Vibe Custom Types - en to de_DE translation catalogue (342 entries)

en:  ( 0 for unlimited )
de_DE:  (0 für unbegrenzt)

en:  Comments
de_DE:   Kommentare

en: ( 0 for unlimited course per instructor )
de_DE: (0 für unbegrenzt natürlich pro Lehrer)

en: (0 for unlimited course per instructor )
de_DE: (0 für unbegrenzt natürlich pro Lehrer)

en: <p>Unable to validate update activation.</p>
de_DE: <p>Update-Aktivierung kann nicht verifiziert werden.</p>

en: <p>Your input is <span style="color:red">not valid</span>, automatic updates is <span style="color:red">not active</span>.</p>
de_DE: <p>Ihre Eingabe ist <span style="color:red">ungültig</span>, das automatische Update ist <span style="color:red">nicht aktiv</span>.</p>

en: <p>Your plugin update is <span style="color:green">active</span></p>
de_DE: <p>Ihr Plugin Update ist <span style="color:green">aktiv</span></p>

en: Add Audio
de_DE: Audio hinzufügen

en: Add Audio Files
de_DE: Audiodatei hinzufügen

en: Add Custom CSS for Certificate.
de_DE: Fügen Sie Ihr eigenes CSS für das Zertifikat hinzu

en: Add Gallery images
de_DE: Galeriebilder hinzufügen

en: Add Images to Gallery
de_DE: Bilder zur Galerie hinzufügen

en: Add Key
de_DE: Geben sie den Key ein

en: Add More
de_DE: Mehr hinzufügen

en: Add New Course Category
de_DE: Neue Kurs Kategorie anlegen

en: Add New Event type
de_DE: Neue Veranstaltungsart anlegen

en: Add New Events
de_DE: Neue Veranstaltung hinzufügen

en: Add New Level
de_DE: In New Level

en: Add New Payment
de_DE: Neue Zahlung hinzufügen

en: Add New Tag
de_DE: Neues Schlagwort hinzufügen

en: Add New Unit
de_DE: Neue Lektion hinzufügen

en: Add Section
de_DE: Abschnitt hinzufügen

en: Add Video
de_DE: Video hinzufügen

en: Add Video Files
de_DE: Videodatei hinzufügen

en: Add a Hint/clue for the answer to show to student
de_DE: Fügen Sie einen Tipp / Hinweis für die Antwort auf den Schüler zeigen

en: Add background image
de_DE: Hintergrundbild einfügen

en: Add custom class to popup
de_DE: Fügen Sie benutzerdefinierte Klasse popup

en: Add to Gallery
de_DE: Zur Galerie hinzufügen

en: Additional Information
de_DE: Zusätzliche Informationen

en: All
de_DE: Alle

en: All Categories
de_DE: Alle Kategorien

en: All Event types
de_DE: Alle Veranstaltungsarten

en: All Levels
de_DE: Alle Levels

en: All Popups
de_DE: Alle Popups

en: All Quizes
de_DE: Alle Quizzes

en: All Tags
de_DE: Alle Schlagworte

en: All Testimonials
de_DE: Alle Referenzen

en: All Units
de_DE: Alle Lektionen

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
de_DE: Ein unerwarteter HTTP-Fehler trat während der API-Anfrage auf.

en: An unknown error occurred
de_DE: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten

en: Answer Hint
de_DE: Antwort Hint

en: Assignment Maximum Marks
de_DE: Maximale Bewertung für Einsendeaufgabe

en: Assignment Sub-Title
de_DE: Untertitel Einsendeaufgabe

en: Assignment Sub-Title.
de_DE: Untertitel Einsendeaufgabe.

en: Assignment Submissions
de_DE: Einsendeaufgaben

en: Assignments marks will be shown/used in course evaluation
de_DE: Bewertungen werden in der Kursbewertung gezeigt/eingesetzt

en: Associated Courses
de_DE: Verbundene Kurse

en: Associated Courses with this product. Enables access to the course.
de_DE: Mit diesem Produkt verbundene Kurse. Ermöglichen den Kurszugang.

en: Associated Product
de_DE: Verbundenes Produkt

en: Associated Product for Event Access
de_DE: Verbundenes Produkt für den Veranstaltungszugang

en: Associated Product with the Course.
de_DE: Mit dem Kurs verbundenes Produkt.

en: Attachment Type
de_DE: Anhang

en: Author Information missing.
de_DE: autoreninformation fehlt.

en: Author Name
de_DE: Name des Autors

en: Author information below post content.
de_DE: Autoreninformation unter dem Beitrgasinhalt

en: Auto Evaluation
de_DE: Automatische Auswertung

en: Auto slide Images
de_DE: auto slide Images

en: Background Image/Pattern
de_DE: Hintergrundbild/-Muster

en: Badge Percentage
de_DE: Badge Prozentzahl

en: Badge Title
de_DE: Badge-Titel

en: Badge is given to people passing above percentage (out of 100)
de_DE: Der Badge wird den Teilnehmern verliehen, die eine bestimmte Prozentzahl erreicht haben (von 100)

en: Buddypress Groups is not Active
de_DE: Buddypress Groups ist nicht aktiv

en: CHECK NOW
de_DE: Jetzt prüfen

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Certificate Template
de_DE: Zertifikatsvorlage

en: Certificate Template Settings
de_DE: Einstellungen Zertifikat-Template

en: City
de_DE: Stadt

en: Click on icon to  select an icon for the event
de_DE: Klicken Sie auf das Symbol, um ein Symbol für die Veranstaltung auszuwählen

en: Closest Matching Address
de_DE: Nächste passende Adresse

en: Commission
de_DE: Provision

en: Commission Payments on %s
de_DE: Zahlungen der Kommission zu %s

en: Commission payments not saved !
de_DE: Provisionszahlungen nicht gespeichert!

en: Completion Certificate
de_DE: Abschlusszertifikat

en: Confirm Delete?
de_DE: Löschen bestätigen?

en: Connect Forum with Course.
de_DE: Verbinden sie das Forum mit dem Kurs.

en: Connect Forum with Unit.
de_DE: Verbinden sie das Forum mit der Lektion.

en: Connect a Group with Course.
de_DE: Verbnden sie eine Gruppe mit dem Kurs.

en: Connect an Assignment
de_DE: Eine Einsendeaufgabe hinzufügen

en: Connect this question to a Unit
de_DE: Verbinden Sie diese Frage, um eine Einheit

en: Connect this question to a course
de_DE: Verbinden Sie diese Frage an einem Kurs

en: Connected Course
de_DE: Verbundener Kurs

en: Correct Answer
de_DE: Richtige Antwort

en: Country
de_DE: Land

en: Course
de_DE: Kurs

en: Course Completion Message
de_DE: Nachricht für den vollständig bearbeiteten Kurs

en: Course Curriculum
de_DE: Kursablauf

en: Course Forum
de_DE: Kursforum

en: Course Group
de_DE: Kursgruppe

en: Course Membership
de_DE: Kursmitgliedschaft

en: Course Product
de_DE: Kursprodukt

en: Course Settings
de_DE: Kurseinstellungen

en: Course Start Date
de_DE: Datum des Kursbeginns

en: Course passing percentage, for completion certificate
de_DE: Prozentzahl, um das Abschlusszertifikat zu erhalten

en: Courses Started By Students
de_DE: Kursstarts durch Teilnehmer

en: Current Time Stamp
de_DE: Aktueller Zeitstempel

en: Custom CSS
de_DE: Eigenes CSS

en: Custom Field for Student Value
de_DE: Benutzerdefinierte Felder für Studenten Wert

en: Date from which Course Begins
de_DE: Datum, an dem der Kurs startet

en: Date from which Event Begins
de_DE: Datum, an dem die Veranstaltung beginnt

en: Date on which Event ends.
de_DE: Datum, an dem die Veranstaltung endet

en: Date on which Payment was done.
de_DE: Zahlungsdatum

en: Days
de_DE: Tage

en: Delete
de_DE: Entfernen

en: Delete audio file
de_DE: Audiodatei entfernen

en: Delete image
de_DE: Bild entfernen

en: Delete video file
de_DE: Videodatei entfernen

en: Designation
de_DE: Bezeichnung

en: Dropdown Select
de_DE: Dropdown Auswahl

en: Dynamic Quiz
de_DE: Dynamische Quiz

en: Dynamic quiz automatically selects questions.
de_DE: Dynamische Quiz wählt automatisch Fragen.

en: Edit Key
de_DE: Key bearbeiten

en: Enable Drip Feed course
de_DE: Drip Feed im Kurs aktivieren

en: Enable if Product is Subscription Type (Price per month)
de_DE: Aktivieren, wenn das Produkt ein abonnement ist (Preis pro Monat)

en: End Date
de_DE: Enddatum

en: End Date
de_DE: Enddatum

en: End Time
de_DE: Ende

en: End Time
de_DE: Ende

en: Enter name of Sample Layout
de_DE: Geben Sie den Namen des Beispiellayouts ein

en: Enter the name of the testimonial author.
de_DE: Geben Sie den Namen des Quizautors ein.

en: Enter the testimonial author's designation.
de_DE: Geben die Kennzeichnung des Autors ein.

en: Error Field value not changed
de_DE: Error Field-Wert nicht verändert

en: Error Field value not entered
de_DE: Fehlerfeld Wert nicht eingegeben

en: Evaluate results as soon as quiz is complete. (* No Large text questions ), Diable for manual evaluate
de_DE: Wertet die Ergebnisse aus, sobald das Quiz abgeschlossen ist. (* Keine langen Text-Fragen), für manuelle Bewertung deaktivieren

en: Event
de_DE: Veranstaltung

en: Event Color
de_DE: Veranstaltungsfarbe

en: Event Icon
de_DE: Veranstaltungs-Icon

en: Event Sub-Title
de_DE: Veranstaltungsuntertitel

en: Event Sub-Title.
de_DE: Veranstaltungsuntertitel.

en: Every
de_DE: Alle

en: Excerpt Length (in characters)
de_DE: Auszuglänge (in Zeichen)

en: Excerpt Length in Block (in characters)
de_DE: Auszuglänge im Block (in Buchstaben)

en: Field Value Changed
de_DE: Wert für Feld geändert

en: Fill in the Blank
de_DE: Lücken füllen

en: FlexSlider
de_DE: Flexslider

en: Free Course
de_DE: Kostenloser Kurs

en: Free Unit
de_DE: Kostenlose Lektion

en: Frequency
de_DE: Frequenz

en: From
de_DE: Von

en: General
de_DE: Allgemein

en: Heading
de_DE: Überschrift

en: Include assignment marks in Course Evaluation
de_DE: Beziehen Sie die Bewertung der Einsendeaufgabe in die Kursevaluation mit ein.

en: Include in Course
de_DE: Im Kurs enthalten

en: Include in Course Evaluation
de_DE: In der Kursevaluation enthalten

en: Incorrect or Incompatible Audio Format !
de_DE: Falsches oder inkompatibles Audioformat!

en: Incorrect or Incompatible Video Embed Code !
de_DE: Falscher oder inkompatibler Video Embed Code!

en: Instructor
de_DE: Trainer

en: Instructor Commissions not saved, contact Site-Admin !
de_DE: Instructor Kommissionen nicht gespeichert, Kontakt-Site-Admin!

en: Instructor and Commissions
de_DE: Trainer und Auszahlungen

en: Instructor commissions
de_DE: Trainerrechnungen

en: Large Text
de_DE: Große Schrift

en: Latitude
de_DE: Breite

en: Level
de_DE: Stufe

en: Limit Number of Quiz Created per Instructor
de_DE: Limit Anzahl der Quiz Erstellt pro Instructor

en: Limit Number of Units Created per Instructor
de_DE: Limit Anzahl der Einheiten Erstellt pro Instructor

en: Linkage
de_DE: Gestänge

en: Loading..
de_DE: Lädt...

en: Location
de_DE: Veranstaltungsort

en: Location of event
de_DE: Veranstaltungsort

en: Longitude
de_DE: Länge

en: MainSidebar
de_DE: Mainsidebar

en: Mark as Paid
de_DE: Auf bezahlt aktualisieren

en: Marks for a Correct answer
de_DE: Bewertungen für eine richtige Antwort

en: Match Answers
de_DE: Passende Antworten

en: Maximum Students in Course
de_DE: Maximale Teilnehmer am Kurs

en: Maximum number of students who can pursue the course at a time.
de_DE: Maximale Anzahl der Teilnehmer, die zeitgleich am Kurs teilnehmern können.

en: Minimum Number of blocks in one Screen
de_DE: Maximum Number of blocks in One screen

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Modal ID Incorrect, please recheck !
de_DE: Modal ID Incorrect, bitte noch mal prüfen!

en: Months
de_DE: Monaten

en: More Information
de_DE: Mehr Information

en: More Link (User redirected to this page on click)
de_DE: Mehr info-Link (User werden auf diese Seite weitergeleitet nach dem Klick)

en: Multiple Choice
de_DE: Mehrfachauswahl

en: Multiple Correct
de_DE: Mehrere richtige

en: My Courses Finished by Students
de_DE: Meine Kurse, die von Teilnehmern beendet wurden

en: My Quiz Finished by Students
de_DE: Meine Quiz, die von Teilnehmern beendet wurden

en: My Units Finished by Students
de_DE: Meine Lektionen, die von Teilnehmern beendet wurden

en: NOTE:
de_DE: HINWEIS:

en: No
de_DE: Nein

en: No Posts Id's found in given Custom Post Type.
de_DE: Keine Beiträge IDs in bestimmten benutzerdefiniertem Post Type gefunden.

en: No more to load
de_DE: Keine weiteren Daten zum Laden

en: No public tweets found on Twitter !
de_DE: Keine öffentlichen Tweets in Twitter gefunden!

en: None
de_DE: Keiner

en: Number of Courses Started
de_DE: Anzahl der gestarteten Kurse

en: Number of Extra Quiz Retakes
de_DE: Anzahl der Quizwiederholungen

en: Number of students
de_DE: Anzahl der Teilnehmer

en: Only Invited participants can see the Event
de_DE: Nur eingeladene Teilnehmer können das Event sehen

en: Overview
de_DE: Übersicht

en: PAYPAL EMAIL
de_DE: Paypal E-Mail

en: PERCENTAGE
de_DE: ANTEIL

en: PMPro Membership
de_DE: PMPro Mitgliedschaft

en: Page Settings
de_DE: Seiteneinstellungen

en: Page Sub- Title.
de_DE: Seiten-Untertitel.

en: Page Sub-Title
de_DE: Seiten-Untertitel

en: Passing Percentage
de_DE: Bestanden mit der Prozentzahl

en: Payment
de_DE: Zahlung

en: Payments Settings
de_DE: Zahlungsmöglichkeiten

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
de_DE: Bitte geben Sie hier Ihren Envato Marketplace API Key ein.

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
de_DE: Bitte geben sie Ihren Envato Marketplace Benutzernamen ein.

en: Please save the Page Builder changes !
de_DE: Bitte sichern Sie die Änderungen am Page Builder !

en: Plugin reactivated successfully.
de_DE: Plugin wurde erfolgreich reaktiviert.

en: Point wise Additional Information regarding the event
de_DE: Weitere Informationen über die Veranstaltung

en: Post ID Incorrect, please recheck !
de_DE: Post ID Incorrect, bitte prüfen!

en: Post Quiz Message
de_DE: Quiz-Nachricht senden

en: Post Settings
de_DE: Beitragseinstellungen

en: Post Sub-Title
de_DE: Untertitel des Beitrags

en: Post Template
de_DE: Beitragsvorlage

en: Private Event
de_DE: Privates Event

en: Product Course Settings
de_DE: Produktkurseinstellungen

en: Purchase of this product grants Event access to the member.
de_DE: Kauf dieses Produktes ermöglicht dem Mitglied den Zugang zur Veranstaltung.

en: Question Options (For Single/Multiple/Sort/Match Question types)
de_DE: Frageoptionen (für Single-/ Multiple-/ Sortierung-/Matching-Fragetypen)

en: Question Settings
de_DE: Frageeinstellungen

en: Question Type
de_DE: Fragetyp

en: Quiz Duration
de_DE: Quizdauer

en: Quiz Questions
de_DE: Quizfragen

en: Quiz Subtitle
de_DE: Quiz Untertitel

en: Quiz Subtitle.
de_DE: Quiz Untertitel.

en: Quiz questions for Static Quiz only
de_DE: Quizfragen für nur statische Quiz

en: REVIEWS
de_DE: BEWERTUNGEN

en: Random Question sequence for every quiz
de_DE: Zufällige Frage Sequenz für jeden Quiz

en: Read more
de_DE: Lesen Sie mehrr

en: Requested Slider was not found, Please check slider post id !
de_DE: Angeforderter Slider wurde nicht gefunden, überprüfen Sie bitte die Slider Post-ID!

en: SAVED LAYOUTS
de_DE: GESPEICHERTE LAYOUTS

en: SET TIME PERIOD
de_DE: Festgelegten Zeitraums

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save Layout
de_DE: Layout speichern

en: Save as New Layout
de_DE: Als neues Layout speichern

en: Saved.
de_DE: Gespeichert.

en: Saving...
de_DE: Speichern...

en: Seconds
de_DE: Sekunden

en: Select Course for which the event is valid
de_DE: Wählen Sie einen Kurs aus, in dessen Rahmen die Veranstaltung stattfindet

en: Select Question tags from where questions will be selected for the quiz.(required if dynamic enabled)
de_DE: Wählen Question Tags aus denen Fragen für das Quiz ausgewählt werden. (Erforderlich, wenn dynamische aktiviert)

en: Select Question type,
de_DE: Fragetyp auswählen,

en: Select Sidebar | Sidebar : mainsidebar
de_DE: Wählen Sie eine Sidebar | Sidebar : Mainsidebar

en: Select Slider
de_DE: Slider auswählen

en: Select Unit type from Video , Audio , Podcast, General ,
de_DE: Wählen sie den Lektionstyp aus Video, Audio. Podcast, Allgemein ,

en: Select a Certificate Template
de_DE: Wählen Sie eine Zertifikatsvorlage

en: Select a Post Type
de_DE: Beitragstyp auswählen

en: Select a Sidebar
de_DE: Sidebar auswählen

en: Select a Sidebar | Default : mainsidebar
de_DE: Wählen Sie eine Sidebar | Standard: Mainsidebar

en: Select a post template for showing content.
de_DE: Wählen Sie eine Beitragsvorlage, um den Inhalt zu zeigen.

en: Select an Assignment which you can connect with this Event
de_DE: Wählen sie eine Einsendeaufgabe für diese Veranstaltung aus

en: Select an Assignment which you can connect with this Unit
de_DE: Wählen sie eine Einsendeaufgabe, die mit der Lektion verknüpft werden soll

en: Select color for Event
de_DE: Wählen Sie eine Farbe für die Veranstaltung aus

en: Select type of assignment submissions
de_DE: Wählen Sie den Einsendeaufgabentyp

en: Select valid attachment types
de_DE: Wählen Sie mögliche Anhänge

en: Set Free unit, viewable to all
de_DE: Machen Sie kostenlose Lektionen für alle sichtbar

en: Set Maximum Attachment size for upload ( set less than
de_DE: Stellen Sie maximale Anlagengröße zum Hochladen (set weniger als

en: Set Maximum height of popup
de_DE: Set Maximale Höhe des Popup

en: Set Maximum marks for the assignment
de_DE: Geben Sie die maximale Bewertung für Einsendeaufgabe ein

en: Set Maximum width of popup
de_DE: Set Maximale Breite des Popup

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Show Advanced settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen anzeigen

en: Show Author Information
de_DE: Autoreninformationen anzeigen

en: Show Breadcrumbs
de_DE: Navigation anzeigen

en: Show Location
de_DE: Veranstaltungsort anzeigen

en: Show Location and Google map with the event
de_DE: Veranstaltungsort und Google Map für diese Veranstaltung anzeigen

en: Show Page Content
de_DE: Seiteninhalt anzeigen

en: Show Page Title
de_DE: Seitentitel anzeigen

en: Show Page/Post Title.
de_DE: Zeige Seiten-/Beitragstitel.

en: Show Prev/Next Arrows
de_DE: Vor-/Zurück-Navigation anzeigen

en: Show Title
de_DE: Titel anzeigen

en: Show breadcrumbs.
de_DE: Navigation anzeigen.

en: Show previous/next links on top below the Subheader.
de_DE: Vorige/nächste Links oben unter dem Subheader anzeigen.

en: Single/Mutiple Choice question options
de_DE: Single-/Multiplechoice Frageoptionen

en: Slider settings
de_DE: Slidereinstellungen

en: Small Description.
de_DE: Kurzbeschreibung.

en: Small Text
de_DE: Kleiner Text

en: Some Uknown issue appeared, please contact us.
de_DE: Unbekannte Fehler, kontaktieren Sie uns bitte.

en: Start Date
de_DE: Startdatum

en: Start Date
de_DE: Startdatum

en: Start Time
de_DE: Beginn

en: Start Time
de_DE: Beginn

en: State
de_DE: Staat

en: Statistics
de_DE: Statistik

en: Street Address
de_DE: Straße, Hausnummer

en: Student can reset and start the quiz all over again. Number of Extra retakes a student can take.
de_DE: Starten Sie das Quiz noch einmal, so können Teilnehmer zurückgesetzt werden. Anzahl der Wiederholungsmöglichkeiten.

en: Student value not changed
de_DE: Teilnehmer Wert nicht verändert

en: Student value not entered
de_DE: Teilnehmer Wert nicht eingegeben

en: Students
de_DE: Teilnehmer

en: Subscription
de_DE: Abonnement

en: Subscription Duration
de_DE: Abonnement Dauer

en: Subscriptions
de_DE: Abonnements

en: Supports HTML and shortcodes
de_DE: Unterstützt HTML und Shortcodes

en: Tag
de_DE: Schlagwort

en: Testimonial
de_DE: Referenz

en: Testimonial Author Information
de_DE: Autoreninformation

en: Testimonial ID Incorrect, please recheck !
de_DE: Testimonial ID Incorrect, bitte noch mal prüfen!

en: Testimonials
de_DE: Referenzen

en: The API "set" is a required parameter.
de_DE: API "set" ist ein erforderlicher Parameter.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
de_DE: Die Envato Marketplace "item ID" ist ein erforderlicher Parameter.

en: The plugin has been updated, but could not be reactivated. Please reactivate it manually.
de_DE: Das aktualisierte Plugin kann nicht aktiviert werden. Bitte reaktivieren Sie es manuell.

en: Themeforest User name ( for Auto-Updates )
de_DE: Themeforest Benutzername ( für Auto-Updates )

en: This message is shown to users when they Finish submit the course
de_DE: Diese Nachricht wird angezeigt, wenn die Benutzer den Kurs beendet und eingesandt haben.

en: This message is shown to users when they submit the quiz
de_DE: Diese Nachricht wird den Benutzern angezeigt, wenn sie das Quiz abgeschickt haben.

en: This month's daily subscriptions
de_DE: Tägliche Abonnements in diesem Monat

en: This year's monthly subscriptions
de_DE: Monatliche Abonnements in diesem Jahr

en: Title is shown on hovering the badge.
de_DE: Der Badge-Titel wird beim Mouseover angezeigt.

en: Title/Heading
de_DE: Titel/Überschrift

en: To
de_DE: An

en: Total Badges
de_DE: Anzahl der Badges

en: Total Badges given in My Courses
de_DE: Anzahl der vergebenen Badges in meinen Kursen

en: Total Certificates
de_DE: Anzahl der Zertifikate

en: Total Certificates given in My Courses
de_DE: Anzahl der vergebenen Zertifikate in meinen Kursen

en: Total Course Taken
de_DE: Anzahl der belegten Kurse

en: Total Courses Evaluated by Instructor
de_DE: Gesamtzahl der bewerteten Kurse pro Trainer

en: Total Courses Finished by Students
de_DE: Kursabschlüsse der Teilnehmer

en: Total Duration of Course
de_DE: Gesamtdauer des Kurses

en: Total Instructors
de_DE: Anzahl der Trainer

en: Total Quiz Evaluated by Instructor
de_DE: Gesamtzahl der bewerteten Quizzes pro Trainer

en: Total Quiz Finished by Students
de_DE: Quizabschlüsse der Teilnehmer

en: Total Students
de_DE: Gesamtzahl der Teilnehmer

en: Total Students in My Courses
de_DE: Gesamtzahl der Teilnehmer in meinen Kursen

en: Total Students taking courses
de_DE: Gesamtzahl der Teilnehmer, die die Kurse belegt haben

en: Total Students taking my courses
de_DE: Gesatmzahl der Teilnehmer, die meine Kurse belegt haben

en: Total Units Finished by Students
de_DE: Lektionsabschlüsse der Teilnehmer

en: Total marks for the Quiz :
de_DE: Gesamtbewertungen für das Quiz:

en: Total number of Students in Course
de_DE: Gesamtzahl der Teilnehmer im Kurs

en: Total number of Students who have taken this Course.
de_DE: Gesamtzahl der Studenten, die diesen Kurs belegt haben.

en: True or False
de_DE: Richtig oder falsch?

en: Try again
de_DE: Versuchen sie es noch einmal

en: Unable to get tweets from Twitter !
de_DE: Kann keine Tweets von Twitter importieren !

en: Unit Description
de_DE: Lektionsbeschreibung

en: Unit Duration
de_DE: Dauer der Lektion

en: Unit Forum
de_DE: Lektionsforum

en: Unit Settings
de_DE: Lektionseinstellungen

en: Unit Type
de_DE: Lektionstyp

en: Units
de_DE: Lektionen

en: Unknown error.
de_DE: Unbekannter Fehler.

en: User name
de_DE: Benutzername

en: Username:
de_DE: Benutzername:

en: Venue
de_DE: Austragungsort

en: View full details
de_DE: Alle Details

en: WPLMS Assignments Settings
de_DE: WPLMS Assignments Einstellungen

en: WPLMS Events Settings
de_DE: WPLMS Event-Einstellungen

en: Weeks
de_DE: Wochen

en: Years
de_DE: Jahre

en: Yes
de_DE: Ja

en: You do not have permission to do that.
de_DE: Sie haben nicht die erforderliche Erlaubnis für diese Aktion.

en: You have reached your monthly post limit
de_DE: Sie haben Ihre monatlichen Beitrag Grenze erreicht

en: Zip/Pin Code
de_DE: PLZ

en: excerpt
de_DE: Auszug

en: recent
de_DE: vorhergehend
