later.
fr_FR: Le fichier a été téléchargé partiellement. Ré-essayez.

en: Missing a temporary folder.
fr_FR: Répertoire temporaire absent.

en: Failed to write file to disk.
fr_FR: Echec d'écriture sur le disque.

en: A PHP extension stopped the file upload.
fr_FR: Une extension PHP a interrompu le téléchargement.

en: Attachment:
fr_FR: Pièce-jointe :

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Delete Attachment
fr_FR: Enlever la pièce-jointe

en: Regarding WPLMS Assignments Upload Assignment Functionality : It seems like your PHP installation is missing "mime_content_type" or "finfo_file" functions which are crucial for detecting file types of uploaded attachments. Please update your PHP installation OR be very careful with allowed file types, so intruders won't be able to upload dangerous code to your website! | <a href="%1$s">Hide Notice</a>
fr_FR: Concernant la fonctionnalité WPLMS de remise de devoir : Il semble que dans votre installation PHP il manque les fonctions "mime_content_type" ou fonctions "finfo_file" qui sont essentiels pour détecter les types de pièces jointes de fichiers téléchargés. S'il vous plaît mettez à jour votre installation PHP OU soyez très prudent avec les types de fichiers autorisés, de sorte que les intrus ne soient pas en mesure de uploader des codes dangereux pour votre site web! | <a href="%1$s"> Masquer cette notification </a>

en: Submitted by
fr_FR: Soumis par

en: Assignment awaiting moderation.
fr_FR: Votre message est en attente de modération.

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: (Edit)
fr_FR: (Editer)

en: Time Remaining
fr_FR: Temps restant

en: Days
fr_FR: Jours

en: Hours
fr_FR: Heures

en: ENDED
fr_FR: TERMINE

en: START ASSIGNMENT
fr_FR: COMMENCER LE DEVOIR

en: CONTINUE ASSIGNMENT
fr_FR: CONTINUER LE DEVOIR

en: SUBMIT ASSIGNMENT
fr_FR: SOUMETTRE LE DEVOIR

en: INACTIVE COURSE
fr_FR: COURS INACTIF

en: CHECK RESULTS
fr_FR: CONSULTER LES RESULTATS

en: Assignment can not be re-started
fr_FR: Le devoir ne peut pas être recommencé

en: TIME EXPIRED, PLEASE SUBMIT THE ASSIGNMENT
fr_FR: TEMPS ECOULE, SOUMETTEZ A NOUVEAU LE DEVOIR

en: Assignment
fr_FR: Devoir

en:  submitted by student
fr_FR: Soumis par le participant

en: Assignment submitted by Student
fr_FR: Devoir remis par le participant

en:  previous submissions removed ! Reloading page ...
fr_FR: soumissions précédentes retirées ! Rechargement de la page...

en: Assignment Reset for Selected User
fr_FR: Réinitialisation de devoir pour l'utilisateur sélectionné

en: Could not find Assignment for User. Contact Admin.
fr_FR: Impossible de trouver un devoir pour l'utilisateur. Contacter l'administrateur.

[ctx: wplms-assignments]
en: You've obtained %s our of %s in Assignment : %s Check Results %s. %s Additional Remarks from Instructor %s %s %s
fr_FR: Vous avez obtenu %s sur %s pour le devoir : %s Vérifier le résultat %s. %s Remarques additionnelles du formateur %s %s %s

en: Assignment results available
fr_FR: Résultats de devoir disponibles

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en:  days
fr_FR: jours

en: ASSIGNMENT :
fr_FR: DEVOIR :

en: MARKS :
fr_FR: NOTES :

en: DURATION :
fr_FR: DURÉE :

en:  out of
fr_FR: sur

en:  PENDING
fr_FR: EN ATTENTE

en: Assignment scores
fr_FR: Notes de devoir

en: This step is irreversible. All Assignment submissions would be reset for this user. Are you sure you want to Reset the Assignment for this User?
fr_FR: Cette étape est irréversible. Toutes les remises de devoir seront remise à zéro pour cet utilisateur. Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser la cession pour cet utilisateur?

en: Confirm, Assignment reset for this User
fr_FR: Confirmer la réinitialisation du devoir pour l'utilisateur

en: Marks Saved
fr_FR: Notes Enregistrées

en: Assignment Marks Saved
fr_FR: Note de devoir enregistrée

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Incorrect file format
fr_FR: Format de fichier incorrect

en: File already selected
fr_FR: Fichier déjà selectionné

[ctx: Notification when user removes the attachment from assignment]
en: Are you sure you want to remove this attachment ?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce fichier ?
