Vibe Custom Types - en to it_IT translation catalogue (301 entries)

en:  Comments
it_IT: Commenti

en: Add Audio
it_IT: Aggiungi Audio

en: Add Audio Files
it_IT: Aggiungi file audio

en: Add Gallery images
it_IT: Aggiungere Galleria immagini

en: Add Images to Gallery
it_IT: Aggiungi immagini alla Galleria

en: Add Key
it_IT: Aggiungi Chiave

en: Add More
it_IT: aggiungere Altro

en: Add Section
it_IT: aggiungere Sezione

en: Add Video
it_IT: Aggiungi Video

en: Add Video Files
it_IT: Aggiungi file Video

en: Add to Gallery
it_IT: Aggiungi alls Galleria

en: Additional Information
it_IT: Informazioni aggiuntive

en: All
it_IT: Tutto

en: An unknown error occurred
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Answer Hint
it_IT: Suggerimento risposta

en: Assignment Maximum Marks
it_IT: Voto massimo Assegnazione

en: Assignment Sub-Title
it_IT: Sotto-titolo Assegnazione

en: Assignment Sub-Title.
it_IT: Sotto-titolo Assegnazione

en: Assignment Submissions
it_IT: Assegnazioni presentate

en: Associated Courses
it_IT: Corsi Associati

en: Associated Courses with this product. Enables access to the course.
it_IT: Corsi associati a questo prodotto. Consente l'accesso al corso.

en: Associated Product
it_IT: Prodotto Associato

en: Associated Product for Event Access
it_IT: Prodotto associato per l'accesso all'evento

en: Associated Product with the Course.
it_IT: Prodotto associato al Corso.

en: Attachment Size (in MB)
it_IT: Dimensione Allegato (in MB)

en: Attachment Type
it_IT: Tipo Allegato

en: Author Information missing.
it_IT: Informazioni autore mancanti.

en: Author Name
it_IT: Nome Autore

en: Author information below post content.
it_IT: Informazioni dell'autore al di sot to del contenuto dell'articolo.

en: Auto Evaluation
it_IT: Valutazione Auto

en: Badge Percentage
it_IT: Percentuale distintivo

en: Badge Title
it_IT: Titolo Distintivo

en: Badge is given to people passing above percentage (out of 100)
it_IT: Badge is given to people passing above percentage (sopra di 100)

en: COLUMNS
it_IT: COLONNE

en: CONTENT
it_IT: CONTENUTO

en: Certificate Template
it_IT: Modello di certificato

en: Certificate Template Settings
it_IT: Impostazioni modello di certificato

en: City
it_IT: Città

en: Click on icon to  select an icon for the event
it_IT: Clicca sull'icona per selezionare un'icona per l'evento

en: Closest Matching Address
it_IT: Più vicino all'indirizzo di corrispondenza

en: Commission
it_IT: Commissione

en: Completion Certificate
it_IT: Certificato di completamento

en: Confirm Delete?
it_IT: Confermi eliminatione?

en: Connect Assignments
it_IT: Collegare Assegnazioni.

en: Connect Forum with Course.
it_IT: Collegare Forum con i corsi.

en: Connect Forum with Unit.
it_IT: Collegare Forum con i capitoli.

en: Connect a Group with Course.
it_IT: Collegare un gruppo con un Courso.

en: Connect an Assignment
it_IT: Collegare un assegnazione

en: Connected Course
it_IT: Corsi connessi

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Correct Answer
it_IT: Risposta corretta

en: Country
it_IT: Paese

en: Course
it_IT: Corso

en: Course Completion Message
it_IT: Messaggio al complemento del corso

en: Course Curriculum
it_IT: Curriculum Corso

en: Course Forum
it_IT: Forum Corso

en: Course Group
it_IT: Gruppo Corso

en: Course Membership
it_IT: Adesione Corso

en: Course Product
it_IT: Prodotto corso

en: Course Settings
it_IT: Impostazioni Corso

en: Course Start Date
it_IT: Data inizio corso

en: Course Types [Only for Post type = Course]
it_IT: Tipo di corso [Only for Post type = Course]

en: Course passing percentage, for completion certificate
it_IT: Percentuale del corso da raggiungere, per il certificato di completamento.

en: Courses Started By Students
it_IT: Corsi attivati ​​dagli studenti

en: Custom Post Type
it_IT: Tipo di articolo personalizzato

en: Date from which Course Begins
it_IT: Data in cui il corso inizia

en: Date from which Event Begins
it_IT: Data in cui l'evento inizia

en: Date on which Event ends.
it_IT: Data in cui l'evento termina

en: Date on which Payment was done.
it_IT: Data in cui il pagamento è stato eseguito.

en: Days
it_IT: Giorni

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete audio file
it_IT: Cancella file audio

en: Delete image
it_IT: Cancella immagine

en: Delete video file
it_IT: Cancella file video

en: Designation
it_IT: designazione

en: Duration for Subscription Products (in
it_IT: Durata per la sottoscrizione prodotti (in

en: Duration in
it_IT: Durata in

en: Dynamic Quiz
it_IT: Quiz Dinamici

en: Dynamic quiz automatically selects questions.
it_IT: Quiz dinamici selezionano automaticamente le domande.

en: Edit Key
it_IT: Modifica chiave

en: Email
it_IT: Email:

en: Enable Drip Feed course
it_IT: Abilita corsi Drip Feed

en: Enable if Product is Subscription Type (Price per month)
it_IT: Attiva se il prodotto è a abbonamenti (Prezzo al mese)

en: End Date
it_IT: Data di fine

en: End Date
it_IT: Data di fine

en: End Time
it_IT: Ora di fine

en: End Time
it_IT: Ora di fine

en: Enter name of Sample Layout
it_IT: Inserisci il nome del layout di esempio

en: Enter the name of the testimonial author.
it_IT: Immettere il nome del testimonial dell'autore.

en: Evaluate results as soon as quiz is complete. (* No Large text questions ), Diable for manual evaluate
it_IT: Valutare i risultati non appena il quiz è completo. (* Nessuna domanda di testo di grandi dimensioni), Disattiva per valutare manualmente

en: Event
it_IT: Evento

en: Event Color
it_IT: Colore evento

en: Event Icon
it_IT: Icona evento

en: Event Sub-Title
it_IT: Sotto-titolo Evento

en: Event Sub-Title.
it_IT: Sotto-titolo Evento

en: Every
it_IT: Ogni

en: Excellence Badge
it_IT: Distintivo d'eccellenza

en: Filterable Posts
it_IT: Articoli filtrabili

en: Free Course
it_IT: Corso Gratuito

en: Free Unit
it_IT: Capitolo Gratuito

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: From
it_IT: Da

en: General
it_IT: Generale

en: Heading
it_IT: Intestazione

en: Hours
it_IT: Ore

en: Include assignment marks in Course Evaluation
it_IT: Includi segni di assegnazione nell a valutazione del  corso

en: Include in Course
it_IT: Includere nel corso

en: Include in Course Evaluation
it_IT: Includere nella valutazione del corso

en: Incorrect or Incompatible Audio Format !
it_IT: Codice di incorporamento audio, errato o incompatibile.

en: Incorrect or Incompatible Video Embed Code !
it_IT: Codice di incorporamento video, errato o incompatibile.

en: Infinite Scroll
it_IT: Scroll Infinito

en: Instructor
it_IT: Docente

en: Instructor and Commissions
it_IT: Docente e Commissioni

en: Instructor commissions
it_IT: Commissioni Docente

en: Key:
it_IT: Chiave:

en: Latitude
it_IT: latitudine

en: Loading..
it_IT: Loading ..

en: Location
it_IT: Posizione

en: Location of event
it_IT: Posizione di evento

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Marks for a Correct answer
it_IT: Segna come domanda corretta

en: Masonry Grid Column Width(in px)
it_IT: Numero massimo di blocchi in uno schermo

en: Maximum Number of blocks in One screen
it_IT: Numero massimo di blocchi in uno schermo

en: Maximum Students in Course
it_IT: Numero massimo di Studenti nel Corso

en: Maximum number of students who can pursue the course at a time.
it_IT: Numero massimo di studenti che possono perseguire un corso alla volta.

en: Minimum Number of blocks in one Screen
it_IT: Numero minimo di blocchi in uno schermo

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Modal ID Incorrect, please recheck !
it_IT: Modal ID non corretta, si prega di ricontrollare!

en: Months
it_IT: Mesi

en: More Information
it_IT: Maggiori informazioni

en: More Link (User redirected to this page on click)
it_IT: Altro Link (reindirizzato a questa pagina al clic dell'utente)

en: My Courses Finished by Students
it_IT: I miei Corsi completati dagli studenti

en: My Quiz Finished by Students
it_IT: I miei Quiz completati dagli studenti

en: My Units Finished by Students
it_IT: I miei Capitoli completati dagli studenti

en: NOTE:
it_IT: NOTA:

en: No more to load
it_IT: Niente più da caricare

en: No public tweets found on Twitter !
it_IT: Nessun tweet trovato su Twitter!

en: None
it_IT: nessuno

en: Number of Courses Started
it_IT: Numero di corsi attivati

en: Number of Extra Quiz Retakes
it_IT: Numero di ripetizioni per Quiz extra

en: Number of students
it_IT: Numero di studenti

en: Only Invited participants can see the Event
it_IT: Solo i partecipanti invitati possono vedere l'evento

en: Or Enter Specific Post Ids (comma saperated)
it_IT: Oppure inserisci ids specifici per gli articoli (separati con la virgola)

en: Page Settings
it_IT: Impostazioni pagina

en: Page Sub- Title.
it_IT: Sotto-titolo pagina

en: Page Sub-Title
it_IT: Sotto-titolo pagina

en: Parallax Block Height (in px)
it_IT: Altezza Blocco Parallax (in px)

en: Parallax Content
it_IT: Contenuto Parallax

en: Parallax Title
it_IT: Titolo Parallax

en: Passing Percentage
it_IT: Percentuale di passare

en: Pause Slider On Hover
it_IT: Metti in pause lo slider all'hover

en: Payments Settings
it_IT: Impostazioni Pagamenti

en: Please save the Page Builder changes !
it_IT: Si prega di salvare le modifiche Page Builder!

en: Please save the changes again.
it_IT: Si prega di salvare nuovamente le modifiche.

en: Point wise Additional Information regarding the event
it_IT: Ulteriori informazioni riguardanti l'evento

en: Post Grid
it_IT: Griglia Articolo

en: Post ID Incorrect, please recheck !
it_IT: ID articolo errato, si prega di ricontrollare!

en: Post Quiz Message
it_IT: Messaggio Articolo Quiz

en: Post Settings
it_IT: Impostazioni articolo

en: Post Sub- Title.
it_IT: Sotto-titolo Articolo

en: Post Sub-Title
it_IT: Sotto-titolo Articolo

en: Post Template
it_IT: Modulo articolo

en: Post Type : Taxonomy Mismatch: Selected Taxonomy does not exist in Post Type !
it_IT: Tipo Articolo: Tassonomia Mismatch: Tassonomia selezionata non esiste in un tipo articolo !

en: Private Event
it_IT: Evento privato

en: Product Course Settings
it_IT: Impostazioni del corso prodotto

en: Purchase of this product grants Event access to the member.
it_IT: L'acquisto di questo prodotto consente l'accesso al membro all' evento.

en: Question Options (For Single/Multiple/Sort/Match Question types)
it_IT: Opzioni Domanda (per Singole / Multiplo / Ordinamento / Tipi di corrispondenza Domanda)

en: Question Settings
it_IT: Impostazioni domanda

en: Question Type
it_IT: Tipo domanda

en: Quiz Duration
it_IT: Durata Quiz

en: Quiz Questions
it_IT: Domande quiz

en: Quiz Subtitle
it_IT: Sottotitolo Quiz

en: Quiz Subtitle.
it_IT: Sottotitolo Quiz

en: Quiz duration in
it_IT: Durata Quiz in

en: Quiz questions for Static Quiz only
it_IT: Domande quiz solo per i Quiz static

en: REVIEWS
it_IT: RECENSIONI

en: Randomize Slides
it_IT: Slides in or dine casuale

en: Read more
it_IT: Per saperne di più

en: Reference Title
it_IT: Titolo di riferimento

en: Requested Slider was not found, Please check slider post id !
it_IT: lo Slider richiesto non è stato trovato, Si prega di verificare l'id dello slider!

en: SAVED LAYOUTS
it_IT: LAYOUT SALVATI

en: Save Changes
it_IT: Salva Cambiamenti

en: Save Layout
it_IT: Salva LAYOUT

en: Save as New Layout
it_IT: Salva in un nuovo layout

en: Saved.
it_IT: Salvato.

en: Saving...
it_IT: Salvataggio ...

en: Seconds
it_IT: Secondi

en: Select Course for which the event is valid
it_IT: Selezionare Corso per cui l'evento è valido

en: Select Question tags from where questions will be selected for the quiz.(required if dynamic enabled)
it_IT: Selezionare il tag domanda da dove saranno selezionate le domande per il quiz.

en: Select Question type,
it_IT: Seleziona tipo di domanda

en: Select Slider
it_IT: Selezione slider

en: Select Taxonomy
it_IT: Seleziona tassonomia

en: Select Unit type from Video , Audio , Podcast, General ,
it_IT: Selezionare il tipo di unità da Generale, Video, Audio, Podcast,

en: Select a Certificate Template
it_IT: Selezionare un modello di certificato

en: Select a Post Type
it_IT: Selezione un tipo di articolo

en: Select a Sidebar
it_IT: Seleziona una Sidebar

en: Select a post template for showing content.
it_IT: Selezionare un modello post per la visualizzazione di contenuto.

en: Select an Assignment which you can connect with this Event
it_IT: Selezionare una assegnazione che è possibile connettere con questo evento

en: Select an Assignment which you can connect with this Unit
it_IT: Selezionare una assegnazione che è possibile connettere con questo programma

en: Select color for Event
it_IT: Selezionare il colore per evento

en: Select type of assignment submissions
it_IT: Selezionare il tipo di osservazioni di assegnazione

en: Select valid attachment types
it_IT: Selezionare tipi di allegati validi

en: Set Free unit, viewable to all
it_IT: Imposta capitol gratuity, visibili da tutti

en: Set Maximum Attachment size for upload ( set less than
it_IT: Imposta la dimensione massima degli allegati per l'upload ( Situato a meno di

en: Set Maximum Time limit for Assignment ( in
it_IT: Imposta limite di tempo massimo per l'assegnazione ( in

en: Set Maximum marks for the assignment
it_IT: Imposta limite di tempo massimo per l'assegnazione

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Show Advanced settings
it_IT: Mostra impostazioni avanzate

en: Show All link
it_IT: Mostra tutti i link

en: Show Author Information
it_IT: Mostra information autore

en: Show Breadcrumbs
it_IT: Mostra Navigatore

en: Show Link
it_IT: Mostra link

en: Show Link [Links to Post]
it_IT: Mostra link [Links to Post]

en: Show Link button on image hover
it_IT: Mostra pulsante Link sull'immagine hover

en: Show Location
it_IT: Mostra Posizione

en: Show Location and Google map with the event
it_IT: Mostra Ubicazione e mappa di Google insieme all'evento

en: Show Page Content
it_IT: Mostra contenuto pagina

en: Show Page Title
it_IT: Mostra titolo pagina

en: Show Page/Post Title.
it_IT: Mostra Titolo della Pagina / post

en: Show Pagination
it_IT: Mostra Impaginazione

en: Show Prev/Next Arrows
it_IT: Mostra frecce PREV / NEXT

en: Show Slider Control buttons
it_IT: Mostra controlli dello slider

en: Show Slider Direction arrows
it_IT: Mostra direzione frecce dello slider

en: Show Title
it_IT: Mostra titolo

en: Show breadcrumbs.
it_IT: Mostra navigatore

en: Show previous/next links on top below the Subheader.
it_IT: Mostra link precedente / successivo in alto sotto la sub intestazione.

en: Single/Mutiple Choice question options
it_IT: Opzioni demande - Singola / Scelta multipla

en: Slide Style
it_IT: Stile Slide

en: Slider ID (for reference & Css)
it_IT: Slider ID (per riferimento & Css)

en: Slider settings
it_IT: Impostazioni Slider

en: Small Description.
it_IT: Descrizione breve

en: Some Uknown issue appeared, please contact us.
it_IT: Qualche problema sconosciuto è apparso, non esitate a contattarci.

en: Spacing between Columns (in px)
it_IT: Spazio tra le cologne (in px)

en: Start Date
it_IT: Data di inizio

en: Start Date
it_IT: Data di inizio

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: State
it_IT: Nazione

en: Street Address
it_IT: Indirizzo

en: Student can reset and start the quiz all over again. Number of Extra retakes a student can take.
it_IT: Uno studente può resettare e ricominciare un quiz tutto da capo. Numero di ripetizioni in più che un studente può prendere.

en: Students
it_IT: Studenti

en: Subscription
it_IT: Iscrizione

en: Subscription Duration
it_IT: Durata Iscrizione

en: Subscriptions
it_IT: Iscrizioni

en: Supports HTML and shortcodes
it_IT: Supporta HTML e codici brevi

en: Term : Taxonomy Mismatch: Selected Term does not exist in Taxonomy !
it_IT: Termine: Tassonomia Mismatch: il termine selezionato non esiste nella Tassonomia!

en: Testimonial Author Information
it_IT: Testimonial Autore Informazione

en: Testimonial ID Incorrect, please recheck !
it_IT: Testimonial ID errato, si prega di ricontrollare!

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
it_IT: Il plugin è stato aggiornato, ma non poteva essere riattivato. Si prega di riattivare manualmente.

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
it_IT: Themeforest User name ( per Auto-Aggiornamenti )

en: This message is shown to users when they Finish submit the course
it_IT: Questo messaggio viene visualizzato agli utenti quando hanno finito di inviare il corso

en: This message is shown to users when they submit the quiz
it_IT: Questo messaggio viene visualizzato agli utenti al momento della presentazione del quiz

en: This month's daily subscriptions
it_IT: Abbonamenti giornalieri di questo mese

en: This year's monthly subscriptions
it_IT: Abbonamenti mensili di quest'anno

en: Title is shown on hovering the badge.
it_IT: Titolo viene visualizzato in bilico il distintivo.

en: Title/Heading
it_IT: Titolo / Intestazione

en: To
it_IT: a

en: Total Badges
it_IT: Distintivi totali

en: Total Badges given in My Courses
it_IT: Distintivi totali dati nei miei corsi

en: Total Certificates
it_IT: Totale certificati

en: Total Certificates given in My Courses
it_IT: Totale certificati indicati nei miei corsi

en: Total Course Taken
it_IT: Totale preso del Corso

en: Total Courses Evaluated by Instructor
it_IT: Totale Corsi valutati dal docente

en: Total Courses Finished by Students
it_IT: Totale Corsi finiti da studenti

en: Total Duration of Course
it_IT: Durata totale del corso

en: Total Instructors
it_IT: Totale docenti

en: Total Number of Blocks
it_IT: Numero totale di blocchi in griglia

en: Total Number of Blocks in Grid
it_IT: Numero totale di blocchi nella griglia

en: Total Number of blocks
it_IT: Numero totale di blocchi

en: Total Quiz Evaluated by Instructor
it_IT: Valutazione total quiz dal docente

en: Total Quiz Finished by Students
it_IT: Quiz totali finiti dagli studenti

en: Total Students
it_IT: Studenti in totale

en: Total Students in My Courses
it_IT: Totale studenti nei miei corsi

en: Total Students taking courses
it_IT: Totale studenti che frequentano i miei corsi

en: Total Students taking my courses
it_IT: Totale studenti che frequentano i miei corsi

en: Total Units Finished by Students
it_IT: Programmi totali finiti da studenti

en: Total marks for the Quiz :
it_IT: Punteggio totale per il Quiz:

en: Total number of Students in Course
it_IT: Numero totale di studenti nel corso

en: Total number of Students who have taken this Course.
it_IT: Numero totale di studenti che hanno preso questo Corso.

en: Try again
it_IT: Riprova ancora

en: Unable to get tweets from Twitter !
it_IT: Impossibile ottenere tweet da Twitter!

en: Unit Description
it_IT: Descrizione capitolo

en: Unit Duration
it_IT: Durata Capitolo

en: Unit Forum
it_IT: Capitolo Forum

en: Unit Settings
it_IT: Impostazioni Capitolo

en: Unit Type
it_IT: Tipo Capitolo

en: Unknown error.
it_IT: Errore sconosciuto

en: Upload Parallax Background image
it_IT: Upload Immagine di sfondo Parallax

en: Venue
it_IT: Sede

en: View full details
it_IT: Visualizza inter dettaglio

en: WPLMS Assignments Settings
it_IT: WPLMS Assignments Impostazioni

en: WPLMS Events Settings
it_IT: WPLMS Events Impostazioni

en: Weeks
it_IT: Settimane

en: Width each crousel block
it_IT: Larghezza ogni blocco Crousel

en: Years
it_IT: Anni

en: Yes
it_IT: Si

en: You do not have permission to do that.
it_IT: Non hai il permesso di farlo.

en: Zip/Pin Code
it_IT: Cap

en: n/a
it_IT: n/d

en: post
it_IT: Articolo

en: recent
it_IT: recente
