Vibe ShortCodes - en to pt_BR translation catalogue (307 entries)

en: Unable to send message! Please try again later..
pt_BR: Não foi possível enviar mensagem! Por favor tente novamente mais tarde...

en: Contact Form Submission
pt_BR: Formulário para Contato

en: Message sent!
pt_BR: Mensagem enviada!

en: Security check Failed. Contact Administrator.
pt_BR: A verificação de segurança falhou. Contate o administrador.

[ctx: error message when name missing]
en: Invalid Submission, name missing
pt_BR: Envio inválido, nome ausente

en: Auto generate username from email
pt_BR: Gerar automaticamente nome de usuário a partir do e-mail

en: Show password meter
pt_BR: Mostrar medidor de senha

en: Show Field group labels
pt_BR: Mostrar as etiquetas dos Campos de grupo

en: Register & Login simultaneously
pt_BR: Registre-se & Logar simultaneamente

en: Skip Mail verification
pt_BR: Pular Verificação de Email

[ctx: error message when group is not valid]
en: Invalid Group selection
pt_BR: Seleção de Grupo inválida

[ctx: error message when registration form is empty]
en: Invalid Email/Password !
pt_BR: E-mail/senha inválida!

[ctx: error message]
en: Email already registered.
pt_BR: O e-mail já está registrado.

[ctx: error message]
en: Username already registered.
pt_BR: Nome de usuário já cadastrado.

en: %s is a required field
pt_BR: %s é um campo obrigatório

en: %s is not of type %s
pt_BR: %s não é do tipo %s

en: Congratulations ! you have been successfully registered !
pt_BR: Parabéns, você se cadastrou com sucesso!

en: Congratulations ! you have been successfully registered, Please check your email to activate the account
pt_BR: Parabéns! Seu registro foi efetuado, agora, basta verificar seu e-mail para ativar sua conta

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
pt_BR: Por favor, entre com seu Envato Marketplace Username.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
pt_BR: Por favor, entre com seu Envato Marketplace API Key.

en: The API "set" is a required parameter.
pt_BR: A API "set" é um parâmetro obrigatório.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
pt_BR: O Envato Marketplace "item ID" é um parâmetro obrigatório.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
pt_BR: Um erro HTTP inesperado ocorreu durante o leitura da API.

en: Try again
pt_BR: Tente novamente

en: An unknown error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
pt_BR: O plugin foi atualizado, mas não pode ser reativado. Por favor, reativá-lo manualmente.

en: Plugin reactivated successfully.
pt_BR: Plugin reativado com sucesso.

en:  Plugin Updates
pt_BR:  - Atualização do Plugin

en: Username:
pt_BR: Usuário:

en: Key:
pt_BR: Chave:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
pt_BR: <p>As atualizações do seu plugin estão <span style="color:green">ativas</span></p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
pt_BR: <p>Sua entrada <span style="color:red">não é válida</span>, atualizações automáticas <span style="color:red">não esta ativo</span>.</p>

en: Edit Key
pt_BR: Editar Chave

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
pt_BR: <p>Não é possível validar a ativação de atualização.</p>

en: Add Key
pt_BR: Adicionar Chave

en: User name
pt_BR: Nome de usuário

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
pt_BR: Nome de usuário do Themeforest ( para Auto-Atualização )

en: Sending mail
pt_BR: Enviando e-mail

en: Error :
pt_BR: Erro:

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Captcha Mismatch
pt_BR: Incompatibilidade captcha

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo

en: Already registered ? Click here to login
pt_BR: Já está registado? Clique aqui para fazer o login

en: You do not have access to this content. <a href="%s" class="button"> Puchase </a> content for %s
pt_BR: Você não tem acesso a este conteúdo.  <a href="%s" class="button"> Adquirir </a> conteúdo para %s

[ctx: countdown shortcode]
en: Days
pt_BR: Dias

[ctx: countdown shortcode]
en: Hours
pt_BR: Horas

[ctx: countdown shortcode]
en: Minutes
pt_BR: Minutos

[ctx: countdown shortcode]
en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: EARNED
pt_BR: ADQUIRIDO

en: Check all Courses created by
pt_BR: Confira todos os treinamentos criados por

en: More Courses by
pt_BR: Mais Treinamentos por

en: %d out of %d
pt_BR: %d de %d

en: N.A
pt_BR: N.D

en: Upload File
pt_BR: Upload arquivo

en: Allowed file types
pt_BR: Tipos de arquivos permitidos

en: maximum file size
pt_BR: tamanho máximo do arquivo

en: Drop files here
pt_BR: Solte os arquivos aqui

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
pt_BR: ou

en: Select Files
pt_BR: Selecione os Arquivos

en: Please do not close the window until process is completed
pt_BR: Por favor, não feche a janela até que o processo seja concluído

en: Are you sure you want to remove this attachment ?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este anexo?

en: Invalid ID
pt_BR: ID Inválido

en: Attachment removed!
pt_BR: Anexo removido!

en: Unable to remove previous submissions
pt_BR: Não foi possível remover envios anteriores

en: Security check failed contact administrator
pt_BR: A verificação de segurança falhou. Contate o administrador

en: MEMBERS
pt_BR: MEMBROS

en: COURSES
pt_BR: TREINAMENTOS

en: INSTRUCTORS
pt_BR: INSTRUTORES

en: GROUPS
pt_BR: GRUPOS

en: SUBSCRIPTIONS
pt_BR: INSCRIÇÕES

en: SALES
pt_BR: VENDAS

en: EARNINGS
pt_BR: LUCROS

en: SHOW HINT
pt_BR: MOSTRAR DICA

en: HINT
pt_BR: DICA

en: FALSE
pt_BR: FALSO

en: TRUE
pt_BR: VERDADEIRO

en: Type Answer
pt_BR: Tipo de Resposta

en: Check Answer
pt_BR: Verificar resposta

en: Explanation
pt_BR: Explicação

en: Type Keywords..
pt_BR: Digite Palavras-Chaves...

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Username
pt_BR: Nome de Usuário

en: Login Username
pt_BR: Login do Usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: Member type
pt_BR: Tipo de Membro

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Custom activation email
pt_BR: Email de ativação personalizado

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Open first
pt_BR: Abra primeiro

en: First accordion will be open by default
pt_BR: Primeiro accordion será aberto por padrão

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Insert Accordion Shortcode
pt_BR: Insira Accordion Shortcode

en: Accordion Title 1
pt_BR: Accordion Título

en: Add the title of the accordion
pt_BR: Adicione o título para o accordion

en: Accordion Content
pt_BR: Conteúdo do Accordion

en: Add the content. Accepts HTML & other Shortcodes.
pt_BR: Adicione o conteúdo. Aceita HTML e outros Shortcodes.

en: Add Accordion Toggle
pt_BR: Adicionar Seção

en: Link URL
pt_BR: URL do Link

en: Add the button's url eg http://www.example.com
pt_BR: Adicione o botão url por exemplo http://www.example.com

en: Button Style
pt_BR: Estilo do Botão

en: Select button style
pt_BR: Selecione o estilo do botão

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Select the button's size
pt_BR: Selecione o tamanho do botão

en: Hover Bg color
pt_BR: Cor sobre Bg

en: Select the button's on hover background color
pt_BR: Selecione a cor no fundo do botão

en: Text color
pt_BR: Cor do texto

en: Select the button's text color
pt_BR: Selecione a cor do texto do botão

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: Border Radius
pt_BR: Radius da Borda

en: Button Target
pt_BR: Alvo do Botão

en: _self = open in same window. _blank = open in new window
pt_BR: _self = abrir na mesma janela. _blank = abrir em nova janela

en: Button Anchor
pt_BR: Link do Botão

en: Replace button label with the text you enter.
pt_BR: Substituir etiqueta do botão com o texto inserido.

en: Insert Button Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode de botão

en: Insert Columns Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode de colunas

en: Column Type
pt_BR: Tipo da Coluna

en: Select the type, ie width of the column.
pt_BR: Selecione o tipo, ou seja, a largura da coluna.

en: Column Content
pt_BR: Conteúdo da Coluna

en: Add the column content.
pt_BR: Adicionar o conteúdo da coluna.

en: Add Column
pt_BR: Adicionar Coluna

en: Start value of counter
pt_BR: Iniciar contador com o valor

en: Add a starting number
pt_BR: Adicione um número para começar

en: Maximum value of counter
pt_BR: Valor máximo para contagem

en: Add the Tooltip text
pt_BR: Adicionar um texto dica

en: Total delay in finishing counter
pt_BR: Atraso total no final da contagem

en: Add the total duration of counter increment
pt_BR: Adicionar a duração total do incremento da contagem

en: Increment unit
pt_BR: Unidade de incremento

en: Increment the counter by this value
pt_BR: Incrementar o contador por este valor

en: Insert Counter Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode do contador

en: Countdown Date
pt_BR: Data da Contagem Regressiva

en: Date until the countdown timer will run
pt_BR: Data até quando a contagem regressiva será executada

en: Countdown Days
pt_BR: Dias da Contagem Regressiva

en: Number of days in the countdown timer
pt_BR: Número de dias da contagem regressiva

en: Countdown hours
pt_BR: Horas da Contagem Regressiva

en: Number of hours in the countdown timer
pt_BR: Número de horas da contagem regressiva

en: Countdown minutes
pt_BR: Minutos da Contagem Regressiva

en: Number of minutes in the countdown timer
pt_BR: Número de minutos da contagem regressiva

en: Countdown seconds
pt_BR: Segundos da Contagem Regressiva

en: Number of seconds in the countdown timer
pt_BR: Número de segundos da contagem regressiva

en: Timer Size
pt_BR: Tamanho do Temporizador

en: Size of the timer
pt_BR: Tamanho do temporizador

en: Insert Countdown Shortcode
pt_BR: Inserir o Shortcode de Contagem regressiva

en: Icon type
pt_BR: Tipo do Ícone

en: Select Icon type
pt_BR: Selecione o tipo do ícone

en: Icon Size
pt_BR: Tamanho do ícone

en: Custom Style
pt_BR: Estilo customizado

en: icon style
pt_BR: estilo do ícone

en: Icon Color
pt_BR: Cor do ícone

en: Icon Bg Color
pt_BR: Cor Fundo Ícone

en: Icon Background color
pt_BR: Cor de Fundo do Ícone

en: Icon Hover Color
pt_BR: Cor do icone

en: Icon Hover Bg Color
pt_BR: Cor de fundo do Icone

en: Icon padding
pt_BR: Ícone do padding

en: Icon Background padding
pt_BR: Preenchimento do Fundo do Ícone

en: Icon Bg Radius
pt_BR: Ícone Bg Radius

en: Icon Background radius
pt_BR: Icone Background radius

en: Insert Icon Shortcode
pt_BR: Inserir icone Shortcode

en: Alert Style
pt_BR: Estilo de Alerta

en: Select the alert's style, ie the alert colour
pt_BR: Escolha o estilo do alerta, ou seja, a cor de alerta

en: Alert Bg Color
pt_BR: Cor Fundo Alerta

en: Alert Border Color
pt_BR: Cor Borda Alerta

en: Border color
pt_BR: Cor da Borda

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Alert Text color
pt_BR: Cor Texto Alerta

en: Alert Text
pt_BR: Texto Alerta

en: Add the alert's text
pt_BR: Adicionar o texto do alerta

en: Insert Alert Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode de alerta

en: Tooltip Text
pt_BR: Texto dica

en: Tooltip Anchor
pt_BR: Link da dica

en: Add the Tooltip anchor
pt_BR: Adicionar link da dica

en: Insert Tooltip Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode da dica

en: Percentage Cover
pt_BR: Percentual para passar

en: Only number eg:20
pt_BR: Somente um número, por exemplo: 20

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Tron or Custom
pt_BR: Tron or Customizado

en: Circle Diameter
pt_BR: Diâmetro do Círculo

en: In pixels eg: 100
pt_BR: Em pixel, exemplo: 100

en: Circle Thickness
pt_BR: Espessura do Círculo

en: In percentage
pt_BR: Em percentual

en: Progress  Text Color
pt_BR: Progresso  Cor do Texto

en: Progress Circle Color
pt_BR: Progresso Cor do Círculo

en: Progress Circle color
pt_BR: Progresso Cor do círculo

en: Some Content
pt_BR: Alguns Conteúdos

en: like : 20% Skill, shortcodes/html allowed
pt_BR: como: 20% Skill, shortcodes / html permitido

en: Insert Round Progress Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode de Progresso

en: Color
pt_BR: Cor

en: Select progressbar color
pt_BR: Selecione a cor do barra de progresso

en: Bar Color
pt_BR: Cor da Barra

en: Bar color
pt_BR: Cor da barra

en: Bar Background Color
pt_BR: Cor do fundo da Barra

en: Bar Background color
pt_BR: Cor de fundo da barra

en: Insert Progressbar Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode da Barra de Progresso

en: Tabs Style
pt_BR: Estilo Tabs

en: select a style
pt_BR: selecione o estilo

en: Tabs theme
pt_BR: Tema Tabs

en: select a theme
pt_BR: selecione um tema

en: Tab Title
pt_BR: Título Tab

en: Title of the tab
pt_BR: Título da aba

en: Title Icon
pt_BR: Título Ícone

en: Tab Content
pt_BR: Conteúdo Tab

en: Add the tabs content
pt_BR: Adicionar conteúdo nas abas

en: Add Tab
pt_BR: Adicionar Tab

en: Background Color
pt_BR: Cor de Fundo

en: Background color & theme of note
pt_BR: Cor do fundo & nota do tema

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Note Content, supports HTML/Shortcodes
pt_BR: Conteúdo da nota, Suporta HTML e shortcodes

en: Insert Note Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode de Nota

en: Divider Class
pt_BR: Class dividir

en: clear : To begin form new line. Change Size using : one_third,one_fourth,one_fifth,two_third. Use multiple styles space saperated
pt_BR: clara: Para começar a formar nova linha. Alterar tamanho usando: one_third, one_fourth, one_fifth, two_third. Use o espaço para separar estilos múltiplos

en: Insert Divider Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode Dividir

en: Tagline Style
pt_BR: Estilo Tagline

en: Select the Tagline style
pt_BR: Selecionar Estilo Tagline

en: Supports HTML content
pt_BR: Suporta conteúdo HTML

en: Insert Tagline Shortcode
pt_BR: Inserir uma Shortcode Tagline

en: Enter Popup ID
pt_BR: Digite o ID do Popup

en: Anchor Style
pt_BR: Link de Estilo

en: Popup/Modal Anchor
pt_BR: Link Popup/Modal

en: Supports HTML & Shortcodes
pt_BR: Suporta HTML & Shortcodes

en: Show Popup on Page-load
pt_BR: Mostrar Popup na Página-carregando

en: Insert Popups Shortcode
pt_BR: Inserir uma Shortcode Popups

en: Enter Testimonial ID
pt_BR: Digite o ID do Depoimento

en: Number of Characters to show
pt_BR: Número de caracteres para exibir

en: If number of characters entered above is less than Testimonial Post length, Read more link will appear
pt_BR: Se o número de caracteres digitados acima é menor do que o comprimento do Post, aparecerá link Leia mais

en: Insert Testimonial Shortcode
pt_BR: Inserir o Shortcode de Depoimento

en: Enter Course ID
pt_BR: Digite o ID do Treinamento

en: Insert Course Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode de treinamento

en: Select Side
pt_BR: Selecione o lado

en: Member Image
pt_BR: Imagem do membro

en: Image url of team member
pt_BR: Url Imagem do membro da equipe

en: Member Name
pt_BR: Nome do membro

en: Name of team member (HTML allowed)
pt_BR: Nome do membro da equipe (HTML permitido)

en: Designation
pt_BR: Designação

en: Designation of Team Member (HTML allowed)
pt_BR: Designação de membro da equipe (HTML permitido)

en: Insert Team Member Shortcode
pt_BR: Insira Shortcode membro da equipe

en: Social Icon
pt_BR: Ícone Social

en: Icon Link
pt_BR: Link do Ícone

en: Add Social Information
pt_BR: Adicionar Informações Sociais

en: End Map Iframe code
pt_BR: Fim código Mapa Iframe

en: Enter your map iframce code including iframe tags
pt_BR: Digite o código de mapa iframe incluindo tags iframe

en: Insert Google Maps Shortcode
pt_BR: Insira Google Maps Shortcode

en: Select Thumb Size
pt_BR: Selecionar tamanho da miniatura

en: Image size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Attachment Ids
pt_BR: IDs do Anexo

en: Attachment Ids separated by comma
pt_BR: IDs do Anexo, separados por vírgula

en: Insert Gallery Shortcode
pt_BR: Adicionar Shortcode para Galeria

en: Select Elastic Social Icon, takes size/color of text it is inserted in:
pt_BR: Selecione Elastic ícone social, leva o tamanho / cor do texto que está inserido:

en: Size in pixels
pt_BR: Tamanho em pixels

en: Enter Elastic font size in pixels
pt_BR: Digite o tamanho da fonte Elastic em pixels

en: Insert Social Icon Shortcode
pt_BR: Insira Shortcode do ícone social

en: Contact Form
pt_BR: Formulário de Contato

en: Select Form Type
pt_BR: Selecionar Tipo de Formulário

en: Enter email
pt_BR: Digite o email

en: Email is sent to this email. Use comma for multiple entries
pt_BR: Email é enviado para este email. Use vírgula para múltiplas entradas

en: Email Subject
pt_BR: Email Assunto

en: Subject of email
pt_BR: Assunto do email

en: Enter custom event trigger
pt_BR: Insira o gatilho de evento personalizado

en: This event is triggerred when this form is submitted
pt_BR: Este evento é acionado quando este formulário é enviado

en: Generate Contact Form Shortcode
pt_BR: Gerar Shortcode de formulário de contato

en: Label Text
pt_BR: Texto Etiqueta

en: Form Element
pt_BR: Elemento do Formulário

en: select Form element type
pt_BR: selecione o tipo da elemento de formulário

en: Enter Select Options
pt_BR: Defina seleção de opções

en: Comma seperated options.
pt_BR: Opções separadas por vírgula.

en: Select File Extensions
pt_BR: Selecionar Extensões do Arquivo

en: select file extensions for upload type.
pt_BR: Selecione as extensões de arquivo para upload.

en: Validation
pt_BR: Validação

en: Add Form Element
pt_BR: Adicionar Elemento Formulário

en: Enter Heading
pt_BR: Digite o Cabeçalho

en: Enter heading.
pt_BR: Digite o cabeçalho.

en: Insert Heading Shortcode
pt_BR: Insira Shortcode do Cabeçalho

en: Enter Video iframe Code
pt_BR: Digite Video iframe Code

en: For Responsive iframe videos form Youtube, Vimeo,bliptv etc...
pt_BR: Para Responsive iframe videos form Youtube, Vimeo,bliptv etc...

en: Insert iFrame Video Shortcode
pt_BR: Insira iFrame Video Shortcode

en: Enter Iframe Height
pt_BR: Altura do Bloco (em px)

en: Set iframe height
pt_BR: Altura do iframe (em px)

en: Enter iframe URL
pt_BR: Digite a URL do iframe

en: For Responsive iframe based content, like Articulate storyline, iSpring content etc...
pt_BR: Para o conteúdo com base iframe Responsive, como conteúdo Articulate storyline, iSpring, etc ...

en: Insert iFrame Shortcode
pt_BR: Insira Shortcode do iFrame

en: Enter Quiz id (optional)
pt_BR: Digite o id do Quiz (opcional)

en: Quiz id for which Survey results are to be displayed.
pt_BR: ID do Quiz cujo resultados da Pesquisa são exibidos.

en: Enter User id (optional)
pt_BR: Digite o id de usuário (opcional)

en: User id for which Survey results are to be displayed.
pt_BR: ID do Usuário para exibir resultados da Pesquisa.

en: Enter result Upper limit
pt_BR: Digite o limite superior de resultado

en: Message to be displayed if survey score is less than this value
pt_BR: Mensagem a ser exibida se a pontuação da Pesquisa for inferior este valor

en: Enter result Lower limit
pt_BR: Digite o resultado mínimo (nota de corte)

en: Message to be displayed if survey score is more than this value
pt_BR: Mensagem a ser exibida se a pontuação da Pesquisa for inferior este valor

en: Enter Survey result message
pt_BR: Digite a mensagem de resultado de Pesquisa

en: Enter message for result
pt_BR: Digite a mensagem de resultado

en: Insert Survey Result Shortcode in Quiz completion message
pt_BR: Inserir o Shortcode de resultado da pesquisa na mensagem de conclusão do Quiz

en: Insert Shortcode
pt_BR: Inserir Shortcode

en: Iframe source
pt_BR: Fonte Iframe

en: Maximum height of iFrame
pt_BR: Altura máxima de iFrame

en: Insert Into Post
pt_BR: Inserir dentro do post

en: Showing Content %d - %d from %d
pt_BR: Mostrando Conteúdo %d - %d de %d

en: No packages available
pt_BR: Não há pacotes disponíveis

en: Please upload a Zip package with index.html file
pt_BR: Faça upload de um arquivo com CEPs index.html

en: No data found!
pt_BR: Nenhum dado encontrado!

en: Are you sure you want to remove this package?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este pacote?

en: Choose a file to upload
pt_BR: Escolha um arquivo para upload

en: Please choose a .zip package file
pt_BR: Por favor, escolha um arquivo .zip

en: The Upload file must be zip archive
pt_BR: O upload deve ser arquivo zip

en: File too big
pt_BR: Arquivo muito grande

en: Please upload zip file, Index.html file not found in package
pt_BR: Faça upload de arquivos zip, arquivo index.html não encontrado no pacote

en: Upload failed !
pt_BR: Upload falhou!
