Vibe Custom Types - en to fr_FR translation catalogue (518 entries)

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
fr_FR: Veuillez entrer votre Nom d'Utilisateur Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
fr_FR: Veuillez entrer votre Clé API Envato Marketplace

en: The API "set" is a required parameter.
fr_FR: L'API "set" est un paramètre obligatoire

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
fr_FR: L' "item ID" de Envato Marketplace est nécessaire.

en: Try again
fr_FR: Réessayer

en: An unknown error occurred
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
fr_FR: El plugin ha sido actualizado, pero no pudo ser reactivado. Por favor, reactívelo manualmente.

en: Plugin reactivated successfully.
fr_FR: Plugin réactivé avec succès

en:  Plugin Updates
fr_FR: MAJ du plugin

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Key:
fr_FR: Clé:

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
fr_FR: <p> Votre mise à jour du plug-in est <span style="color:green">actif</span> </p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
fr_FR: <p>Votre entrée <span style="color:red">n'est pas valide</span>,la mise à jour automatique <span style="color:red">n'est pas active</span>.</p>

en: Edit Key
fr_FR: Modifier la Clé

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
fr_FR: <p> Impossible de valider l&#39;activation des mises à jour. </p>

en: Add Key
fr_FR: Ajouter une Clé

en: User name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
fr_FR: Nom d'utilisateur Themeforest (pour maj auto)

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Course Category
fr_FR: Catégorie de la formation

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Add New Course Category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: All Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Course
fr_FR: Cours

en: Add New Course
fr_FR: Ajouter un cours / formation

en: Units
fr_FR: Chapitres

en: Unit
fr_FR: Chapitre

en: Add New Unit
fr_FR: Nouveau chapitre

en: All Units
fr_FR: Tous les chapitres

en: Add New Tag
fr_FR: Ajouter un nouveau Tag

en: All Tags
fr_FR: Tous les Tags

en: All Quizes
fr_FR: Tous les quiz

en: Question Bank
fr_FR: Banque de questions

en: All Questions
fr_FR: Toutes les questions

en: Question Tag
fr_FR: Question Tags

en: Events
fr_FR: Évènements

en: Event
fr_FR: Événement

en: Add New Events
fr_FR: Ajouter Nouvel événement

en: All Events
fr_FR: Tous les évènements

en: Event type
fr_FR: Type d'événement

en: Add New Event type
fr_FR: Ajouter nouveau type d'événement

en: All Event types
fr_FR: Tous les types d'événement

en: Assignments
fr_FR: Devoirs/exercices

en: Assignment
fr_FR: Devoir/ Exercice

en: All Assignment types
fr_FR: Tous les types de devoir/exercices

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Add New Payment
fr_FR: Ajouter nouveau paiement

en: Certificate Template
fr_FR: Modèle d'attestation

en: Certificates Template
fr_FR: Modèle de certificats

en: Add New Certificate
fr_FR: Ajouter le nouveau certificat

en: Certificate Templates
fr_FR: Modèles de certificats

en: Add New Link
fr_FR: Ajouter nouveau lien

en: All Links
fr_FR: Tous les liens

en: Level
fr_FR: Niveau

en: Add New Level
fr_FR: Nouveau niveau

en: All Levels
fr_FR: Tous les niveaux

en: Location
fr_FR: Localisation

en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: All Testimonials
fr_FR: Tous les témoignages

en: All Popups
fr_FR: Tous les Popups

en: Post Sub-Title
fr_FR: Publier le sous-titre

en: Post Sub- Title.
fr_FR: Publier le Sous-titre.

en: Post Template
fr_FR: Modèle de publication

en: Select a post template for showing content.
fr_FR: Sélectionnez un modèle de publication pour l'affichage du contenu.

en: Content on Left
fr_FR: Contenu sur la gauche

en: Content on Right
fr_FR: Contenu sur la droite

en: Sidebar
fr_FR: Menu latéral

en: Select a Sidebar | Default : mainsidebar
fr_FR: Sélectionner un menu latéral | Défaut : barre principale

en: Show Page Title
fr_FR: Afficher le titre de page

en: Show Page/Post Title.
fr_FR: Afficher Page/Titre du post

en: Show Author Information
fr_FR: Afficher les infos sur l'auteur

en: Author information below post content.
fr_FR: Info sur l'auteur sous le contenu de la publication.

en: Show Prev/Next Arrows
fr_FR: Afficher les flèches Suivant/Précédant

en: Show previous/next links on top below the Subheader.
fr_FR: Afficher Précédant/suivant en haut sous le titre

en: Page Sub-Title
fr_FR: Sous-titre de page

en: Page Sub- Title.
fr_FR: Sous-titre de page

en: Select Sidebar | Sidebar : mainsidebar
fr_FR: Sélectionner un menu latéral | Barre latérale principale

en: Total Duration of Course
fr_FR: Durée totale du cours

en: Total number of Students in Course
fr_FR: Nombre total de participants dans le cours

en: Total number of Students who have taken this Course.
fr_FR: Nombre total de participants qui prennent ce cours.

en: Auto Evaluation
fr_FR: Auto évaluation

en: Maximum Students in Course
fr_FR: Nombre max de participants à la formation

en: Maximum number of students who can pursue the course at a time.
fr_FR: Nombre d'élèves qui peuvent suivre le cours en même temps.

en: Excellence Badge
fr_FR: Médaillle d'Excellence

en: Badge Percentage
fr_FR: Pourcentage pour la médaille

en: Badge is given to people passing above percentage (out of 100)
fr_FR: Un médaille est donnée aux gens qui passent au-dessus d'un certain pourcentage (sur 100)

en: Badge Title
fr_FR: Titre de la Médaille

en: Title is shown on hovering the badge.
fr_FR: Titre du badge au survol

en: Completion Certificate
fr_FR: Attestation de réussite

en: Select a Certificate Template
fr_FR: Sélectionner un modèle d'attestation

en: Passing Percentage
fr_FR: Pourcentage requis pour passer

en: Course passing percentage, for completion certificate
fr_FR: Pourcentage au dessus du quel un certificat achèvement est délivré

en: Drip Feed
fr_FR: Planification (Intervalle entre 2 cours)

en: Enable Drip Feed course
fr_FR: Activez de la planification. Les élèves verront la session suivante après X jours.

en: Course Curriculum
fr_FR: Programme du cours

en: Course Retakes
fr_FR: Cours repris

en: Set number of times a student can re-take the course (0 to disable)
fr_FR: Définir le nombre de fois qu'un participant peut reprendre la formation (0 pour désactiver)

en: Course Forum
fr_FR: Forum du cours

en: Connect Forum with Course.
fr_FR: Connecter un forum au cours.

en: Course Group
fr_FR: Groupe du cours

en: Connect a Group with Course.
fr_FR: Connecter un groupe au cours

en: Course specific instructions
fr_FR: Consignes particulières pour cette formation

en: Course specific instructions which would be shown in the Start course/Course status page
fr_FR: Consignes spécifiques pour chaque formation qui seront visibles au démarrage et sur la présentation du cours

en: Course Completion Message
fr_FR: Message d'achèvement de cours

en: This message is shown to users when they Finish submit the course
fr_FR: Ce message est adressé aux utilisateurs lorsqu'ils terminent le cours

en: Free Course
fr_FR: Cours gratuit

en: PMPro Membership
fr_FR: ADHESION

en: Associated Product
fr_FR: Produit Associé

en: Associated Product with the Course.
fr_FR: Produit associé avec le cours.

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: General
fr_FR: Général

en: Unit Description
fr_FR: Description du chapitre

en: Small Description.
fr_FR: Petite description

en: Unit Type
fr_FR: Type de chapitre

en: Select Unit type from Video , Audio , Podcast, General ,
fr_FR: Sélectionner le type de Chapitre à partir de Vidéo, Audio, Podcast, Général,

en: Free Unit
fr_FR: Chapitre gratuit

en: Set Free unit, viewable to all
fr_FR: Définir le Chapitre Gratuit, visible par tous

en: Unit Duration
fr_FR: Durée du chapitre

en: Duration in
fr_FR: Durée en

en: Unit Forum
fr_FR: Forum du Chapitre

en: Connect Forum with Unit.
fr_FR: Connecter un forum au chapitre

en: Connect Assignments
fr_FR: Connecter les travaux/devoirs à faire

en: Select an Assignment which you can connect with this Unit
fr_FR: Sélectionnez un Devoir que vous pouvez attacher à ce Chapitre

en: True or False
fr_FR: Vrai ou faux?

en: Multiple Choice
fr_FR: Choix multiple

en: Multiple Correct
fr_FR: Plusieurs réponses possibles

en: Sort Answers
fr_FR: Trier les réponses

en: Match Answers
fr_FR: Réponses correspondantes

en: Fill in the Blank
fr_FR: Compléter le champ

en: Dropdown Select
fr_FR: Sélection par menu déroulant

en: Small Text
fr_FR: Texte court

en: Large Text
fr_FR: Grand texte

en: Question Type
fr_FR: Type de question

en: Select Question type,
fr_FR: Selectionner un type de question

en: Question Options (For Single/Multiple/Sort/Match Question types)
fr_FR: Options des questions (Question simple/Multiple/tri/etc...)

en: Single/Mutiple Choice question options
fr_FR: Options choix des questions simples/Multiples

en: Correct Answer
fr_FR: Bonne réponse

en: Enter (1 = True, 0 = false ) or Choice Number (1,2..) or comma saperated Choice numbers (1,2..) or Correct Answer for small text (All possible answers comma saperated) | 0 for No Answer or Manual Check
fr_FR: Entrer (1 = vrai, 0 = falux) ou Choisie un nombre (1,2..) ou des numéros séparés par une virgule (1,2..) ou la bonne réponse pour les petits textes (toutes les réponses possibles séparées par des virgules) | 0 pour aucune réponse ou  CONTROLE MANUEL

en: Answer Hint
fr_FR: Astuce :

en: Add a Hint/clue for the answer to show to student
fr_FR: Ajouter un indice à l'élève pour la réponse

en: Quiz Subtitle
fr_FR: Sous-titre du Quiz

en: Quiz Subtitle.
fr_FR: Sous-titre du Quiz

en: Connected Course
fr_FR: Cours connecté

en: Quiz Duration
fr_FR: Durée du Quiz

en: Quiz duration in
fr_FR: Durée du Quiz

en:  Enables Timer & auto submits on expire. 9999 to disable.
fr_FR: Ajouter un chronomètre et permettre l'envoie automatique une fois le délai dépassé. 9999 pour la désactiver.

en: Auto Evaluate Results
fr_FR: Auto évaluation des résultats

en: Evaluate results as soon as quiz is complete. (* No Large text questions ), Diable for manual evaluate
fr_FR: Évaluer les résultats dès que quiz est terminé . (* Pas de grandes questions texte) , Désactiver l'évaluation manuelle

en: Number of Extra Quiz Retakes
fr_FR: Nombre de Quiz Supplémentaires Repris

en: Student can reset and start the quiz all over again. Number of Extra retakes a student can take.
fr_FR: L'élève peut réinitialiser et démarrer le questionnaire une fois de plus . Nombre de fois q'un élève peut retenter le Quiz .

en: Post Quiz Message
fr_FR: Publier un message pour le Quiz

en: This message is shown to users when they submit the quiz
fr_FR: Ce message est adressé aux utilisateurs lorsqu'ils terminent le quiz

en: Dynamic Quiz
fr_FR: Quiz dynamique

en: Dynamic quiz automatically selects questions.
fr_FR: Quiz dynamique sélectionne automatiquement des questions.

en: Dynamic Quiz Question tags
fr_FR: Mots-clés question quiz dynamique

en: Select Question tags from where questions will be selected for the quiz.(required if dynamic enabled)
fr_FR: Sélectionnez Tags Question d'où des questions seront sélectionnées pour le quiz . (Obligatoire si questionnaire dynamique activé )

en: Randomize Quiz Questions
fr_FR: Questions de quiz aléatoires

en: Random Question sequence for every quiz
fr_FR: Série de questions aléatoire pour chaque quiz

en: Quiz Questions
fr_FR: Questions du Quiz

en: Quiz questions for Static Quiz only
fr_FR: Questions de quiz pour Quiz statique seulement

en: Author Name
fr_FR: Nom de l'Auteur

en: Enter the testimonial author's designation.
fr_FR: Entrez la désignation du témoignage de l'auteur.

en: Associated Courses
fr_FR: Cours Associés

en: Associated Courses with this product. Enables access to the course.
fr_FR: Cours associés à ce produit. Autorise l'accès aux cours.

en: Subscription
fr_FR: Abonnement

en: Enable if Product is Subscription Type (Price per month)
fr_FR: Activez si le produit est le Type d'abonnement (prix par mois)

en: Subscription Duration
fr_FR: Durée d'Abonnement

en: Select Course for which the event is valid
fr_FR: Sélectionner le Cours pour lequel l'événement est valide

en: Connect an Assignment
fr_FR: Attachez un Devoir

en: Select an Assignment which you can connect with this Event
fr_FR: Sélectionnez un Devoir que vous pouvez attacher à cet événement

en: Event Icon
fr_FR: Icône de l'événement

en: Click on icon to  select an icon for the event
fr_FR: Cliquez sur l'icône pour sélectionner une icône pour l'événement

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Date from which Event Begins
fr_FR: Date à partir de laquelle commence l'Evénement

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Date on which Event ends.
fr_FR: Date à laquelle se termine l'Evénement

en: Start Time
fr_FR: Début

en: End Time
fr_FR: Fin

en: Show Location
fr_FR: Afficher le lieu

en: Show Location and Google map with the event
fr_FR: Afficher la Localisation de l'événement avec Google map

en: Location of event
fr_FR: Lieu de l'événement

en: Additional Information
fr_FR: Informations complémentaires

en: Point wise Additional Information regarding the event
fr_FR: Informations complémentaires concernant l'événement

en: More Information
fr_FR: Plus d'infos

en: Supports HTML and shortcodes
fr_FR: Prise en charge de HTML et de shortcodes

en: Private Event
fr_FR: Evénement privé

en: Only Invited participants can see the Event
fr_FR: Seuls les participants invités peuvent voir l'événement

en: Associated Product for Event Access
fr_FR: Produit connexe pour l'accès à l'événement

en: Purchase of this product grants Event access to the member.
fr_FR: L'achat de cet article permet au membre d'accèder à l'événement.

en: From
fr_FR: De

en: Date on which Payment was done.
fr_FR: Date à laquelle le paiement a été effectué.

en: To
fr_FR: A

en: Instructor and Commissions
fr_FR: Instructeur

en: Instructor commissions
fr_FR: Commissions formateur

en: Background Image/Pattern
fr_FR: Arrière plan image/pattern

en: Add background image
fr_FR: Ajouter une image à l'arrière plan

en: Add Custom Class over Certificate container.
fr_FR: Ajouter Classe Personnalisation au conteneur de l'attestation.

en: Add Custom CSS for Certificate.
fr_FR: Ajouter CSS personnalisé pour l'attestation.

en: NOTE:
fr_FR: NOTER:

en: Set Maximum marks for the assignment
fr_FR: Définir la note maximale pour le devoir

en: Include in Course Evaluation
fr_FR: Compris dans l'évaluation du cours

en: Include assignment marks in Course Evaluation
fr_FR: Inclure les poins obtenus dans l'évaluation des cours

en: Include in Course
fr_FR: Inclus dans la formation

en: Assignments marks will be shown/used in course evaluation
fr_FR: Les points seront montrés ou utilisées dans l'évaluation du cours

en: Attachment Type
fr_FR: Type de pièce jointe

en: Attachment Size (in MB)
fr_FR: Taille de pièce jointe (en Mo)

en: Set Maximum Attachment size for upload ( set less than
fr_FR: Définir la taille maximale des pièces jointes pour le téléchargement ( définir moins que

en: Width (in px)
fr_FR: Largeur (en px)

en: Set Maximum width of popup
fr_FR: Définissez la largeur Maximum du popup

en: Height (in px)
fr_FR: Hauteur (en px)

en: Set Maximum height of popup
fr_FR: Hauteur Maximum de popup

en: Add custom class to popup
fr_FR: Ajoutez classe personnalisée pour le Popup

en: Connect this question to a course
fr_FR: Connectez cette question à une formation

en: Connect this question to a Unit
fr_FR: Connectez cette question à une unité

en: Page Settings
fr_FR: Paramètres de la Page

en: Course Settings
fr_FR: Paramètres du Cours

en: Course Product
fr_FR: Produit formation

en: Course Membership
fr_FR: Abonnement du Cours

en: Unit Settings
fr_FR: Paramètres du Chapitre

en: Question Settings
fr_FR: Configurer Question

en: Quiz Settings
fr_FR: Configurer Qiz

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Select Module
fr_FR: Sélectionner module

en: Set Taxonomy
fr_FR: Activer niveau taxonomie

en: All
fr_FR: Tous

en: Optional
fr_FR: facultatif

en: Set Taxonomy Term
fr_FR: Terme de taxonomie

en: Specific Module/s Ids
fr_FR: Modules spécifiques (IDS séparés par des virgules)

en: Optional, Enter comma saperated modules for more than one module
fr_FR: Optionnel, entrer séparé par des virgules pour plus d'un module

en: Export content
fr_FR: Exporter le contenu

en: Export content of the module
fr_FR: Exporter le contenu du module

en: Export Settings
fr_FR: Exportation des réglages

en: Export module settings
fr_FR: Export des réglages de module

en: Export Taxonomies
fr_FR: Exporter Taxonomies

en: Optional taxonomies and relationships
fr_FR: Taxonomies optionnelles et relations

en: Export Comments
fr_FR: Exporter les commentaires

en: Exports reviews for courses, Answers for Questions and Assignments
fr_FR: Exportations des avis pour les cours, les réponses aux Questions et affectations

en: Export connected modules
fr_FR: Exporter les modules connectés

en: Export connected modules, like units,quizzes,assignments with courses, questions with quizzes etc.
fr_FR: Exporter des modules connectés, comme unités, affectations avec formation, quiz, questions avec des quiz etc..

en: Export Users
fr_FR: Exporter les utilisateurs

en: Export user profiles
fr_FR: Exporter des profils utilisateur

en: Export Connected User data
fr_FR: Exporter des données de l'utilisateur connecté

en: Export user statuses for module/sub-modules
fr_FR: Exporter des statuts d'utilisateur pour le module/sous-sous-modules

en: Starting Key count for module, recommended for larger exports
fr_FR: À partir de comte de clé pour le module, recommandé pour les plus grandes exportations

en: Number of Modules
fr_FR: Nombre de Modules

en: Maximum number of modules to import
fr_FR: Nombre maximum de modules à importer

en: Generate Export File
fr_FR: Générer le fichier d'exportation

en: Download Export File
fr_FR: Télécharger fichier d'exportation

en: Title
fr_FR: Titre

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Review/Note/Answer Count
fr_FR: Examen/Note/nb de réponses

en: Terms
fr_FR: Conditions

en: User Details
fr_FR: Informations sur l'utilisateur

en: Connected Post
fr_FR: Article connecté

en: Parent ID
fr_FR: ID parent

en: Author Email
fr_FR: Email de l'auteur

en: User Timestamp
fr_FR: Horodatage de l'utilisateur

en: User status
fr_FR: Statut de l'utilisateur

en: IMPORT SETTINGS
fr_FR: PARAMETRES D'IMPORTATION

en: Select File to upload [ Maximum upload size %s MB(s) ]
fr_FR: Sélectionnez le fichier à télécharger [taille maximale de téléchargement %s Mo(s)]

en: Upload File
fr_FR: Télécharger un fichier

en: Invalid parameters.
fr_FR: Paramètres non valides.

en: No file sent.
fr_FR: Aucun fichier envoyé.

en: Exceeded filesize limit.
fr_FR: A dépassé la taille limite du fichier.

en: Unknown errors.
fr_FR: Erreurs inconnues.

en: Invalid file format.
fr_FR: Format de fichier non valide.

en: Import Complete
fr_FR: Importation terminée !

en: Import Failed
fr_FR: Importation a échoué

en: Unable to Create user
fr_FR: Impossible de créer un nouvel utilisateur.

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les Paramétres

en: Unknown error.
fr_FR: Erreur inconnue.

en: Please save the changes again.
fr_FR: Enregistrez à nouveau les modifications.

en: Some Uknown issue appeared, please contact us.
fr_FR: Problème inconnu. Veuillez nous contacter

en: Please save the Page Builder changes !
fr_FR: Veuillez enregistrer les modifications du Créateur de pages

en: Requested Slider was not found, Please check slider post id !
fr_FR: Le slider demandé est introuvable. Veuillez vérifier l'identitité du slider !

en: No Posts Id's found in given Custom Post Type.
fr_FR: Aucun Id de publication trouvé dans publication personnalisée.

en: Author Information missing.
fr_FR: Pas d'informations sur l'Auteur

en: You do not have permission to do that.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette opération.

en: Unable to get tweets from Twitter !
fr_FR: Impossible d'obtenir les tweets depuis Twitter !

en: No public tweets found on Twitter !
fr_FR: Pas de tweets publics trouvés sur Twitter !

en: Term : Taxonomy Mismatch: Selected Term does not exist in Taxonomy !
fr_FR: Terme: Taxonomie discordante: Le terme sélectionné n'existe pas dans la taxonomie !

en: Post Type : Taxonomy Mismatch: Selected Taxonomy does not exist in Post Type !
fr_FR: Type de publication: Taxonomie discordante: La taxonomie sélectionnée n'existe pas pour ce type de publication !

en: Featured Component does not Exist !
fr_FR: Composant recommandé n'existe pas !

en: Incorrect or Incompatible Audio Format !
fr_FR: Fomat audio incorrect ou incompatible

en: Incorrect or Incompatible Video Embed Code !
fr_FR: Le code vidéo inséré est incorrect ou incompatible !

en: Modal ID Incorrect, please recheck !
fr_FR: Modal ID incorrect, vérifier à nouveau !

en: Testimonial ID Incorrect, please recheck !
fr_FR: Testimonial ID incorrect, vérifier à nouveau !

en: Post ID Incorrect, please recheck !
fr_FR: ID de la publication incorrect, vérifiez à nouveau !

en: Seconds
fr_FR: Secondes

en: Hours
fr_FR: Heures

en: Days
fr_FR: Jours

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Months
fr_FR: Mois

en: Years
fr_FR: Années

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: REVIEWS
fr_FR: AVIS

en:  Comments
fr_FR: Commentaires

en: Event
fr_FR: Evénement

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Start Time
fr_FR: Début

en: End Time
fr_FR: Fin

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Every
fr_FR: Tous

en: Venue
fr_FR: Lieu

en: View full details
fr_FR: Afficher les détails

en: Import/Export
fr_FR: Importer/Exporter

en: LMS General Settings
fr_FR: Paramètres généraux de LMS

en: Student Login redirect
fr_FR: Redirection de connexion élève

en: Home page
fr_FR: Page d'accueil

en: Profile page
fr_FR: Page de profil

en: My Courses page
fr_FR: Ma page de formations

en: Dashboard page
fr_FR: Page du tableau de bord

en: Instructor Login redirect
fr_FR: Formateur

en: Instructing Courses page
fr_FR: Page d'instruction de formation

en: Hide Members section in Single Course page
fr_FR: Masquer les membres dans la page de cours unique

en:  Hides member section in course pages
fr_FR: Masquer les membres dans la page de formation

en: Show curriculum below Course description
fr_FR: Voir programme au-dessous de la description de formation

en: Show curriculum below course description
fr_FR: Voir programme au-dessous de la description de formation

en: Course Timeline Accordion style
fr_FR: Timeline de formation en style accordéon

en: Show curriculum accordion style
fr_FR: Voir le programme en style accordéon

en: None
fr_FR: Aucun

en: Limit Number of Courses per Instructor
fr_FR: Limiter le nombre de formations par formateur

en: ( 0 for unlimited course per instructor )
fr_FR: (0 pour formation illimitée par formateur)

en: Limit Number of Units Created per Instructor
fr_FR: Limiter le nombre d'unités/châpitres créées par formateur

en:  ( 0 for unlimited )
fr_FR: (0 pour illimité)

en: Limit Number of Quiz Created per Instructor
fr_FR: Limiter le nombre de quiz créés par formateur

en: (0 for unlimited course per instructor )
fr_FR: (0 pour formation illimitée par formateur)

en: You have reached your monthly post limit
fr_FR: Vous avez atteint votre limite mensuelle d'article

en: Custom Field for Student Value
fr_FR: Champ personnalisé pour la valeur de l'élève

en: Current Time Stamp
fr_FR: Horodatage actuel

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: No
fr_FR: Non

en: Set Commissions
fr_FR: Réglage des Commissions

en: Pay Commissions
fr_FR: Payer les Commissions

en: Field Value Changed
fr_FR: Valeur de champ a changé

en: Error Field value not changed
fr_FR: Valeur de champ d'erreur n'a ne pas changé

en: Error Field value not entered
fr_FR: Champ d'erreur  la valeur n'est ne pas entré

en: Student Value Changed
fr_FR: La valeur du participant a changé

en: Student value not changed
fr_FR: La valeur de l'élève n'a ne pas changé

en: Student value not entered
fr_FR: La valeur de l'élève n'est ne pas entrée

en: Set Instructor Commisions
fr_FR: Réglage commissions des formateurs

en: Instructor Commissions Saved
fr_FR: Commissions formateur sauvegardées

en: Instructor Commissions not saved, contact Site-Admin !
fr_FR: Commissions formateurs non sauvegardées, contactez Site-Admin !

en: Course Name
fr_FR: Nom de la formation

en: Instructor
fr_FR: Professeur

en: PERCENTAGE
fr_FR: POURCENTAGE

en: Set Commisions
fr_FR: Réglage des Commissions

en: Pay Instructor Commisions
fr_FR: Payer les commissions du formateur

en: Commission Payments on %s
fr_FR: Paiements de commissions sur %s

en:  Commission Payments Saved
fr_FR: Paiements commissions sauvegardées

en: Commission payments not saved !
fr_FR: Paiements de commissions non sauvegardées !

en: CHECK NOW
fr_FR: VERIFIER MAINTENAT

en: SET TIME PERIOD
fr_FR: CHOISIR LA DUREE

en: Instructor Name
fr_FR: Nom du formateur

en: PAYPAL EMAIL
fr_FR: EMAIL PAYPAL

en: Mark as Paid
fr_FR: Marquer comme payé

en: Import/Export WPLMS Elements
fr_FR: Importer/exporter des éléments WPLMS

en: Download and upload in CSV format. Import/Export WPLMS elements with user statuses: Courses, Quizzes, Units, Assignments, Questions and Events.
fr_FR: Téléchargement au format CSV. Importation/exportation des éléments de WPLMS avec le statut de l'utilisateur : formations, quiz, unités, des affectations, des Questions et des événements.

en: EXPORT SETTINGS
fr_FR: EXPORTATION DES REGLAGES

en: Overview
fr_FR: vue d&rsquo;ensemble

en: Students
fr_FR: Elèves

en: Download Stats
fr_FR: Télécharger les stats

en: My Courses
fr_FR: Mes Formations

en: Daily
fr_FR: Journalier

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Most Students
fr_FR: La plupart des participants

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Subscriptions
fr_FR: Abonnements

en: Number of students
fr_FR: Nombre d'élèves

en: Total Students
fr_FR: Total des Elèves

en: n/a
fr_FR: n/c

en: Total Instructors
fr_FR: Total des Professeurs

en: Total Course Taken
fr_FR: Total des Cours Pris

en: Total Badges
fr_FR: Total des Médailles

en: Total Certificates
fr_FR: Total des Attestations

en: This year's monthly subscriptions
fr_FR: Nombre d'Abonnements mensuels de cette année

en: This month's daily subscriptions
fr_FR: Nombre d'Abonnements quotidiens du mois

en: Number of Courses Started
fr_FR: Nombre de Cours Commencés

en: Total Students taking courses
fr_FR: Nombre Total d'élèves qui suivent des cours

en: Courses Started By Students
fr_FR: Cours commencés par les Elèves

en: Total Courses Finished by Students
fr_FR: Nombre Total des Cours terminés par les Elèves

en: Total Units Finished by Students
fr_FR: Nombre Total des Chapitres terminés par les Elèves

en: Total Quiz Finished by Students
fr_FR: Nombre Total des Quiz terminés par les Elèves

en: Prev
fr_FR: Prec

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Download Standard Reports
fr_FR: Télécharger les rapports Standard

en: Generate report
fr_FR: Générez un rapport.

en: Total Courses Evaluated by Instructor
fr_FR: Nombre Total des Cours évalués par le Professeur

en: Total Quiz Evaluated by Instructor
fr_FR: Nombre Total des Quiz évalués par le Professeur

en: Total Active Students
fr_FR: Nombre total de participants actifs

en: Total Course Students
fr_FR: Total cours étudiants

en: Total Students in My Courses
fr_FR: Total des Elèves qui prennent Mes Cours

en: Total Badges given in My Courses
fr_FR: Nombre Total de Médailles données dans Mes Cours

en: Total Certificates given in My Courses
fr_FR: Nombre Total d'Attestations données dans Mes Cours

en: Total Students taking my courses
fr_FR: Nombre total d'élèves qui suivent mes cours

en: My Courses Finished by Students
fr_FR: Mes cours terminés par les élèves

en: My Units Finished by Students
fr_FR: Mes Chapitres terminés par les élèves

en: My Quiz Finished by Students
fr_FR: Mes Quiz terminés par les élèves

en: Loading..
fr_FR: Chargement en cours..

en: No more to load
fr_FR: Plus rien à charger

en: Confirm Delete?
fr_FR: Confirmer la Suppression?

en: Saving...
fr_FR: Enregistrement en cours...

en: Saved.
fr_FR: Enregistré.

en: Carousels/Rotating Blocks
fr_FR: Carrousels/rotation des blocs

en: Title/Heading
fr_FR: Titre/En-tête

en: Heading
fr_FR: Entête

en: Show Title
fr_FR: Afficher le titre

en: More Link (User redirected to this page on click)
fr_FR: Plus le lien (Redirigé vers cette page au clic de l'utilisateur)

en: Enter Post Type<br /><span style="font-size:11px;">(Select Post Type from Posts/Courses/Clients/Products ...)</span>
fr_FR: Entez le type de publication <br/><span style="font-size:11px;">(Selectionnez Type de publication pour Articles/Courss/Clients/Produits ...)</span>

en: post
fr_FR: publication

en: Enter Taxonomy Slug (optional)<br /><span style="font-size:11px;">(A "Taxonomy" is a grouping mechanism for posts. Like Category for Posts, Tags for Posts, Portfolio Type for Portfolio etc.. <a href="http://codex.wordpress.org/Taxonomies">more</a>)</span>
fr_FR: Entrez Taxonomy Slug (facultatif)

en: Or Enter Specific Post Ids
fr_FR: Ou entrez l'ID d'une publication spécifique

en: Course Types [Only for Post type = Course]
fr_FR: Types de formation [uniquement pour le type d'article = formation]

en: recent
fr_FR: récent

en: Carousel/Rotating Block Style
fr_FR: Style de bloc Carousel/rotation

en: excerpt
fr_FR: extrait

en: Auto slide/rotate
fr_FR: Diapositive/rotation automatique

en: Width each crousel block
fr_FR: Largeur de chaque bloc carousel

en: Maximum Number of blocks in One screen
fr_FR: Nombre maximum de blocs sur un seul écran

en: Minimum Number of blocks in one Screen
fr_FR: Nombre minimum de blocs sur un seul écran

en: Total Number of Blocks
fr_FR: Nombre total de blocs

en: Excerpt Length in Block (in characters)
fr_FR: Extrait de longueur en bloc (en caractères)

en: Show Link button on image hover
fr_FR: Afficher le bouton de lien au survol de l'image

en: Show Advanced settings
fr_FR: Afficher les paramètres avancés

en: * Custom Class name (Add Custom Class to this Block)
fr_FR: * Nom de la classe personnalisée (ajouter une classe personnalisée pour ce bloc)

en: * Class for on containing Layout column
fr_FR: * Classe pour la mise en classe de la colonne

en: * Add Custom CSS (Use <strong>.</strong> for class name, <strong>:hover</strong> for hover styles etc..)
fr_FR: Nom de la classe personnalisée : (Utiliser <strong> </strong> pour le nom de classe , <strong>: . Hover </strong > pour les styles hover etc .. )

en: Filterable Posts
fr_FR: Posts filtrables

en: Filterable Block Title
fr_FR: Titre bloc filtrables

en: Select a Post Type
fr_FR: Sélectionnez un type de publication

en: Featured Media Block Style
fr_FR: Style du bloc Media recommandés

en: Show All link
fr_FR: Afficher tous les Liens

en: Column Width (in px)
fr_FR: Largeur de la colonne (en px)

en: Excerpt Length (in characters)
fr_FR: Longueur de l'extrait (en caractères)

en: Total Number of blocks
fr_FR: Nombre total de blocs

en: Show Pagination
fr_FR: Afficher la pagination

en: Show Link [Links to Post]
fr_FR: Afficher lien [Lien vers Publication]

en: Post Grid
fr_FR: Grille d'articles

en: Grid Title
fr_FR: Titre de la grille

en: Custom Post Type
fr_FR: Publication Personnalisée (custom post type)

en: Or Enter Specific Post Ids (comma saperated)
fr_FR: Ou entrez l'ID de publication(s) spécifique(s) (séparées par des virgules)

en: Grid Masonry Layout
fr_FR: Mise en page grille maçonnerie

en: Grid Columns
fr_FR: Colonnes de la grille

en: Masonry Grid Column Width(in px)
fr_FR: Largeur de colonne maçonnerie (en px)

en: Spacing between Columns (in px)
fr_FR: Espacement entre les colonnes (en px)

en: Total Number of Blocks in Grid
fr_FR: Nombre total de blocs dans la grille

en: Infinite Scroll
fr_FR: Défilement infini

en: Enable Pagination (If infinite scroll is off)
fr_FR: Activez la Pagination (si défilement infini est désactivé)

en: Show Link
fr_FR: Afficher lien

en: WP Editor
fr_FR: Éditeur de WP

en: Reference Title
fr_FR: Titre de référence

en: Parallax Content
fr_FR: Contenu de la parallaxe

en: Parallax Title
fr_FR: Titre de parallaxe

en: Upload Parallax Background image
fr_FR: Télécharger l'image d'arrière-plan de la parallaxe

en: Parallax Block Height (in px)
fr_FR: Hauteur du bloc du parallax (en px)

en: Parallax value (Scroll senstivity, lower value means higher scroll)
fr_FR: Valeur du parallax (sensibilité du défilement, valeur basse = défilement rapide)

en: Adjust background (in px)
fr_FR: Ajuster le fond (en px)

en: Select Slider
fr_FR: Sélectionner un Slider

en: Select a Sidebar
fr_FR: Sélectionner un Sidebar

en: MainSidebar
fr_FR: Barre latérale principale

en: Slider ID (for reference & Css)
fr_FR: ID Diaporama (en référence & Css)

en: Slide Style
fr_FR: Style de Slide

en: Animation Effect
fr_FR: Effet d'Animation

en: fade
fr_FR: fondu

en: Slider settings
fr_FR: Paramètres du Slider

en: Loop Slides
fr_FR: Diapositives en boucle

en: Randomize Slides
fr_FR: Diapositives au hasard

en: Show Slider Direction arrows
fr_FR: Afficher les flèches Suivant/Précédant

en: Show Slider Control buttons
fr_FR: Afficher les boutons de contrôle Slider

en: Animation Duration (in ms)
fr_FR: Durée de l'animation (en ms)

en: Auto Animation Speed (in ms)
fr_FR: Vitesse d'Animation auto (en ms)

en: Pause Slider On Hover
fr_FR: Pause slider au survol

en: 1/2 Column
fr_FR: 1/2 Colonne

en: 1/3 Column
fr_FR: 1/3 Colonne

en: 1/4 Column
fr_FR: 1/4 Colonne

en: 2/3 Column
fr_FR: 2/3 Colonne

en: 3/4 Column
fr_FR: 3/4 Colonne

en: Full-Width Resizable Column
fr_FR: Pleine largeur colonne redimensionnable

en: FullScreen Stripe with Container
fr_FR: Plein écran Stripe avec conteneur

en: FullScreen Stripe
fr_FR: Plein écran Stripe

en: COLUMNS
fr_FR: COLONNES

en: CONTENT
fr_FR: CONTENU

en: SAVED LAYOUTS
fr_FR: MISES EN PAGE ENREGISTREE

en: Enter name of Sample Layout
fr_FR: Entrez le nom du schéma prédéterminé

en: Save Layout
fr_FR: Enregistrer la Mise en Page

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les Modifications

en: Save as New Layout
fr_FR: Enregistrer en tant que Nouvelle Mise en Page

en: Generated Shortcode
fr_FR: Shortcode généré

en: Show Page Content
fr_FR: Afficher le Contenu de la Page

en: Closest Matching Address
fr_FR: Adresse la plus proche correspondante

en: Street Address
fr_FR: Rue

en: City
fr_FR: Ville

en: State
fr_FR: Etat

en: Zip/Pin Code
fr_FR: Code postal

en: Country
fr_FR: Pays

en: Buddypress Groups is not Active
fr_FR: Les Groupes BuddyPress ne sont pas actifs

en: Select groups
fr_FR: Sélectionner groupes

en: Add Section
fr_FR: Ajouter une Partie

en: Select Taxonomy
fr_FR: Sélectionnez la taxonomie

en: Add More
fr_FR: Ajouter Plusieurs

en: Marks for a Correct answer
fr_FR: Notes pour une Réponse Correcte

en: Total marks for the Quiz :
fr_FR: Total des points de Quiz :

en: Delete image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Add Gallery images
fr_FR: Ajouter une Galerie d'images

en: Add Images to Gallery
fr_FR: Ajouter des Images à la Galerie

en: Add to Gallery
fr_FR: Ajouter à la Galerie

en: Delete audio file
fr_FR: Supprimer un fichier audio

en: Add Audio Files
fr_FR: Ajouter des Fichiers Audio

en: Add Audio
fr_FR: Ajouter  Audio

en: Delete video file
fr_FR: Supprimer un fichier vidéo

en: Add Video Files
fr_FR: Ajouter des Fchiers Vidéo

en: Add Video
fr_FR: Ajouter une Vidéo
